Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-13, 07:07   #1
Euroedy

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 30
Default Ajutor radiere auto

Acum doi ani am vandut un autovehicul unei persoane.In momentul vanzarii masinii nu am facut nici un fel de acte cu persoana in cauza(greseala mea)acesta zicand ca vine dupa o saptamana sa facem actele.De buna credinta am dat si cartea si talonul si nici dupa 2 ani nu mai stiu nimic de masina,aceasta fiind vazuta prin diverse judete.CE POT SA FAC SA O RADIEZ SAU SA O SCOT DE PE NUMELE MEU DIN CARTE SI CERTIFICAT???
Euroedy is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 20:47   #2
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Ajutor radiere auto

Din pacate nu vei putea s-o radiezi si va trebui sa platesti impozit pe ea in continuare.
Cunosc cazurile unor amici sau vecini care platesc impozit pe masinile vandute ,la fel ca tine, unii deja de peste 15 ani...

Unul din ei a reusit sa radieze anul trecut o masina sport pe care o vanduse prin 1994 la un idiot care a avut accident inainte sa ajunga cu ea acasa. Pe langa faptul ca n-a primit decat avansul pe masina, a mai avut de platit si impozit pana anul trecut pt ea. Din cate am inteles l-a ajutat cineva de la o firma de intermedieri auto care avea relatii si cunostinte pe unde trebuie. Ceilalti pe care-i stiu in aceiasi situatie n-au avut norocul asta.........

Incearca si tu pe la firmele de intermedieri auto, poate reusesti sa gasesti pe unul care te poate ajuta.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 22:20   #3
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Ajutor radiere auto

Nu cunosc exact procedura dar nu ai putea solicita duplicat la actele tale auto, tu fiind inca proprietar in acte, din moment ce nu ati facut niciun contract de vanzare cumpărare?
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 23:48   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor radiere auto

Daca nu ai facut nici un fel de act ( 0 acte) cu persoana respectiva insa nu s a intors sa faca actele...teoretic acesta este furt.
Deci te duci frumos la politie si le explici situatia...deoarece ala nu are nici un drept sa o conduca fara acte...si e posibil sa iti recuperezi si masina si ala sa intre si la dosar penal.
Sau...daca nu ai act de vanzare cumparare macar...poti declara ca actele au fost distruse intr un incendiu de exemplu...iti faci acte noi...le primesti si apoi o radiezi...(nu stiu daca este nevoie si de prezenta fizica a masinii pentru a primi acte noi, dar zici si eu, in capul meu pare o idee buna)....si iarasi ala o sa umble cu masina radiata si iarasi dosar penal.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 23:53   #5
Euroedy

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 30
Default Re: Ajutor radiere auto

as merge sa fac alta carte de identitate a masinii dar nu stiu daca e nevoie si de masina ... asta cred ca e cea mai buna idee. dupa care pot sa fac si certificat si apoi sa o radiez . stie cineva ce se face in cazul pierderii cartii de identitate a masinii ?
Euroedy is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 14:26   #6
Euroedy

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 30
Default Re: Ajutor radiere auto

Quote:
Originally Posted by Euroedy View Post
as merge sa fac alta carte de identitate a masinii dar nu stiu daca e nevoie si de masina ... asta cred ca e cea mai buna idee. dupa care pot sa fac si certificat si apoi sa o radiez . stie cineva ce se face in cazul pierderii cartii de identitate a masinii ?
imi poate da cineva o parere despre asa ceva , poate cineva din domeniu / /???
Euroedy is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 13:01   #7
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ajutor radiere auto

Quote:
Originally Posted by Euroedy View Post
Acum doi ani am vandut un autovehicul unei persoane.In momentul vanzarii masinii nu am facut nici un fel de acte cu persoana in cauza(greseala mea)acesta zicand ca vine dupa o saptamana sa facem actele.De buna credinta am dat si cartea si talonul si nici dupa 2 ani nu mai stiu nimic de masina,aceasta fiind vazuta prin diverse judete.CE POT SA FAC SA O RADIEZ SAU SA O SCOT DE PE NUMELE MEU DIN CARTE SI CERTIFICAT???


toate actele masinii exista in copie la primarie la tine

te duci la tanti aia de la ghiseu platesti 5 lei .. taxa deranj .. si o ciocolata spaga si o rogi sa-ti dea copii dupa ele


cu copiile o poti radia si de la primarie (prin un act de vanzare cumparare ) si de la politie .. ( ca sa nu mai zic ca cei de la politie o pot opri in trafic si retine actele si numerele si dupaia te cauta ei pe tine )
__________________
Peugeot 206
1.4 .. economic pe timp de criza
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-14, 07:31   #8
adry1010

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 1
Default Re: Ajutor radiere auto

Salutare , vreau sa cumpar un VW golf 3 din anul 1992 , vanzatorul are toate actele in regula , am verificat si la ANAF cu el si are taxa nerecuperabila , el a zis ca imi aduce fisa fiscala , si mergem sa facem actele la o firma autorizata , apoi sa o scada de la impozit , a zis ca eu nu mai am treaba cu RAR , ca masina a fost radiata pe bacau , el nu vrea sa pastreze numerele , a zis ca ma duc la politie sa schimbe certificatul si apoi la primarie sa o declar pentru impozit , dar cine ma trece in cartea de identitate a masinii ??? eu stiam ca aia de la rar , el a zis ca daca eram din alta localitate aveam treaba cu rar-ul , ma puteti careva ajuta cu un raspuns ???
adry1010 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-14, 10:37   #9
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Ajutor radiere auto

Quote:
Originally Posted by adry1010 View Post
Salutare , vreau sa cumpar un VW golf 3 din anul 1992 , vanzatorul are toate actele in regula , am verificat si la ANAF cu el si are taxa nerecuperabila , el a zis ca imi aduce fisa fiscala , si mergem sa facem actele la o firma autorizata , apoi sa o scada de la impozit , a zis ca eu nu mai am treaba cu RAR , ca masina a fost radiata pe bacau , el nu vrea sa pastreze numerele , a zis ca ma duc la politie sa schimbe certificatul si apoi la primarie sa o declar pentru impozit , dar cine ma trece in cartea de identitate a masinii ??? eu stiam ca aia de la rar , el a zis ca daca eram din alta localitate aveam treaba cu rar-ul , ma puteti careva ajuta cu un raspuns ???
Faci actele cu el,iti iei foaia aia ca taxa e platita, iti da certificatul fiscal, te duci o bagi la tine la financiar (primarie) pe urma te duci la RAR sa iti faca autentificarea... dupa ce iti iese.. te duci la politie si schimbi actele. EASY
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -