Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-13, 19:14   #1
Shyva

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 28
Default Amenda vorbit la telefon ?!

Buna seara!
In curusul zilei de astazi in timp ce veneam dinspre Barlad spre Vaslui la sensul giratoriu din afara orasului (Crasna) era un agent de circulatie in sens..eu fiind obosit imi sprijineam capul cu cotul pe geam doar ca in acelasi timp aveam telefonul in mana (dar chiar nu vorbeam la

telefon (vorbisem cu ceva timp in urma e drept).. doar ca in momentul in care m-a vizat am dat mana jos si am pus si cealalata mana pe volan) M-a oprit mi-a zis ca nu am voie sa vorbesc la telefon in timp ce conduc, normal ne-am contrazis i-am dat actele totul in regula.. a venit cu procesul verbal sa-l semnez l-am refuzat categoric.. a inchis si a plecat fara nici o alta vorba in plus... in cazul asta ar fi trebuit sa opreasca un martor sau ceva ? ce trebuie sa fac in situatia data ? cum pot scapa de amenda de 150 de lei si cele doua puncte de penalizare? cum demonstreaza ca eu vorbeam la telefon din moment ce el era singur pe drum in acel moment si eu singur in masina ?!

Nu ar fi trebuit sa-mi dea o copie a procesului verbal ? eu de unde stiu ca el nu scrie ce are el chef din moment ce eu nu am vazut procesul verbal?!
Va multumesc anticipat
Shyva is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 19:33   #2
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Amenda vorbit la telefon ?!

Quote:
Originally Posted by Shyva View Post
Buna seara!
In curusul zilei de astazi in timp ce veneam dinspre Barlad spre Vaslui la sensul giratoriu din afara orasului (Crasna) era un agent de circulatie in sens..eu fiind obosit imi sprijineam capul cu cotul pe geam doar ca in acelasi timp aveam telefonul in mana (dar chiar nu vorbeam la

telefon (vorbisem cu ceva timp in urma e drept).. doar ca in momentul in care m-a vizat am dat mana jos si am pus si cealalata mana pe volan) M-a oprit mi-a zis ca nu am voie sa vorbesc la telefon in timp ce conduc, normal ne-am contrazis i-am dat actele totul in regula.. a venit cu procesul verbal sa-l semnez l-am refuzat categoric.. a inchis si a plecat fara nici o alta vorba in plus... in cazul asta ar fi trebuit sa opreasca un martor sau ceva ? ce trebuie sa fac in situatia data ? cum pot scapa de amenda de 150 de lei si cele doua puncte de penalizare? cum demonstreaza ca eu vorbeam la telefon din moment ce el era singur pe drum in acel moment si eu singur in masina ?!

Nu ar fi trebuit sa-mi dea o copie a procesului verbal ? eu de unde stiu ca el nu scrie ce are el chef din moment ce eu nu am vazut procesul verbal?!
Va multumesc anticipat
melitianul trebuie sa gaseasca un martor doar pentru a completa procesul verbal cu mentiunea ”persoana sanctionata refuza sa semneze” acea persoana nu trebuie sa fi asistat la momentul opririi pentru a atesta contraventia, ea doar atesta ca pv ul a fost intocmit pentru o anumita contraventie si ca tu ai refuzat sa iei la cunostiinta prin semnatura, pv ul de sanctionare.. Faptul ca ai refuzat sa iei la cumostiinta de procesul verbal nu te scuteste de amenda, iar politistul nu e obligat sa-ti inmaneze vreun exemplar ap procesului verbal din moment ce tu ai refuzat sa iei la cunostiinta. Ti-l va trimite acasa, are 6 luni la dispozitie pentru a comunica faptul ca ai fost sanctionata. El nu trebuie sa demonstreze nimic. El a constatat acest aspect si a luat masurile legale. Tu, in scgimb, poti face contestatie la procesul verbal, in 15 zile de la data la care ti se aduce la cunostiinta(primesti pv ul de sanctionare). cum am spus mai sus are 6 luni sa ti-l trimita.
Pentru a scapa de amenda depui contestatie. Dar inainte sa faci asta verifica daca: incadrarea a fost facuta corect, daca datele tale au fost completate corect si in cele din urma daca instiintarea s-a facut in termenul de 6 luni d ela data constatarii sanctiunii. Daca una din aceste trei lucruri nu sunt corecte depui contestatie si castigi daca nu pierzi.
Din cate stiu legea sanctioneaza utilizarea telefonului mobil fara dispozitiv de tip maini libere la volan, deci ...
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 19:50   #3
Shyva

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 28
Default Re: Amenda vorbit la telefon ?!

Pai eu chiar nu am vorbit la telefon in acel moment si ma simt de-a dreptul nedreptatit in situatia asta. sunt foarte frustrat de ce se intampla in tara asta totul se rezuma la amenzi la tratarea problemelor si nu la prevenire.. in fine sunt satul pana in gat de aceasta tara de rahat..

In instanta cine credeti ca ar avea castig de cauza ? ce pot face eu pentru a avea castig de cauza in cazul in care sa spunem totul a fost completat corect.
Shyva is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 20:11   #4
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Amenda vorbit la telefon ?!

Quote:
Originally Posted by Shyva View Post
Pai eu chiar nu am vorbit la telefon in acel moment si ma simt de-a dreptul nedreptatit in situatia asta. sunt foarte frustrat de ce se intampla in tara asta totul se rezuma la amenzi la tratarea problemelor si nu la prevenire.. in fine sunt satul pana in gat de aceasta tara de rahat..

In instanta cine credeti ca ar avea castig de cauza ? ce pot face eu pentru a avea castig de cauza in cazul in care sa spunem totul a fost completat corect.
pai, daca totul ar fi completat corect, sansele se cam reduc, dar nu e totul pierdut, daca este o persoana care poate atesta ca tu nu ai vorbit la telefon in acel moment, si e dispusa sa mearga si in instanta sa sustina acest aspect schimba situatia, dar personal cam mare bataia de cap, banii pierduti si taraganeala cu procesul plus persoana care te sustine in declaratie.... Pentru suma asta care o ai de plata nu se prea merita ...Dar tu stii ce prioritati ai.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 20:38   #5
Shyva

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 28
Default Re: Amenda vorbit la telefon ?!

E vorba de nedreptate si frustrare nu de bani... de ce in tara asta de rahat nu ne putem cere drepturile si mereu platim pentru ori ce nimic. nu stiu daca ma intelegi sau daca ai mai trecut prin asta ceva... dar ma uit in jurul meu si marea majoritate a oamenilor sunt tratati ca niste animale de turma..ori ce vrei sa faci in tara asta se plateste prin amenzi, comisioane, spaga si asa mai departe. in fine iti multumesc pentru suport si timpul acordat.

Si cum pot sa aduc un martor sa sustina ce tocmai spuneam in subiectul discutat din moment ce eu eram singur in masina ?
Shyva is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -