Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-13, 23:08   #1
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

http://www.realitatea.net/adio-masin...e_1119474.html
Dupa cum vedeti , retardatii au propus o alta lege.Ar trebui sa imi fac griji daca am masina pe Bulgaria?

Last edited by Ciumpy94; 22-02-13 at 23:14.
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 23:21   #2
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

foarte multi din cei care avem masina inscrisa in bulgaria pe PJ,suntem trecuti atat in cartea masinii cat si in talonul masinii cu titlul de USER...asadar '' Interdicţia de a conduce în România autovehiculul înmatriculat în altă ţară după termenul de 30 de zile nu se va aplica persoanelor menţionate în certificatul de înmatriculare, celor care efectuează transport public de mărfuri sau persoane ori transport în regim de închiriere sau serviciu de închiriere, celor care sunt angajaţi sau asociaţi în raport cu persoanele menţionate în certificatul de înmatriculare şi celor care au încheiat un contract de leasing, menţionează MAI.'' ne vom incadra la acest aliniat...cine are masina pe persoana fizica va avea ceva probleme...
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 09:41   #3
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

Pai singurul document unde sunt trecut e procura , in rest e pe un bulgar. Asadar .. am probleme?
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 10:49   #4
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

cam da.. eu unul am masina inscrisa pe firma si in talon sunt trecut utilizator.. so.. n-ar trebui sa am probleme..
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 11:54   #5
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

Mda.. pe cartea masinii e trecut Petrov.Eu sunt doar in procura.
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 15:31   #6
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

e nasol pentru tine si cei ca tine(cei ce au inscrise masinile pe persoana fizica) cei ce au masinile inscrise pe persoana juridica nu cred ca pot avea probleme...in cel mai rau caz putem cere de la firma bulgareasca care e OWNER in documente, un document care sa ateste ca avem relatii de munca cu firma respectiva si folosim masina in interes de serviciu
hellker is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 15:37   #7
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

Doamne .. sper sa nu se bage legea asta.Oricum .. caut zilele astea sa dau masina la schimb pe una pe RO si gata..Alta solutie nu am.
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-13, 11:45   #8
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

Scuze de 2x post dar m-am gandit la o varianta:
Daca fac procura de la bulgari pe numele surorii mele si ea la randul ei face contract de comodat auto pe numele meu nu cumva scap de aceasta problema?
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 20:26   #9
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

daca citesti legea

„autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul ori reşedinţa în România, pot fi conduse pe drumurile publice pentru o perioadă de maximum 30 de zile de la data dobândirii titlului sau de la data înscrierii în evidenţa autovehiculelor şi remorcilor înmatriculate în alte state”

si o interpretezi dpdv al limbi romane,eu inteleg, ca daca esti trecut in certificat,dar nu ai domiciliu in romania atunci poti sa circuli(adica daca esti cetatean bulgar si vii cu masina prin romania).daca esti roman cu domiciliu in romania,chiar daca esti tu trecut in talon(sau mai bine zis mai ales daca esti tu trecut) trebuie s-o inscrii in romania.

daca e trecut bulgarul poti sa circuli linistit ca nu e masina ta. si daca nu e a ta nu ai cum s-o incrii in romania.

dar ei daca o sa voteze(desi nu cred) pot sa zica in orice fel.
__________________
http://topcelemai.blogspot.com
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 22:13   #10
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

Quote:
Originally Posted by Dj.Klaus View Post
daca citesti legea

„autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul ori reşedinţa în România, pot fi conduse pe drumurile publice pentru o perioadă de maximum 30 de zile de la data dobândirii titlului sau de la data înscrierii în evidenţa autovehiculelor şi remorcilor înmatriculate în alte state”

si o interpretezi dpdv al limbi romane,eu inteleg, ca daca esti trecut in certificat,dar nu ai domiciliu in romania atunci poti sa circuli(adica daca esti cetatean bulgar si vii cu masina prin romania).daca esti roman cu domiciliu in romania,chiar daca esti tu trecut in talon(sau mai bine zis mai ales daca esti tu trecut) trebuie s-o inscrii in romania.

daca e trecut bulgarul poti sa circuli linistit ca nu e masina ta. si daca nu e a ta nu ai cum s-o incrii in romania.

dar ei daca o sa voteze(desi nu cred) pot sa zica in orice fel.
Da dar au precizat si ca trebuie sa prezinti titlul cu care circuli si in cazul meu acest titlu este procura.De asemenea trebuie sa o si traduc in romana .. si la asta se refereau ei.
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 16:50   #11
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

Quote:
Originally Posted by Ciumpy94 View Post
Da dar au precizat si ca trebuie sa prezinti titlul cu care circuli si in cazul meu acest titlu este procura.De asemenea trebuie sa o si traduc in romana .. si la asta se refereau ei.
pai in procura scrie ca ai drept de semnatura in locul bugarului. deci masina nu e a ta. dar avand drept de semnatura tu poti sa ti-o vinzi tie si semnezi si in dreptul cumparatorului si in dreptul vazatorului. daca mergi acum la politie sa ti-o inmatriculezi doar cu procura si fara certificat de vanzare cumparare nu o sa ti-o inscrie pentru ca nu e masina ta. in consecinta daca nu e masina ta..nu ai cum s-o incrii deci ar trebui sa mergi cu ea oricat. acum s-ar putea ca ei sa zica ca nici asa nu e legal..nu e a ta si n-o poti inscrie pe numele tau dar nici de circulat sa numai ai voi. pot zice orice. in schimb daca in carte la propietar scrie numele tau atunci 100% trebuie s-o inscrii. in acest caz numai ai nicio portita.
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 20:37   #12
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

nu poate figura un roman ca owner in cartea de bulgaria decat daca are resedinta acolo,caz in care ,din nou,nu are ce sa.ti faca militia...momentan multi figuram doar ca useri(utilizatori)in actele masinii...
hellker is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 21:04   #13
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

Quote:
Originally Posted by hellker View Post
nu poate figura un roman ca owner in cartea de bulgaria decat daca are resedinta acolo,caz in care ,din nou,nu are ce sa.ti faca militia...momentan multi figuram doar ca useri(utilizatori)in actele masinii...
chiar acum este o emisiune pre tvr1 in care e invitat un reprezentat MAI(cei care propun) unul de la ACR si inca unul de la nu stiu de trasportatori. si din ce intelesei eu,ca bineinteles vorbesc numai ambiguu,mai nimic concret,este ca daca se interzice o sa ne sara EU in cap , iar ei vor sa interzica numai daca ai domiciliu in romania si esti trecut ca propietar in talon sau detii contract de vanzare cumparare.

Last edited by Dj.Klaus; 26-02-13 at 21:07.
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 14:16   #14
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

Intrebare: se poate face contract de inchiriere intre bulgar si mine? Ca am citit ca printre exceptii e si asta.
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 16:13   #15
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: 30 de zile de circulatie .. sa-mi fac griji?

Quote:
Originally Posted by Ciumpy94 View Post
Intrebare: se poate face contract de inchiriere intre bulgar si mine? Ca am citit ca printre exceptii e si asta.
normal ca se poate. daca ai procura pe numele tau ti-o inchiriezi tu tie. dar probail trebuie inregistrat la fisc si o sa platesti impozit pe profit. dar o inchiriezi si tu cu 10 lei pe luna. apartamentele cum se inchiriaza.
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -