Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-12, 10:29   #1
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default birocratia ma omoara. probleme la trasncriere

Va salut!

Am cumparat o masina de la un anume domn din judetul Galati, care era proprietarul ei, dar omul nu si a inscris masina pe numele lui cat timp a detinut-o. masina este inscrisa pe Timis, pe numele proprietarului anterior de la care am contractul de vanzare-cumaprare intre cei doi, o copie de buletin si un certificat fiscal (copie color) valabil in perioada in care s a facut contractul de vanzare cumparare.(si toate celelalte acte necesare pentru inmatriculare)

Dosarul meu pentru transcrierea autovehiculului este complet, inafara faptului ca certificatul primului proprietar este copie, o copie care arata lipasa datoriilor fata de stat la data respectiva, confirmata telefonic si de directia fiscala din timis.

si acum partea cu adevarat proasta:
-la dosarul de transcriere trebuie toate certificatele fiscale (doua) in original (pentru transcriere pe numele meu)
- omul de la timisoara nu este de gasit la adresa din buletin pentru ca nu mai locuieste acolo, la usa au raspuns fostii socrii care spun ca nu mai stiu nimic de el de un an de cand a divortat de fiica lor si pe deasupra si a schinbat si nuamrul de telefon.
-directia fiscala timis spune ca nu poate elibera certificat fiscal numai titularului , adica celui de la timisoara, sau cuiva imputernicit de dansul.
- chair daca omul nu are datorii fata de stat eu nu pot demonstra asta celor de la inmatriculari pentru ca lor le trebuie o hartie (certificatul cu pricina) pe care eu nu o pot dobandi fara omul asta, pe care nu l gasesc si nici politia nu l poate cauta pentru ca nu este urmarit sau cercetat penal.

si acum intrebarile:
aveti vreunu dintre voi vreo idee sau cunoasteti vreun mod prin care sa mi pot transcrie masina pe numele meu?
este posibil ca directia inmatriculari sa poata face o cerere (institutie catre institutie) pentru a obtine certificatul fiscal cu pricina?
este posibila transcrierea cu stampila pe fisa de inmatriculare care sa arate ca omul nu are datorii, in locul certificatului fiscal?

multumesc tare mult dinainte!
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -