Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-12, 16:07   #16
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by Sincronic View Post
@nt98adu, esti sigur ca e doar 120 lei omologarea ? daca vreu sa trec la un motor mai mic cat ar costa ?
Daca motorul care-l ai acum pe masina a fost montat din fabrica pe modelul tau de masina nu sunt probleme la schimbare de motor. Partea proasta e ca nu trebuia sa te duci la RAR cu lectia nefacuta. Din start trebuia declaratia notariala precum ca ai cumparat motorul cu seria xxxxx sau fara serie de pe piata libera si ca doresti omologare care repet, daca motorul nou montat nu depaseste cu 40% puterea celui vechi omologarea costa in jur de 120 ron. Daca depaseste poate ajunge si la 1600 ron cu teste dinamice si alte porcarii care le cer RAR-ul.
Plus de asta la achizitia masinii trebuia mers la un service, dat scutul jos si verificate seriile. Daca vechiul motor era euro 3 si a fost montat euro 4, iti trebuie si dovada ca a fost montat intrun service autorizat. Idem si de la euro2 la euro 3 si de la noneuro la euro2. Cand este vorba de acelasi tip de motor care scoate aceleeasi noxe, nu e nevoie de dovada ca motorul a fost montat intrun service autorizat.
__________________
Chevrolet V210

Last edited by nt98adu; 02-07-12 at 16:10.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 18:10   #17
Sincronic

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Serie motor stearsa

inca nu am ajuns la rar. am un prieten care a trect de la 2.0 benzina la 1.9 diesel si il costa 1200lei si aia au spus ca nu conteaza ce motor pui doar sa nu depaseasca 40% din putere si sa se fi pus acel motor pe masina din fabrica.

partea nasoala e ca mi-a expirat itp-ul si aia cer si itp-ul valabil la transcrierea vehicului.
__________________
nu ma ca te
Sincronic is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 20:51   #18
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Serie motor stearsa

Pai il faci la RAR cand treci pe acolo, si asa fac gazele la omologare motor.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 09:47   #19
Andysmoke

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5
Exclamation Re: Serie motor stearsa

Omu care mi-a dat masina a trecut in carte la Rar 'fara serie motor'!chiar nu stiu cum i-au trecut acolo aia chestia asta!!nu am nici o serie de motor in carte!!!!
Andysmoke is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 16:43   #20
Sincronic

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Serie motor stearsa

Vezi pe blocu motor daca seria e stearsa daca da totul e in ordine ca nu se putea citi seria motorului si au trecut motor fara serie.
Sincronic is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -