Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-05-12, 20:00   #1
doryan37

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 1
Default Poate cineva sa ma ajute ?

Buna ziua.
Sunt nou pe acest forum , dar pot sa spun ca il gasesc foarte interesant.
Problema mea este : Am o masina cu numere englezesti care se afla in Italia in acest moment.
-Intrebarea este poate cineva din romania sa ma ajute pentru a avea ,, itp,, ca dupa cate am inteles si documentat se face si la noi in Romania pentru masinile din UE.
Sugerez ca nu pot sa vin cu masina in Ro, singura metoda sa pot avea itp doar pe baza unei fotocopii sau datele masini ce le pot transmite.
Va multumesc.
doryan37 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 14:49   #2
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Poate cineva sa ma ajute ?

Poti sa ii faci ITP-ul in Romania dar acesta va fi valabil doar pe teritoriul Romaniei. Adica, degeaba faci tu ITP aici pentru ca acesta nu o sa fie recunoscut in Italia sau Marea Britanie.

In al doilea rand mai greu cred ca se mai pot face ITP-urile la RAR fara a prezenta si masina.

Quote:
Ordonanţa 6/2012, publicată la începutul acestei luni în Monitorul Oficial, stipulează că, începând din aprilie 2012, autoturismele înmatriculate în alte state vor putea fi supuse, la cerere, unei inspecţii tehnice periodice în România.
Până în prezent, legislaţia statului nostru nu permitea acest fapt. Trebuie precizat că ITP-ul efectuat unor astfel de autovehicule va avea valabilitate doar pe teritoriul României. De departe cei mai câştigaţi vor fi cei cu autoturisme înmatriculate în Bulgaria care nu vor mai fi nevoiţi să se deplasesze în ţara vecină pentru efectuarea ITP-ului.
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 08:58   #3
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Poate cineva sa ma ajute ?

pooti sa ii faci mot pe naspa si sa o mai lungesti asa !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -