Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-12, 18:10   #1
AdiZeL

Stage 3
 
AdiZeL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 125
Default Pot sa circul cu masina cu anvelope de vara?

Stiu ca suna aiurea dar : Spuneti-mi si mie daca se poate la momentul actual avand in vedere starea carosabilului daca pot circula prin Bucuresti sau alte orase cu cauciucuri de vara. Astept raspunsurile voastre.
PS: Daca veniti cu argumente serioase si chiar cu legislatia care sa imi dea voie sa circul ar fii super!
__________________
https://forum.4tuning.ro/images/mobil1/4Tuning.png
AdiZeL is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 18:52   #2
ralu_

Stage 4
 
ralu_'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 281
Thumbs up Re: Pot sa circul cu masina cu anvelope de vara?

Daca vrei.....poti!!!! LEGAL!!!
ralu_ is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 19:14   #3
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Pot sa circul cu masina cu anvelope de vara?

Pai legea zice asa ..

In textul legii la articolul 102 alineatul (1) a fost modificat punctul 28: Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda “conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate".

Daca un autovehicul cu roti de vara va bloca un sector de drum unde este zapada, pe langa sanctiunea contraventionala va fi obligat sa achite costurile aferente interventiei de degajare a sectorului de drum afectat in cel mult 15 zile.

Eu din legea asta inteleg ca sunt obligatorii cauciucurile de iarna numai cand e zapada/gheata/polei .. acum e curat afara, sunt peste 0 grade.. nu vad care ar fi problema.
Brian is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:04   #4
AdiZeL

Stage 3
 
AdiZeL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 125
Default Re: Pot sa circul cu masina cu anvelope de vara?

deci este ok merci mult !
AdiZeL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -