Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-12, 19:14   #1
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Inmatriculare automobil destinat competitiilor sportive - nelamuriri

Inmatriculare autovehicul destinat competitiilor sportive - nelamuriri
Vreau sa inmatriculez in Romania un automobil destinat competitiior sportive. Am de ales intre doua vehicule si ambele au situatii mai complicate cu actele. In mod evident, nu vreau sa platesc taxa, iar aceste vehicule sunt scutite de taxa in mod normal, dar vreau sa fiu sigur ca RAR-ul nu ma va contrazice.

Automobil 1: a fost inmatriculat in Romania si radiat in urma cu aproape 10 ani. In cartea de identitate scrie "destinat competitiilor sportive". Problema este ca automobilul respectiv are un motor in carte si altul sub capota, cel din urma nefiind omologat. Am cum sa-l inmatriculez fara sa fac o mie de drumuri sau nu pot sa-l inmatriculez nicicum?
Trebuie sa platesc altceva in afara de autentificare, asigurare, numere,carte+ talon si impozitul pe o luna?

Automobil 2: Pregatit pentru competitiile sportive, folosit in Romania in mai multe ocazii. Are motorul din carte, dar are acte de Italia. In plus, vehiculul nu este in acelasi oras cu mine. Ce trebuie sa cer la RAR ca sa obtin numere rosii (sa o aduc acasa) si sa o inmatriculez apoi pe numele meu fara sa platesc taxa? Mai precis, poate fi trecuta mentiunea "destinat competitiilor sportive" inca din cartea de identitate?

Va rog sa raspundeti doar daca sunteti in cunostinta de cauza. Caut raspunsuri pentru ambele situatii - automobil 1, respectiv automobil 2.

Multumesc
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 09:44   #2
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Inmatriculare automobil destinat competitiilor sportive - nelamuriri

pentru automobil 1 iti faci rost de la o firma de dezmembrari de o factura pentru motorul de sub capota, dupa care poti merge linistit sa ii faci rar-ul, si noul motor va fi trecut in carte...
in cazul automobil 2 nu ma pronunt...
__________________
bz-89-grs
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -