Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-11, 09:41   #1
cyborgcry

Stage 5
 
cyborgcry's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 785
Default Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

Prima propunere de modificare a codului rutier se referă la obligaţia fostului proprietar ca, în cazul vânzării, să notifice în scris înstrăinarea maşinii în termen de trei zile. În caz contrar, riscă o sancţiune de la 9 la 20 de puncte, adică pînă la 1.400 de lei amendă. Dacă noul proprietar nu cere înscrierea maşinii în 15 zile, poliţia va suspenda înmatricularea vehiculului sancţionîndu-l şi pe acesta cu pînă la 20 de puncte-amendă.

Aici sigur se refera in special la cei ce au cumparat masini si nu au mai trecut pe la Circa Financiara pt impozit,de fapt aici ii doare cel mai tare.

iN ATENTIA CUMPARATORILOR CAT SI A VANZATORILOR
cyborgcry is offline   Reply With Quote
Old 28-12-11, 17:33   #2
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

in ultimul an s-au dat niste legi de tot rahatul...
dmo.mihai is offline   Reply With Quote
Old 28-12-11, 17:59   #3
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

Quote:
Originally Posted by dmo.mihai View Post
in ultimul an s-au dat niste legi de tot rahatul...
De ce anume? Ce ti se pare incorect cu aceasta lege?
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 28-12-11, 22:28   #4
costi322

Stage 5
 
costi322's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 512
Default Re: Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

Asta chiar e o lege buna,daca nu necesita multa birocratie,pentru fostul propietar.
Am platit 4 ani impozit pe prostia mea de a da toate actele la vanzarea masinii, si era si un 1.6.
Noroc ca aveam facut cu el preventiv un CV ,si o copie dupa buletin si actele masinii,si cand legea mi-a permis,i-am pus-o in carca ,desi masina din informatiile mele s-a mai vandut de trei ori.
costi322 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-11, 22:32   #5
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

Quote:
Originally Posted by Seryoga View Post
De ce anume? Ce ti se pare incorect cu aceasta lege?
nu este lege , este propunere(deocamdata).
Poate iti vine tie ideea sa cumperi masina si nu esti interesat sa umblii pe strada cu ea ci sa mergi doar la competitii, pe platforma(doar un exemplu). cum ti se pare propunerea fata de situatia asta?
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 09:01   #6
cyborgcry

Stage 5
 
cyborgcry's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 785
Default Re: Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
nu este lege , este propunere(deocamdata).
Poate iti vine tie ideea sa cumperi masina si nu esti interesat sa umblii pe strada cu ea ci sa mergi doar la competitii, pe platforma(doar un exemplu). cum ti se pare propunerea fata de situatia asta?
Da, cred ca nu va afecteaza atat timp cat o duceti cu platforma si participati doar la competiti si nu circulati cu masina pe drumurile publice.Ganditi-va cata lume nu plateste nimic la impozit si in acelesi timp doreste sa traiasca mai bine,exceptand faptul ca ne fura statul de nu se poate. Daca vrem sa traim ca afara,pai atunci toate au un inceput. Speranta moare ultima, macar pt copii nostri sa fie mai bine,sau de ce nu si pentru noi.
Scuze daca toate acesta ii deranjeaza pe cei care nu isi platesc taxele la stat si au gasit pana acuma o portita sa evite legea,dar asa atat tine o minune 3 zile (valabil probabil si legat de aceasta viitoare lege ) Dam vina pe stat ca ne ia piele de pe noi,gresit noi am votat gresit,ne-am vandut pe telefoane,bani sau alte chesti.Tara te vrea prost e sloganul cel nou.
Mergem sa ii imbogatim pe Bulgari si o sa ne mai intrebam cum au ajuns asa departe.Stima si ''sa traim bine''
cyborgcry is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 09:45   #7
mbgd

Stage 4
 
mbgd's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 216
Default Re: Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
nu este lege , este propunere(deocamdata).
Poate iti vine tie ideea sa cumperi masina si nu esti interesat sa umblii pe strada cu ea ci sa mergi doar la competitii, pe platforma(doar un exemplu). cum ti se pare propunerea fata de situatia asta?
din moment ce ai cumparat masina,indiferent daca circuli sau nu pe drumurile publice,trb sa platesti impozit.asa mi s-a spus de la adm,financiara.
deci,legea este foarte buna.
__________________
DON'T WORRY,BE HAPPY!!!
mbgd is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 11:26   #8
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

Quote:
Originally Posted by cyborgcry View Post
...exceptand faptul ca ne fura statul de nu se poate.
tu faci confuzie intre exceptie si regula. La noi este regula sa te fure statul pe fata.NU ESTE EXCEPTIE
Quote:
Originally Posted by cyborgcry View Post
ne-am vandut pe telefoane,bani sau alte chesti.Tara te vrea prost e sloganul cel nou.
Mergem sa ii imbogatim pe Bulgari si o sa ne mai intrebam cum au ajuns asa departe.Stima si ''sa traim bine''
daca te-ai vandut pe telefoane suporti cunsecintele.partea proasta e ca suportam si noi, ceilalti (care nu ne-am vandut)...cat despre bulgari, foarte bine ca inca se poate.Daca te scot banii afara din casa, poti sa platesti in Romania, nu te opreste nimeni daca vrei sa fi mai catolic decat PAPA insa pentru nivelul de trai din Romania taxele sunt mult prea mari. Sunt convins ca cei care au numere de Bulgaria ar fi preferat sa plateasca aceleasi taxe in Romania si s-ar fi ales si statul cu o suma frumusica de bani din taxa de inmatriculare , accize pe combustibil,itp,tva din piese etc


sau poate gresesc....tu ce parere ai?
Quote:
Originally Posted by mbgd View Post
din moment ce ai cumparat masina,indiferent daca circuli sau nu pe drumurile publice,trb sa platesti impozit.asa mi s-a spus de la adm,financiara.
deci,legea este foarte buna.
nu era vorba sa nu platesti impozit. era vorba ca daca nu inmatriculezi masina primesti amenda
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 17:02   #9
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

Legea asta mi se pare mai mult o "trimitere" catre plata taxei auto... nush de ce
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 11:18   #10
cyborgcry

Stage 5
 
cyborgcry's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 785
Default Re: Atentie aviz cumparatori-vanzatori Noul cod rutier 2012

[QUOTE=Dany.bilan628;4799130]tu faci confuzie intre exceptie si regula. La noi este regula sa te fure statul pe fata.NU ESTE EXCEPTIE

daca te-ai vandut pe telefoane suporti cunsecintele.partea proasta e ca suportam si noi, ceilalti (care nu ne-am vandut)...cat despre bulgari, foarte bine ca inca se poate.Daca te scot banii afara din casa, poti sa platesti in Romania, nu te opreste nimeni daca vrei sa fi mai catolic decat PAPA insa pentru nivelul de trai din Romania taxele sunt mult prea mari. Sunt convins ca cei care au numere de Bulgaria ar fi preferat sa plateasca aceleasi taxe in Romania si s-ar fi ales si statul cu o suma frumusica de bani din taxa de inmatriculare , accize pe combustibil,itp,tva din piese etc


sau poate gresesc....tu ce parere ai?

cand am scris ca ne-am vandut pe ......nu am dorit sa marginalizez o parte din cetateni acestei tarii ,exact ca sa arat ca ne afecteza pe toti .(nu o pot lua personal,o sa ma imbolmavesc daca o fac)
cyborgcry is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -