Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-11, 23:55   #1
Cirtita

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6
Unhappy Imatriculare - certificat fiscal

Buna Seara!
Am cumparat o masina printr-un intermediar din galati ,eu vreau sa imatriculez masina in iasi.Dar am dat peste o birocratie care ma omoara .
Am mers sa imatriculez masina si mi-au zis ca lipseste Certificatul Fiscal de la Proprietar (cel care e scris pe cartea de identitate a masinii),mentionez ca intermediarul a inregistrat masina la fisc mi-a dat fisa fiscala si certificat fiscal .
Dupa lungi cautari pe internet am gasit ca nu imi trebuie certificat fiscal de la proprietar ci doar de la intermediar cei de la primaria din Galati la fel mi-au zis ca nu imi trebuie certificatul fiscal de la ultimul proprietar.. il trimit iar pe fratele meu sa vada inca odata ce acte imi lispesc si culmea ,acum cei de la imatriculare i-au zis ca trebuie certificat fiscal de la toti proprietari de pe cartea de identitate a masini,fiind 2.
Intre timp mi-a expirat si certificatul fiscal de la intermediar . Ce se intampla? ce pot face in aceasta situatie? nu stiu ce sa mai cred .
Cirtita is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 00:39   #2
CFICars

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 143
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

Iti trebuie certificat fiscal de la ultimul proprietar pe carte.
CFICars is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 00:47   #3
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

Adevarul e ca cei de la taxe si impozite (administratia financiara) nu prea stiu ce fac.Sunt degeaba acolo, daca le spui cu convingere din temelii vor crede ca si porcul zboara!

CFICars are dreptate!Pe mine ma trimiteau in germania cu toate ca masina era pe numele tatului meu...
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 00:51   #4
Cirtita

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

Doar de la ultimul proprietar de pe carte sau si de la intermediar ? intreb deoarce acesta a plecat dint tara si o sa fie cam greu sa fac rost si de la el iar .(acesta a inregistrat masina la fisc ,doar ca nu a imatriculato pe numele sau).
Am intrat in dilema deoarce tot ce gaseam pe internet ,e ca imi trebuie certificat fiscal doar de la intermediar .au sustinut si cei de la primaria din Galati si la agentia unde am facut contractul de v-c.
Cirtita is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 00:56   #5
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

Iti trebuiesc actele de la ultimul propietar.Daca ai un act vanzare cumparare intre tine si intermediar, cere i acestuia imprumut si actul dintre el si propietarul anterior lui.Din date se vede ca nu are nici o treaba proprietarul anterior intermediarului.Deci iti trebuiesc actele de la intermediar in evidenta inmatricularii.

Rog un coleg pus in tema sa confirme sau sa corecteze.Doua pareri sunt mai bune decat una.

Oricum fa le scandal, acuza i pt incompetenta, o sa se inmoaie.
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 01:26   #6
Cirtita

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

Am specificat mai sus ca intermediarul este plecat din tara .
Acte? cred ca vb de contract de c-v. pe care le am,
sper sa gasesc o "portita" si sa am nevoie doar de certificatul fiscal de la proprietar.
deja am 3 luni de cand masina sta in parcare.
Cirtita is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 16:02   #7
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

deci, ai nevoie de certificat fiscal de la ultimul proprietar din carte si de la intermediarul de la galati valabile ambele , fara astea nu poti face nimik !! stima
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 19:17   #8
Cirtita

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

nu asi putea sa fac un contract v-c direct cu proprietarul si sa imi trebuiasaca doar de la proprietar?
Cirtita is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 19:23   #9
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

e scoasa de pe rol de la finante , trebe intrebat la circa financiara de care apartine ultimul proprietar de pe carte
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 19:39   #10
Cirtita

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

Proprietarul sustine ca a radiat masina,...dar totusi luase o amenda cu o zi inainte sa cumpar eu masina de la intermediar ...
Cirtita is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 08:16   #11
Z E K Y

Stage 5
 
Z E K Y's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,401
Member of:
[BMW]
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
deci, ai nevoie de certificat fiscal de la ultimul proprietar din carte si de la intermediarul de la galati valabile ambele , fara astea nu poti face nimik !! stima
aprob....ai nevoie de 2 fiscale....1. fiscalul dintre proprietar si intermediar si fiscalul dintre intermediar si tine....
Z E K Y is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 09:31   #12
SASU5

Stage 5
 
SASU5's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 515
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
[Accelarate Club]
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

intermediarul ar fi trebuit sa.ti dea certificatul care la avut el de la propietar si cu care a luat masina in evidenta,iti trebuiesc toate contractele de la propietar pana la tine,certificatele fiscale si fisele de inmatriculare....
SASU5 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 12:36   #13
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

2 fiscale (proprietar - intermediar (s-ar putea sa fie suficient xerox de pe acest fiscal), intermediar - tu) si 2 fise de inmatriculare (proprietar - intermediar cu stampilele aferente, intermediar - tu cu stampilele aferente). inclusiv copie dintre contractul dintre proprietar si intermediar (sau factura daca proprietarul initial e firma caz in care mai trebuiesc si alte acte de la firma). astea la inmatriculari.

P.S. daca scoti intermediarul din schema trebuie facut contract intre proprietar si tine, fiscalul proprietarului, dar trebuie rezolvata si fisa de inmatriculare (ma refer la stampile ... cea de la primaria de care apartine proprietarul ... aici e cu cantec, masina fiind scoasa din evidente deja).

Last edited by Laptiucu; 01-12-11 at 12:44.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 14:29   #14
Cirtita

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

Multumesc tuturor pentru ajutor o sa reiau "treaba" sa vad ce rezolv ...
Cirtita is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 22:37   #15
muzica9

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 79
Default Re: Imatriculare - certificat fiscal

intrebare:

ce este de facut daca certificatul fiscal intre propietar si intermediar a fost oprit de administratia financiara si nu exista nici copie?
muzica9 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -