Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-11, 14:30   #1
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Amenda din cauza taxei de drum

Anul trecut am fost cu taica-miu la bucuresti si am luat un fiat. Am facut asigurare, platit taxa de drum pe 1 an, toate actele pe scurt. Acu primeste maica-mea acasa o "executare silita" ceva de genu, cum ca la vreo cateva luni dupa ce am luat masina, i-a surprins o camera pe la marasesti parca si a facut poza constatandu-se ca masina cu nr de inmatriculare nou nu are rovigneta. Poza s-a facut la o anumita data, procesul verbal s-a intocmit in luna urmatoare, ca la inca o luna sa imi fie trimisa acasa amenda. Pe langa executarea asta silita, mai era o hartie in plic, cum ca unu, insotit de un martor a lasat in usa amenda, ca ai mei s-o gaseasca... iar executarea asta era un fel de ceva mai naspa trimisa pe numele lu maica-mea, ca n-a dat nici un semn la hartia lasata in usa de aia. A fost la taxe si impozite si cica i-a sugera de acolo ca mai bine sa plateasca amenda de vreo 260 lei plus 28E taxa ca s-au deplasat papagalii pana la usa. Ca cica ar trebui maica-mneaq sa deschida doua procese, sa dea in judecata pe nus cine... in fine n-am inteles prea bine nici pe ea ca era prea ambalata la telefon cand imi povestea. Daca ati mai auzit de cazuri asemanatoare va rog lasati un mesaj sa stiu ce sa-i zic Ms.
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 15:32   #2
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Amenda din cauza taxei de drum

Daca mai ai rovigneta veche (cea care sa ateste ca masina respectiva avea rovigneta la data filmarii) poti anula amenda.
Daca nu mai ai chitanta rovignetei, poti incerca sa obtii un duplicat dupa chitanta in locul in care ai achitat-o (benzinarie, Posta etc).
Daca nici asa nu faci rost de ea....atunci nu ai ce sa faci decat sa platesti amenda.
Din pacate pt noi........NOI ca cetateni platitori de taxe si impozite trebuie sa facem dovada greselilor lor.
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -