Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-11, 09:01   #1
AkaManah

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 9
Default Amenda politia comunitara

Buna
Azi de dimineata am gasit o instiintare sub stergatorul masinii sa ma prezint la Politia Locala bla bla. E drept ca am parcat cu 2 roti pe trotuar numai pentru ca masina e mai lata si nu vreau sa am surprize. Ce sa fac? Da-ti-mi niste sfaturi sa ii pot combate pe comunitari. parca nu as vrea sa platesc o amenda. Nu exista locuri de parcare in zona unde locuiesc. Nu pentru toti.
AkaManah is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 09:16   #2
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Amenda politia comunitara

Daca in zona unde ai parcat tu, era semnul specific parcarii langa bordura si nu pe bordura, nu ai ce sa faci. Fii sigur ca ai si poza facuta. Fii fericit ca nu ti-a ridicat masina cum se practica pe la noi.
__________________

RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 09:28   #3
AkaManah

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 9
Default Re: Amenda politia comunitara

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
Daca in zona unde ai parcat tu, era semnul specific parcarii langa bordura si nu pe bordura, nu ai ce sa faci. Fii sigur ca ai si poza facuta. Fii fericit ca nu ti-a ridicat masina cum se practica pe la noi.

Nu exista nici un semn in acea zona. E pur si simplu trotuarul de langa spatiul verde al blocului. Ce ma scoate din sarite e faptul ca nu am reusit sa am si eu un loc de parcare in conditiile in care unii cu cojones au si 3.
Deci nu pot impiedica scrierea amenzii? Nu de alta dar am o pofta sa le crap capul.... Seara sunt zeci de masini parcate la fel si nu le are nimeni treaba.
AkaManah is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 11:20   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Amenda politia comunitara

la examenul de redobandire, am intalnit urmatoarea intrebare:

unde este permis sa parchezi autovehiculul ?
a- pe trotuar, daca se lasa loc suficient pietonilor
b- oriunde unde stationarea nu este interzisa
c- doar in locuri special amenajate, semnalizate prin indicatoare sau marcaje.

raspuns corect - C

oriunde lasi masina, in afara de parcari, ramane la latitudinea politistilor daca te sanctioneaza sau nu.

daca vrei sa faci contestatie si sa te judeci cu ei, platesti de cateva ori mai mult decat daca ai plati amenda.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 18:04   #5
AkaManah

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 9
Default Re: Amenda politia comunitara

Ziua de azi a fost tare. Am mers la Politia Locala pregatit pentru orice s-ar intampla. Ei bine, mi-am recunoscut "fapta" si omul s-a declarat satisfacut. Am primit amenda minima. Mai mult s-a declarat contrariat de faptul ca nu am loc de parcare. I-am povestit toata tarasenia cu medici care au 2 si 3 locuri de parcare. Mi-a promis ca se va ocupa de acest aspect. Mi-a venit sa rad un pic amar- omul habar nu are cu cine se pune daca va investiga aceste aspecte. Sper sa nu il dea afara. In rest, voi fi mai atent unde parchez de acum inainte.
AkaManah is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 18:14   #6
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Amenda politia comunitara

Din cate stiu eu e ilegal sa ai mai mult de 1 loc de parcare/apartament. Poti sa faci singur o declaratie la sectia de politie de care apartii, si se rezolva. Dar asta e alta discutie. Deci case closed.
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 18:58   #7
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Amenda politia comunitara

http://www.petitieonline.ro/petitie/34011138
Marius is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 19:20   #8
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Amenda politia comunitara

Quote:
Originally Posted by Marius View Post
Ar trebui promovat acest lucru.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 19:58   #9
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Amenda politia comunitara

si cu ce ne incalzeste?
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 20:07   #10
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Amenda politia comunitara

Quote:
Originally Posted by suvi_xxx View Post
si cu ce ne incalzeste?
Daca tu vrei sa fi sanctionat de catre o persoana care reprezinta o institutie ce isi desfăsoară activitate in mod ilegal, atunci, mai bine nu te incalzeste. nu are rost sa detaliez ca asi umple multe pagini sa iti explic de ce functioneaza ilegal. un simplu exemplu este cel al uniformelor purtate de acesti asa zisi politisti locali. Stiai ca legea romana interzice oricaror altor institutii/persoane sa poarte uniforme ce se aseamana sau sunt identice cu cele ale poliției(celei reale) armatei/jandarmeriei, lafel si folosirea insemnelor politiei pe alte vehivule ce nu apartin politiei si exemplele pot continua. Poate ai ghinionul sa pici in plasa lor si sa se recomande un comunitar ca e de la politie rutiera si el defapt e de la locala si poate nu stii ca el nu are voie sa te opresca in trafic? Poate te mai gandesti si daca vrei mai multe exemple ai sa vezi ca poate te incalzeste.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 20:29   #11
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Amenda politia comunitara

E vorba de principii, iar o astfel de lege le-ar tăia din elanul şi abuzurile care le comit acesti gardieni locali.
Scopul īnfiinţării acestei instituţii exact ăsta a fost, să aibă nişte impostori la primărie care să fie confundaţi de cetăţean cu poliţiştii.
Pot să lipească afişe şi să păzească panseluţele şi purtānd denumirea de "gardă".
__________________
http://goo.gl/YDT4L
Marius is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 21:15   #12
ub40

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 33
Default Re: Amenda politia comunitara

un garcea cu mare zel dinala comunitar vazand ca taata merge incet pe strada(se apropia de casa, intr-un cartier din ploiesti) cu o autohtona veche in spatele lui(nu l-a depasit) ce-a zis:
hai sa isi bata joc de el cand a ajuns ala acasa: L-a pus sa deschida portbagaju si sa-i arate ce are inauntru ... bine , avea acte ca doar abia le cumparase din supermarket , da gestu marsav ma alarmeaza
n-a avt ce sa-i faca si l-a lasat in pace
avea voie comunitaru sa il someze sa deschida portbagaju, sa-i ceara buletinu sa vada unde locuieste + actele masinii?? uite .. asa am ajuns din pacate in Romania
ub40 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -