Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-06, 14:14   #1
josh

Stage 1
 
josh's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 24
Default Masina cu PROCURA. DA sau NU??!

Salut

Am tot vazut pe net anunturi cu masini rulate in strainate, nr straine valabile si asigurare, la care vanzatorul poate oferi si procura (in unele cazuri vanzatorul si proprietarul nu sunt aceeasi persoane, dar totusi, prin mijloace straine mie, acesta poate aduce ceva notarului sa semneze).

Si, legat de toate chestiunea asta, am si eu niste nelamuriri, precum:

- pe cat timp se face o procura?
- este cumva nevoie sa ies din tara cu masina la un anumit interval de timp?
- in caz de un accident (Doamne fereste!) voi avea probleme cu asigurarea?

Practic, as aprecia orice informatie legata de pasii ce trebuiesc urmati pt incheierea unei astfel de tranzactii.

10x
ciao
josh is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 15:32   #2
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Masina cu PROCURA. DA sau NU??!

Quote:
Originally Posted by josh View Post
Salut

Am tot vazut pe net anunturi cu masini rulate in strainate, nr straine valabile si asigurare, la care vanzatorul poate oferi si procura (in unele cazuri vanzatorul si proprietarul nu sunt aceeasi persoane, dar totusi, prin mijloace straine mie, acesta poate aduce ceva notarului sa semneze).

Si, legat de toate chestiunea asta, am si eu niste nelamuriri, precum:

- pe cat timp se face o procura?
- este cumva nevoie sa ies din tara cu masina la un anumit interval de timp?
- in caz de un accident (Doamne fereste!) voi avea probleme cu asigurarea?

Practic, as aprecia orice informatie legata de pasii ce trebuiesc urmati pt incheierea unei astfel de tranzactii.

10x
ciao
pot sa iti spun atata: daca ai procura legalizata de la proprietarul masinii care te imputerniceste LEGAL, poti face orice cu acea masina in numele proprietarului (sau aproape orice...aceasta este sti****t in procura...)
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 18:00   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Masina cu PROCURA. DA sau NU??!

Quote:
Originally Posted by fuzzy View Post
....te imputerniceste LEGAL, poti face orice cu acea masina in numele proprietarului (sau aproape orice...aceasta este sti****t in procura...)

Si asigurarea "externa" cine o plateste?Legea spune clar masina cu numere straine trebuie sa aiba iesire din tara in maxim 90 de zile de la intrare.
Asta insemnind pur si simplu ca este de ajuns sa faci un dute-vino prin vama,dupa care se reia numaratoarea celor 90 de zile.De asemenea masina trebuie sa aiba verificarea tehnica la zi,precum si asigurarea (asigurarea in occident are inclusa si cartea verde).
Daca proprietarul masinii este frate-miu,as accepta o asemenea varianta,insa altfel... ce garantie am eu ca ala nu o declara furata dupa citeva saptamini?
Imputernicirea trebuie facuta in tara de origine de catre un notar,altfel nu are nici o valabilitate.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 18:50   #4
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Masina cu PROCURA. DA sau NU??!

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Imputernicirea trebuie facuta in tara de origine de catre un notar,altfel nu are nici o valabilitate.
pana aici m-am prins si mersi ptr info... eu chiar nu stiam detaliile celelalte...numa' bine!
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 12:48   #5
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Masina cu PROCURA. DA sau NU??!

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Si asigurarea "externa" cine o plateste?Legea spune clar masina cu numere straine trebuie sa aiba iesire din tara in maxim 90 de zile de la intrare.
Asta insemnind pur si simplu ca este de ajuns sa faci un dute-vino prin vama,dupa care se reia numaratoarea celor 90 de zile.De asemenea masina trebuie sa aiba verificarea tehnica la zi,precum si asigurarea (asigurarea in occident are inclusa si cartea verde).
Daca proprietarul masinii este frate-miu,as accepta o asemenea varianta,insa altfel... ce garantie am eu ca ala nu o declara furata dupa citeva saptamini?
Imputernicirea trebuie facuta in tara de origine de catre un notar,altfel nu are nici o valabilitate.
Dar du-te-vino asta prin vama trebuie facut in tara de origine a masinii sau numai sa iesi din tara unde stai cu masina??
basy is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 17:48   #6
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: Masina cu PROCURA. DA sau NU??!

Sa iesi din ro ... la asta face referire .
TheMendacious is offline   Reply With Quote
Old 28-09-07, 13:25   #7
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Masina cu PROCURA. DA sau NU??!

si atentie... multi smecherasi fac asigurari aici in tara.. false.. nu prea iti dai seama de ele ca nu sunt bune... o asigurare acolo este foarte scumpa, nu cum cer ei aici 100 de euro... si doamne fereste in caz de accident, ai pus`o!!
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 20:13   #8
^L0RD^jAsOn^vL

Stage 1
 
^L0RD^jAsOn^vL's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 24
Default Re: Masina cu PROCURA. DA sau NU??!

deci daca iau sa zicem un golf 3...si`mi face ala procura pana in 2009 sa pot circula cu ea...de fapt procura aia e falsa pt ca n`a fost facuta`n italia? si masina nu e asigurata pt mine?
^L0RD^jAsOn^vL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -