Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-10, 18:19   #1
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Stie cineva vreun avocat care a dat in judecata o firma ridicari auto si care sa fi si castigat? Sau a trecut cineva dintre voi printr-un astfel de proces?

Ma intereseaza intrucat azi mi-au ridicat masina desi nu era nici un X, in schimb era semnul de Drum ingustat pe un bulevard.
Am dat 870 ron sa-mi iau masina de la ei, mai trebuie amenda de 1 mil si ceva...deci 10 mil s-au dus intr-o secunda.
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 14:35   #2
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Sa inteleg ca nimeni n-a trecut prin asa ceva?
Dar sunt sigur ca masina v-a fost ridicata, lucru care v-a enervat maxim, si ati spus vrute si nevrute in stanga si in dreapta dar totusi n-ati facut nimic. Daca nu sarim cat mai multi cu plangeri, vor ridica in continuare lejer. Partea proasta e ca banii ii primim de da Politie, si nu de la FIRMA- fapt pt care patronii acestor firme fac avere in continuare, iar banii primiti de la politie sunt de fapt banii tuturor.

Eu voi depune o plangere la judecatoria sectorului 1 si dupa ce e admisa urmeaza sa astept cateva luni bune pana imi voi primii banii inapoi.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 16:00   #3
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Eu cred ca te agiti degeaba.. ei nu cred ca ridica aiurea masinile decat insotiti de un echipaj de politie drept urmare.. n-ai de ce sa-i acuzi.
Mai mult de atat:

Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:

k) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificatia "Drum îngustat", "Prioritate pentru circulatia din sens invers" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers";

Alta data.. sa fi mai atent Te-au ars legal.
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready

Last edited by B|shOp-VR6; 29-10-10 at 16:03.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 17:13   #4
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Da, AM gresit asa e . Amenda pt asta.
In schimb ridicatul masinii mele a fost ilegal( Primaria Generala nu are nici un contract cu firma de mi-a ridicat mie masina, acestia din urma avand contract doar cu primariile de sector, iar primariile de sector nu se ocupa de bulevardele mari pe care circula RATB; semn ca s-ar ridica masina NU ESTE, nu mai spun ca in procesul verbal ca masura nu apare nicaieri ridicarea, ci doar amenda si punctele etc etc Te poti lega de multe alte motive le gasiti in plangerea de mai jos).
Si poti scapa si de amenda daca vrei.
REPET: destui sunt care au facut plangere si au avut castig. Oare pt ca totul e legal? Nicidecum, ci pt ca au incercat.

Pentru aceste doua chestii in lege sunt destule de care sa te legi.

Atasez o plangere cu care au fost castigate destule procese pentru cei interesati. Se gasesc destule motive, la care cu usurinta pot fi adaugate si cele expuse de mine mai sus. Deci se poate, important e sa se vrea. O sa tin la curent pe acest topic cum avanseaza plangerea mea.
Attached Files
File Type: pdf plangere_contraventionala.pdf (409.1 KB, 108 views)
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 17:42   #5
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Atunci succes! Tu sti toate amanuntele, eu am trecut o parere scurta.
Chiar sunt curios cum se va finaliza.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 18:00   #6
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Ms, sper sa se finalizeze cum s-a finalizat si la altii, chiar daca a durat luni bune. Macar nu ma costa nimic sa incerc.

Toate amanuntele le-am aflat de la altii care au facut plangere, de la avocati, persoane care au trecut prin asa ceva.
Si eu credeam ca nu se poate face nimic, ca doar nu-s tampiti sa ridice ei aiurea. Ei sunt f destepti, ridica de oriunde in continuare pt ca in caz de castigare a proceselor, ei oricum raman cu banii, pt ca Politia e cea care trebuie sa dea inapoi conform legii, si nu e nici o problema in a da banii pt ca nu dau de la ei, dau de la stat, adica tot de la noi.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 18:34   #7
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Data viitoare lasa un pahar cu cafea pe bord, sa vedem daca o mai ridica
deniel is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 18:50   #8
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

O vor ridica si asa pt ca nu-i intereseaza. A mea era lipita de o bordura cat jumatate de roata. Nu aveau cum sa puna "alea" la roata, decat daca trageau de ea. Fac ei cum fac, si o ridica pt ca se bazeaza ca lumea vine plateste,injura si pleaca. Ei sunt protejati de politie, nu-i intereseaza ce se intampla atata timp cat banii raman la ei, iar politia plateste de la stat.
VINOVATI sunt cei care ii pune, si care i-a angajat. Daca totul era facut cu cap nu avea nimeni ce sa faca, dar cum tara asta se numeste ROMANIA , legile au multe portite iar multe lucruri se fac in graba, fara o baza cum trebuie.

REPET, cu amenda sunt perfect de acord, si sa fie cat o fi, dar sa-mi sechestreze un particular masina, si fara sa aibe dreptul pe acest bulevard, sa-mi mai si zgarie masina(chiar daca minor) si multe alte chestii ce tin de TUPEU.
Si chiar daca imi MERIT AMENDA, o contest si pe asta si pot castiga intrucat n-a fost completata cum trebuie, si au fost sariti pasi importanti, mentionati in LEGE.

NASOL e ca DUREAZA, dar atata timp cat nu ma costa nimic de ce sa nu incerc. Si la anu, 10 mil vor fi bine venite.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 13:53   #9
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Quote:
Originally Posted by deniel View Post
Data viitoare lasa un pahar cu cafea pe bord, sa vedem daca o mai ridica
Nu ți-o ridică, dar îți pune gheară pe roată. Același drac.
manu_96xls is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 00:07   #10
barbosa

Stage 3
 
barbosa's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 137
Default re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Nu te lasa.
Eu sunt la al 5lea proces cu ei, dintre care 3 le-am castigat, al 4lea e spre final dar e ca si castigat.
O singura data mi-au ridicat masina aiurea, in rest gresisem si chiar meritam amenda. Prima data am apelat la avocat ca sa ma invete ce trebuie sa fac, apoi singur am depus plangerile, dar e urat ca la coada stai cam mult, avocatii avand prioritate.
De ceva timp parchez tot unde imi vine in limita bunului simt(nu blochez cai de acces, treceri de pietoni etc) si masinile de pe langa mine sunt ridicate dar a mea se pare ca o cam ocolesc. M-am interesat de acest aspect, se pare ca oamenii isi fac lista cu cei care dau in judecata, iar la fiecare camion exista o fisa cu nr-ele de inmatriculare de care sa nu se atinga intrucat au avut probleme (ca chestie, cate ferrari,rollsuri,porscheuri etc etc ati vazut sa ridice? cam 0 pt ca oamenii au potential,au avocati, si cu astfel de masini nu-i de joaca)

NU STATI si faceti ceva pentru a opri smecheria asta. Legea ne este in favoare pt ca este cum este, deci trebuie sa profitam.
__________________
bmw 335 black '07

Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
barbosa is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 23:10   #11
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Am vb cu dl Piperea si mi-a recomandat pe unul dintre colaboratorii sai. Am luat legatura cu acesta din urma, si a ramas ca luni sa-i dau pe mail toate informatiile + hartiile primite scanate. Sa vad apoi ce se intampla...
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 19:19   #12
RaduNo1

Stage 4
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 248
Default Re: Discutii Ridicari Auto ILEGALE

Iti urez mult succes, si neaparat sa ne tii la curent.
Eu momentan sunt intr-un proces de recuperare a taxei de prima inmatriculare. Sunt curios ce o iesi si acolo
RaduNo1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -