Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-10, 11:12   #1
ra2
Dream Squad Member

Stage 5
 
ra2's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,270
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Dream Squad]
[FOTO]
Default Permis suspendat 30zile

Salut,

Ieri seara eram in drum spre baneasa , mai exact eram pe langa piata baneasa pe prima banda si vad ca pe partea celalata traverseaza cineva spre sensu meu eu am ajuns in dreptu treceri iar pietoni nu trecusera de jumatatea mea de drum , si nu am oprit la 3secunde dupa un echipaj ma oprit mi-a luat permisu pe 30 zile pt neacordare de prioritate si o dovadata de 15zile , urmatoarele mele intrebari sunt:

1. cele 3 de zile incep sa fie numarate dupa expirarea dovezi sau din ziua in care mi-a fost retinut permisu?

2. cu ce trebuie sa ma duc la politie sa ridic permisu?

3. trebuie sa dau iar sala ?
ra2 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 11:25   #2
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Permis suspendat 30zile

1. Suspendarea începe din momentul în care expiră dovada.
2. Pentru recuperarea permisului ai nevoie de dovadă şi de buletin.
3. Nu trebuie să mai dai iar sala.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 10:56   #3
rorschach

Stage 5
 
rorschach's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 691
Default Re: Permis suspendat 30zile

daca politistul nu a pus un martor dintre acei pietoni carora nu le-ai acordat prioritate ,iti poti recupera permisul in instanta.
rorschach is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 11:49   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Permis suspendat 30zile

Cheamă-l în instanţă şi pe toată durata procesului vei putea beneficia de permis.
Pe toată durata procesului tu beneficiezi de prezumţia de nevinovăţie şi sunt obligaţi să îţi înapoieze permisul.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 14:28   #5
sebastyan2001

Stage 5
 
sebastyan2001's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,185
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Permis suspendat 30zile

Ceva de genu am patit si eu ieri seara, nu am acordat prioritate unor pietoni nehotarati si ma vazut un agent de la siguranta si incredere care ma oprit imediat. Mi-a luat permisul 30 de zile si amenda 120 lei in 24 de ore.Nu a pus nici un martor, la mentiuni a scris el ca eram singur in masina, am semnat tot ce mi-a zis (greseala mea). Astazi cand am fost sa platesc amenda am vazut ca pe foaie scrie data de 08 07 200 , eu stiu ca traim in anul 2010 si ca pentru orice greseala a procesului verbal se anuleaza acesta. Poate sa imi dea cineva mai mult detalii despre chemarea asta in instanta ?
__________________
Powered by GSi !
sebastyan2001 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 23:50   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Permis suspendat 30zile

da,se anuleaza pentru orice greseala,mai ales ca data e scrisa gresit...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 00:01   #7
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Permis suspendat 30zile

Am patit-o si eu mai demult la fel ca tine....data scrisa gresit pe proces si am mers direct la castravete si mi-a anulat procesul. Acum nu stiu daca se mai procedeaza asa....
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 12:50   #8
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Permis suspendat 30zile

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Am patit-o si eu mai demult la fel ca tine....data scrisa gresit pe proces si am mers direct la castravete si mi-a anulat procesul. Acum nu stiu daca se mai procedeaza asa....
Păi nu le anulează ei din start când văd la secţie cât de "deştepţi" au fost?
Pentru că tu primeşti copia şi el are originalul în cotor.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 13:20   #9
ra2
Dream Squad Member

Stage 5
 
ra2's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,270
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Dream Squad]
[FOTO]
Default Re: Permis suspendat 30zile

ieri am depus scrisoarea la posta sa ajung la judecatorie si pe miercuri joi ma duc sa iau grefa si sa ma duc cu ea la politie ,

asta am facut la indrumarea unor prieteni care au mai patit asta , imi poate explica si mie ce inseamna grefa cineva?
ra2 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 13:26   #10
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Permis suspendat 30zile

Procedura ar fi următoarea: iei legătura cu un avocat -> îi dai procesul verbal şi copie după buletin -> avocatul înaintează contestaţia -> tu iei o hârtie de la judecătorie cu ajutorul căreia îţi recuperezi permisul de la poliţie pe durata judecării contestaţiei -> dacă ai câştigat în instanţă, te duci la poliţie cu hotărârea judecătorească definitivă şi permisul rămâne în continuare la tine.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 13:41   #11
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Permis suspendat 30zile

Quote:
Originally Posted by ra2 View Post
ieri am depus scrisoarea la posta sa ajung la judecatorie si pe miercuri joi ma duc sa iau grefa si sa ma duc cu ea la politie ,

asta am facut la indrumarea unor prieteni care au mai patit asta , imi poate explica si mie ce inseamna grefa cineva?
Grefă este acel document prin care "Se certifică prin prezentul de Grefa Judecătoriei ***, că pe rolul acestei instanţe se află înregistrat dosarul cu nr... având ca obiect plângere contraventională, acţiune formulată de petiţionarul *** împotriva procesului verbal de contravenţie"
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 12:09   #12
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Permis suspendat 30zile

Are dreptate Andi_cimpean, certificatul de grefa (numit si certificat de rol) este dovada existentei pe rol a unei anume actiuni. Ca sa obtii certificatul respectiv, trebuie sa depui o cerere de eliberare certificat de rol, care trebuie sa sune cam asa:


Judecatoria ****

Domnule Presedinte,

Subsemnatul ***, cu domiciliul ***, posesor al C.I. seria ** nr. ******, va solicit sa dispuneti eliberarea unui

CERTIFICAT DE ROL
care sa ateste existenta pe rolul acestei instante a unei plangeri contraventionale formulate de petentul **** in contradictoriu cu intimata *** (IPJ etc.) impotriva procesului verbal seria *** nr. ******* din data de ********.

Va multumesc!

Data, Semnatura,



DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI *****.
Mai trebuie sa depui, atasat cererii, un timbru judiciar de 0,15 lei (de la orice oficiu postal) si o taxa judiciara de timbru de 1 leu (de la administratia publica locala).
In mod normal, daca azi depui cererea, in cel mult 2 zile iese si certificatul de grefa pe care il ridici personal.
Prima grija: faci o copie de pe certificat si o pastrezi, iar originalul il depui la politie.
Daca procesul tinde sa dureze mai mult (de exemplu, dupa Revelion 2011), depune 2 cereri ca sa obtii 2 certificate de rol, din care unul sa-l depui la unitatea fiscala de care apartii, ca sa nu iti trimita acasa amenda impreuna cu impozitul auto.
Cand mergi la politie, sa ai si dovada la tine. Ti se poate restitui permisul si fara dovada, dar e mai bine sa o ai la tine ca sa nu ai surpriza sa te mai cheme o data.

In legatura cu sansele tale in proces.... depinde de multe lucruri. Legea iti da dreptate (art. 17 din OG 2/2001 spune ca "lipsa mentiunilor privind [...] data comiterii faptei atrage nulitatea procesului verbal"). Aici ar fi totusi mai multe de discutat, din procesul tau verbal nu lipseste data, ci e gresita. Inca o problema ar fi: care data e gresita? Cea a intocmirii procesului verbal sau a savarsirii faptei?
Daca poti scana procesul verbal sa-l pui aici (cenzurat), poate mai descoperim si alte greseli.

Toate cele bune si multa bafta!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 13:31   #13
ra2
Dream Squad Member

Stage 5
 
ra2's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,270
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Dream Squad]
[FOTO]
Default Re: Permis suspendat 30zile

asta deja am facut , exact cum zici tu quick_5hifter , o scrisoare trimisa vineri catre judecatoria sectorului 1. si maine ma voi duce la grefier sa vad ce se intampla
ra2 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:31   #14
SINISTRATU

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 9
Default Re: Permis suspendat 30zile

sall o sa incep cu inceputul pe data de 28 10 2012 venind din bucuresti eram prin popesti leordeni la o trecere de pietoni mam asigurat nu era nimica si era coada am asteptat am bagat ain viteza 1 apoi pe adoua si am trecut foarte incet pe trecerea de pietoni ajungand cu rotile din fata pe trecere si aproape ca eram jumate pe trecere...un pieton se gandeste ca vrea sa treaca pe trecere si face slalom printre masini n momentul acela un agent iese de nustiu unde ma trage pe dreapta si imi suspenda permisul pe 30 de zile ptca nu am acordat prioritate ..in fine mia dat dovada de 15 zile akma ..intrebarea mea este daca va mai trebui sa dau niste intrebari ceva akolo politistul mia zis ca la termenul de 30 de zile nu se aplica legea asta si ca sa stau linistit,,,,akuma voi stiti mai bine lamuritima si pe mine ..numai bine ast opinile voastre....
SINISTRATU is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 23:31   #15
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Permis suspendat 30zile

ce in trebari frate, dupa o luna te duci si-ti iei permisul...
Bytzu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -