Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-10, 14:50   #1
kapaionutz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 31
Default Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

Am vazut recent un clip pe youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=F1S1GnB8sYA

Deci sa inteleg ca daca iti inmatriculezi masina in bulgaria, nu poti circula cu ea in tara decat 90 de zile?
Du care ce faci? O inmatriculezi in ungaria sau unde?
kapaionutz is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 15:06   #2
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

Quote:
Originally Posted by kapaionutz View Post
Am vazut recent un clip pe youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=F1S1GnB8sYA

Deci sa inteleg ca daca iti inmatriculezi masina in bulgaria, nu poti circula cu ea in tara decat 90 de zile?
Du care ce faci? O inmatriculezi in ungaria sau unde?
Si cum demonstreaza ca masina circula de 90 de zile numai in tzara?
sau ca este de 90 de zile in tzara?
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 15:12   #3
kapaionutz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 31
Default Re: Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

n-am trecut nicodata frontiera cu masina, nu stiu daca evindetiaza masinile straine intrate in tara...
kapaionutz is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 15:15   #4
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

pai nu cumva se face un act prin notar de lasare pe mana romanului a masinii pe o perioada limitata si nu cred ca scrie 90 de zile ci de pe data de xx.xx.xxxx pana pe data de yy.yy.yyyy. adica eu asa stiam, dar nu cred ca e posibil. cunosc pe cineva care are de vreun an o masina la bulgari si nu are probleme. da nici nu iese cu ea din localitate.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 15:16   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

Mănāncă rahat grasul ăla de miliţian. Eu stau īn Călăraşi şi pānă īn Silistra fac 30 de minute, deci aş putea să merg īn fiecare zi şi practic să mi se "reseteze" acele "90 de zile", dacă ar fi chiar aşa.
Īntr-adevăr se procedează aşa cu cele 90 de zile īn ţăile dezvoltate, Italia, Spania, dar pānă să se instaureze şi la noi, va mai dura.

P.S. De unde ştiu ei cānd am fost īn altă ţară sau cānd m-am īntors?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Last edited by andi_cimpean; 31-05-10 at 15:27.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 15:17   #6
kapaionutz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 31
Default Re: Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

Deci sa inteleg ca daca mergi in bulgaria si te intorci se resetaza nu?
kapaionutz is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 15:18   #7
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

Quote:
Originally Posted by kapaionutz View Post
n-am trecut nicodata frontiera cu masina, nu stiu daca evindetiaza masinile straine intrate in tara...
Iti verifica buletinul si ii dai drumul mai departe ... s-a pierdut mosul ala ... nu au ce sa faca la masinile inscrise pe bg
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 17:38   #8
ionut daniel

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,003
Default Re: Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

Aiurea... Asta este valabil pentru auto inmatriculate in afara U.E., la cele U.E. este necesara plata rovignetei, nimic mai mult.
ionut daniel is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 21:26   #9
andare

Stage 3
 
andare's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 147
Default Re: Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

politaiul ala s-a uitat la data dupa procura aia, chiar daca procura e pe viata ca sa zic asa, are o data la care a fo intocmita, ei si politaiul de data aia s-a luat, ca au trecut mai mult de 90 de zile de la data aia. si intr-adevar, in noul cod rutier, scrie la art 74 sau 84 ca orice masina inmatriculata in strainatate poate circula 90 de zile in ro, repet "in alta tara " nu in afara UE. acuma ar insemna ca la fiecare 90 de zile sa-ti faci alta procura sa tot schimbi data aia, da e cam aiurea. se pare ca au gasit si ei o portita la fel cum s-a gasit cu bulgaria, acuma nu toti se iau de chestia asta, sunt care verifica asig sa fie valabila, itp...na,asta e romania.
__________________
andare is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 18:06   #10
NYK24

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1
Default Re: Inmatriculare Bulgaria. Valabil doar 90 zile?

Quote:
Originally Posted by kapaionutz View Post
Am vazut recent un clip pe youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=F1S1GnB8sYA

Deci sa inteleg ca daca iti inmatriculezi masina in bulgaria, nu poti circula cu ea in tara decat 90 de zile?
Du care ce faci? O inmatriculezi in ungaria sau unde?
la multi nai tuturor,eu unul pot spune ca nu doresc sa am in posesie masina cu numere de RO din X motive,am doar numere de '"KONGO" inmatriculez masini in BG de cativa ani si pot spune ca daca esti utilizator pe acte si detii un contract de leasing cu o stampila a firmei(asa cum se procedeaza acum la inmatriculari noi,sau cel putin eu asa le fac clientilor mei)poti circula linistit,este exceptie de la lege,cititi bine legea sunt cateva exceptii de la cele 90 de zile,iar monitorizare se face astfel,te opreste un nenea Garcea,te verifica la acte etc,apoi ei au o anumita baza de date pentru noi unde verifica daca esti inregistrat,daca autoturismul respectiv apare,daca nu apare te introduce el,apoi la expirarea celor 90 de zile unde te prinde te lasa fara NR. si acte,asta daca va intra legea in vigoare,altfel circulam linistiti ca si pana acum!!!!!
NYK24 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -