Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-10, 17:40   #1
Cr1st1anD

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 4
Default Bloc motor schimbat - autentificare RAR si ITP

Salut!

Am ceva probleme cu masina si sunt nevoit sa schimb bloc motorul. Ideea este ca motorul meu este de la VW Golf 4, 1.4, AXP, Euro 4 si il gasesc destul de greu pe piata si oricum la pretul exorbitante. Am gasit in schimb o metoda: un vanzator de piese auto mi-a spus ca se potriveste cu bloc motorul de la VW Golf 4, 1.4 (sau 1.6, nu mai stiu exact), AKL (si nu cred ca este euro 4).

Intrebarea mea este ce probleme as putea intampina cu RAR-ul sau la ITP (mai ales ca intr-o luna imi expira inspectia)? Cu ce documente trebuie sa ajung la RAR pentru autentificare?

Multumesc pentru ajutor !
Cr1st1anD is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 20:01   #2
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Bloc motor schimbat - autentificare RAR si ITP

daca motorul nu este aceasi serie , adica AXP va trebui sa faci omologare pentru noul motor , din cate stiu costa cam 30 milioane omologarea noului motor impreuna cu itp , nu poti face itp cu alt motor pe masina decat cel trecut in acte , primul lucru la itp te verifica la serii , acum daca tu ai pe cineva la un service cu itp si merge cu spaga sa inchida ockii la serie e alta problema , dar legal nu este posibil

daca gasesti tot un motor AXP mergi la rar si iti trece noua serie in carte fara sa fie nevoie de itp si nici nu platesti omologarea , este nevoie ori de factura la motor ori dai o declaratie pe proprie raspundere la notar cum ca acel motor nu este furat
akileon is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 08:49   #3
Cr1st1anD

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 4
Default Bloc motor schimbat - autentificare RAR si ITP

Multumesc pentru raspuns.

Auzisem si eu de treaba asta, dar am crezut ca atunci cand este vorba de BLOCMOTOR lucrurile se petrec altfel (nu schimb decat o parte a motorului).

Merci !
Cr1st1anD is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 21:02   #4
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Bloc motor schimbat - autentificare RAR si ITP

Pai da dar schimbi chiar partea aia care are seria de identificare pe ea.
nos2techno is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -