Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-09, 18:28   #1
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Problema asigurare

Salutare. Am si eu o problema. Hai sa va explic, Acuma 3 luni am vandut un opel in alt oras, a venit omul aici in valcea, am facut act de vanzare cumparare, l`au batut pe carte ca fiind propietar, am scos fiscalul de la finante sau fisc nush exact si am si scos`o din evidenta, a facut alta asigurare pe numele lui. Omul pana in ziua de azi nu a inscris`o si acuma 2 zile m`a sunat ca a facut accident si asigurarea care a facut`o el nu e valabila si ca repara masina aluia pe asigurarea mea ( vi se pare normal ? ), eu intre timp dusesem asigurarea veche care inca era valabila ca sa`mi restituie banii dar am uitat sa fac copie dupa carte unde il batusera ca fiind propietar. Am fost la firma de asigurari sa intreb daca se poate si au zis ca e normal sa repare masina pe asigurarea mea pentru ca eu inca figurez ca propietar atata timp cand el nu o ia in evidenta la fisc si mi-au spus ca eu o sa platesc impozit si asigurare pana cand o trece pe numele lui definitiv ? e normal asa? eu zic ca din moment ce am facut act de vanzare cumparare, am scos`o din evidenta de la fisc si i`am dat certificatul fiscal e radiata masina, voi ce ziceti ?
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 19:31   #2
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Problema asigurare

e scoasa de la fisc din moment ce ai facut contractul de vanzare-cumparare si ai scos fiscalul..deci nu mai platesti impozit, el, noul proprietar va plati o penalizare daca nu o ia in evidenta in termen de 30 de zile, la fel stiu ca tot el o sa plateasca si amenzile care le-a primit in timpul asta(dupa ce ai scos-o tu de la fisc) deci nu ar trebui sa iti faci griji din privinta asta
__________________
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 19:34   #3
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Problema asigurare

multumesc frumos, o sa incerc maine sa merg la fisc sa vad daca inca o am in evidenta si sa incerc sa scot o dovada ceva sa arat la firma de asigurari ca nu o mai am poate dupa aceea mai am sanse sa`mi recuperez banii...daca nu , ma multumesc si asa...
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 20:08   #4
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Problema asigurare

firma d asigurari nu te poate obliga pe tine, cetateanul "X' sa ii dai asigurarea ta altei persoane "Y".
nu te pot obliga sa semnezi pt asta.
e vreo interventie / manevra la asigurari fie din partea cui a cumparat masina de la tine ca sa nu dea el banii din buzunar pe ce avarii a provocat, fie din partea celui pe care l-a lovit.
daca mai ai pb ma intrebi in PM, dar INAINTE SA SEMNEZI ORICE.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 20:11   #5
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Problema asigurare

pai nu am semnat nimic si din cate mi`a zis doamna de la asigurari cica ala deja a completat nush ce formular sa se foloseasca de asigurarea mea....nu stiu ce naiba sa fac...mi`a spus ca o sa apar cu pagube si la anu nu voi beneficia de reduceri...
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 20:19   #6
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Problema asigurare

exact. trb sa faci o instiintare scrisa catre asiguratorul tau prin care il anunti clar ca nu esti de acord ca asigurarea ta sa fie folosita de catre alta persoana fara acordul tau scris, dat in fata asiguratorului. 2 exemplare, ceri confirmare de primire pe ex tau.daca fac orice pe asigurarea ta fara semnatura ta e fals in acte si abuz d incredere. sper ca mai ai asigurarea de care vorbim la tine .
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:43   #7
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Problema asigurare

Daca si-a facut asigurare pe numele lui este perfect valabila daca detine actele premergatoare inmatricularii. Deci poti linistit sa nu ii mai raspunzi la telefon pentru ca e posibil sa nu isi fi facut asigurare . Cauta in baza de date CEDAM sa vezi cu ce asigurare apare masina!
__________________
Consultanta daune auto si asistenta despagubiri

http://amdauna.ro
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:48   #8
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Problema asigurare

Cand ai scos certificat fiscal , ai completat formularul pentru eliberarea certificatului fiscal + taxa 4 lei si 1 RON timbru

Apoi completezi alt formular pt scoateread in evidenta + copie dupa contract vanzare cumparare + copie buletin si gata
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 17:52   #9
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Problema asigurare

Omul vroia sa stie altceva!
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 19:53   #10
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Problema asigurare

@kosfunny - cand am facut actele, doamna care a facut toate actele i`a facut si o noua asiugrare ...
@Vladz - masina e radiata, m`am interesat acuma 2 saptamani la fisc

Cu toate astea....dauna tot pe numele meu e...din cate am inteles i-a dat asigurarea mea sa repare masina pe care a lovit`o ( asigurarea mea in tot timpu asta era la ARDAF si eu asteptam sa m-i se restituie banii, eram mereu amanat, nimeni nu stia ce sa-mi zica). Cand le-am trimis mail si le-am zis ca le fac reclamatie la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor a 2-a zi m`a sunat o angajata Ardaf care tzipa la telefon ca ea isi pierde locul de munca daca fac eu reclamatie, de ce oare ? ( clar a fost manevra, nu ? ) stau logic si ma gandesc, ce salariat isi pierde locul de munca daca nu a facut nimic gresit ? nici pana in ziua de azi de cand am vandut masina ( 4 luni ) si tot timp de 4 luni am avut asigurarea la Ardaf sa-mi restituie banii ...nu am primit nimic...decat un raspuns: asteptati pana se clarifica treaba, sa vedem pe ce asigurare vine confirmare....am renuntat sa ma mai duc sa ii stresez, pana la urma nu merita efortul pentru 180 ron dar gestul conteaza, poate o fi vreunul mai amarat in locul meu sau poate se fac si alte greseli mai mari...inca ma gandesc daca fac sau nu reclamatie la C.S.A. . Multumesc tuturor pentru ajutor si pentru pareri, daca vrei topicul se poate inchide ...daca mai are cineva probleme cu firma ARDAF va rog postatile....sa vada si ceilalti ce tzepari sunt...si nu sunt singurul care zice
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 20:06   #11
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Problema asigurare

Stai linistit ca nu o sa intre malusul pe tine. In 2010 asigurarea se va calcula in functie de o declaratie pe propria raspundere in care bineinteles ca tu vei specifica fara sa minti ca nu ai produs daune in anul anterior.
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:46   #12
infinit_intunecat

Stage 1
 
infinit_intunecat's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 23
Default Re: Problema asigurare

salut salut ..observ aici discutii despre asigurare si ca stiti si ceva din legislatie si sunt curios daca ma poate ajuta si pe mine cu niste nelamuriri va rog frumos!
1. in primu rand cat este amenda daca nu ai asigurare auto la masina ?
2.daca refuzi sa prezinti actele masinii sau invoci vechea scuza nu le am la mine leam uitat in cealalta geaca etc cat este amenda sau ce patesti?
3.daca nu achiti amenda se transforma in amenda penala si pe urma parnaie sau pur si simplu trece la impozit ??desi nu am nimic pe numele meu decat masina .si se dau cumva la toate acestea si puncte pe permis?daca da cate anume ? numai stiu bine dupa expirarea punctelor numai ai voie sa faci timp de 6 luni sau un an alte puncte pentru ca risti sa iei amenda sau sa ti se ridice permisu?multumesc
infinit_intunecat is offline   Reply With Quote
Old 20-12-09, 12:53   #13
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Problema asigurare

Am un vecin care a facut un mic accident si avea asigurarea expirata. La Politie a luat 1000 roni amenda , i s-au retinut numerele de inmatriculare si talonul.
Pe strada daca esti oprit si nu ai asigurare patesti la fel.
Daca nu faci dovada asigurarii pretinzand ca nu ai actele la tine e posibil sa iti iei un cumul de amenzi de o sa te usture rau. Plus de asta sa stii ca Politia Rutiera poate afla in 10 minute daca ai masina asigurata sau daca ai ITP-ul valabil.
Nu mai e de joaca si asta e foarte bine!
Fata unei cunostinte a suferit impreuna cu prietenul ei un grav accident de motocicleta. Un animal cu un cap tractor a intrat pe contrasens si i-a lovit frontal. Amandoi sunt de 3 luni in spital in stare grava. Fata are sanse sa ramana in scaun cu rotile toata viata daca nu se baga bani multi in recuperare. De unde acesti bani? Idiotul nu avea asigurare, iesise in proba cu camionul pt ca avea de gand sa il cumpere patronul lui. Nici nu ai ce sa ii iei ca e lipit pamantului. Cei care umbla fara asigurare ar fi bine sa fie in situatia parintilor acestor tineri.
Eu unul as confisca masinile neasigurate gasite in trafic!
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 20-12-09, 14:20   #14
infinit_intunecat

Stage 1
 
infinit_intunecat's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 23
Default Re: Problema asigurare

Quote:
Originally Posted by kosfunny View Post
Am un vecin care a facut un mic accident si avea asigurarea expirata. La Politie a luat 1000 roni amenda , i s-au retinut numerele de inmatriculare si talonul.
Pe strada daca esti oprit si nu ai asigurare patesti la fel.
Daca nu faci dovada asigurarii pretinzand ca nu ai actele la tine e posibil sa iti iei un cumul de amenzi de o sa te usture rau. Plus de asta sa stii ca Politia Rutiera poate afla in 10 minute daca ai masina asigurata sau daca ai ITP-ul valabil.
Nu mai e de joaca si asta e foarte bine!
Fata unei cunostinte a suferit impreuna cu prietenul ei un grav accident de motocicleta. Un animal cu un cap tractor a intrat pe contrasens si i-a lovit frontal. Amandoi sunt de 3 luni in spital in stare grava. Fata are sanse sa ramana in scaun cu rotile toata viata daca nu se baga bani multi in recuperare. De unde acesti bani? Idiotul nu avea asigurare, iesise in proba cu camionul pt ca avea de gand sa il cumpere patronul lui. Nici nu ai ce sa ii iei ca e lipit pamantului. Cei care umbla fara asigurare ar fi bine sa fie in situatia parintilor acestor tineri.
Eu unul as confisca masinile neasigurate gasite in trafic!



da oke man te inteleg perfect dar este faza ca eu nu o sa umblu cu masina decat o luna si o sa imi epire asigurarea si nu vad rostu sai fac asigurare doar pt cateva zile si porma sanumai folosesc masina .
infinit_intunecat is offline   Reply With Quote
Old 20-12-09, 16:31   #15
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Problema asigurare

din pacate asta e legea, nu poti asigura pe mai putin de 6 luni. Chestia ca mergi cu ea doar cateva zile nu e o scuza pt un eventual pagubit.
Si in cazul real pe care l-am prezentat mai sus, inconstientul vroia sa foloseasca masina doar cativa km. Era intr-un parc si iesise cu ea sa vada cum merge iar iresponsabilul vanzator nu ii spusese ca masina e neasigurata. Si culmea, tot in Constanta s-a intamplat!
kosfunny is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -