Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-09, 12:22   #1
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default salut

salut am si eu o intrebare pot face contestatie daca mi s`a luat permisul ? mentionez ca am semnat procesul ... daca da ce acte imi trebuie , care este procedura si cam cat ma costa toata distractia asta ... si daca exista riscul ca pedeapsa sa se mareasca.!?

permisu mi`a fost suspendat o luna azi dimineata in timp ce am depasit coloana ce astepta la culoare rosie a semaforului m`am bagat in fata tuturor ... ma grabeam sa ajung la scoala in fine ... si am primit niste flashuri din spate am crezut ca era verde deoarece se pregateau sa plece pietonii aveau rosu ... dar se pare ca cel care ma flashuia ... ma avertiza ca garcea se afla fix in fata mea ... si binenteles ca am trecut pe rosu ... nu mi`am dat seama ... si mi l`au suspendat ... - nu au fost martori si nu s`a legitimat ... insa numele lui e scris pe dovada si proces ... credeti ca am vreo sansa sa`mi recuperez permisul ... astept cateva raspunsuri ... fara "acuzatii" la adresa mea stiu ca am gresit a fost prima data in fine ... si as vrea raspunsuri din partea celor ce stiu procedurile ... sau au fost in aceeasi situatie ... multumesc
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 12:23   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: salut

N-ai ce sa recuperezi, ai depasit coloana si ai trecut pe rosu. Platesti cand gresesti, asta este. Fii mai atent data viitoare.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 13:34   #3
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: salut

revin ... mai am o intrebare!? am auzit ca pot face contestatie pentru amenda ... adica sa raman cu permisu suspendat o luna dar sa nu mai platesc amenda ... e adevarat? daca da care sunt procedurile ?
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:05   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: salut

Contestatie poti face cand ai baze logice pentru asa ceva. Cu ce anume te simti nedreptatit?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 15:18   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: salut

Daca ar fi asa usor n-am mai plati niciunul nimic. Ai gresit, platesti.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 15:44   #6
TheFasterMan
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
TheFasterMan's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,298
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[VW]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: salut

eu nu vad cum tu vrei sa faci contestatie stiind ca ai gresit.greseala se plateste,in concluzie...asteapta sa treaca luna si sa iti recuperezi permisul,nu te mai complica atat...
TheFasterMan is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 17:12   #7
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: salut

cred c`o sa fac contestatia ... luna aia nu ar fi mult ... e faza cu bani nu e o suma f mare ... dar momentan am alte belele si nu am de unde sa scot bani pentru toate si voi face contestatie maine .. ca sa mai "lungesc" perioada ... de plata a amenzii ... am inteles ca e posibil ... sa si castig ... 1 declaratia facuta de el in PV nu este aceeasi cu aia din dovada ... 1 scrie pe dovada alta pe PV ... ma pus sa semnez fara sa ma intrebe daca contest ceva ... nu s`a prezentat ... a facut multe gafe ... maine ma duc la tribunal
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 22:13   #8
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: salut

si banuiesc ca ai dovezi clare ca nu s-a prezentat ca nu ti-a zambit ... ca nu a vorbit pe un ton ferm dar politicos ... ca nu te-a intrebat daca ai obiectiuni ... ca s-a balbait ... i-a tremurat mana cand ti-a facut semn sa opresti (sau ce alte gafe putea sa faca) ... evident ca tu esti victima si politaiul a avut nesimtirea sa te-opreasca si sa-ti dea amenda ... pai el nu a inteles ca te grabeai la scoala? nesimtitul ... pff cata nedreptate in romania asta.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 04:29   #9
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: salut

deci ... m`am convins am trecut pe verde dar m`a oprit deoarece am depasit coloane de vehicule ce astepta la culoare rosie a semaforului eu bagandu`ma in fata lor ... dar NU am trecut pe rosu ....
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 09:19   #10
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: salut

sa revenim umpic asupra topicului ... m`am convins ... am scapat ieftin asta e platesc nu mai fac contestatie , bft si puteti da TC
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 20:07   #11
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: salut

ba da prietene, ai trecut pe culoarea rosie a semaforului, avand in vedere ca ai depasit prima masina din coloana care banuiesc ca astepta linistita inaintea semaforului, tu ai trecut de semafor, deci ai trecut pe rosu, ca nu ai trecut prin toata intersectie, asta deja e problema ta. oricum, data viitoare incearca sa nu mai faci tampenii dinastea, nu te supara, dar nici macar nu ai cerneala uscata pe carnet la varsta ta, si nu e bine sa te inveti de pe acum cu asa ceva. crede-ma ca din toata coloana pe care tu ai depasit-o mai erau cel putin 2-3 persoane care se grabeau la servici/scoala.
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 21:55   #12
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: salut

de semafor trecusem .... de intersectie nu ... nimic de comentat ... asta e platesc .... am inceput prima zi " de executare " e greu ... nu e vorba de cerneala ... era vorba ... ca era foarte important sa nu intarzii ... am intarziat .... oricum ... asta e ))) cand gresesti platesti m`am resemnat
alex.p7m is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -