Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-09, 18:40   #1
darkm4n

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 154
Default Agent beat :))

Situatie :

Te opreste politia pentru ca nu porti centura de siguranta sau io stiu ce altceva ( minor sau nu ) , agentul in cauza completeaza procesul verbal dupa care tu scri la mentiuni : " Am impresia ca agentul constatator X este sub influenta bauturilor alcoolice " .

Este obligat marele organ al legii sa faca un test la IML ? Mi-a povestit cineva care a facut chestia asta ca in maxim 2 ore agentul trebuie sa se duca sa-si faca analizele sau ceva de genu . Este adevarat ?

Un cunoscut a fost oprit si amendat pentru folosirea abuziva a claxonului si a vrut sa scrie chestia asta la mentiuni dar agentul nu la lasat... e legal ? Daca asta a fost parerea lui .. sunt si ei oameni .. nu vad dc nu ar putea sa bea in timpul serviciului .
darkm4n is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 19:26   #2
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Agent beat :))

Quote:
Originally Posted by darkm4n View Post
Situatie :

Te opreste politia pentru ca nu porti centura de siguranta sau io stiu ce altceva ( minor sau nu ) , agentul in cauza completeaza procesul verbal dupa care tu scri la mentiuni : " Am impresia ca agentul constatator X este sub influenta bauturilor alcoolice " .

Este obligat marele organ al legii sa faca un test la IML ? Mi-a povestit cineva care a facut chestia asta ca in maxim 2 ore agentul trebuie sa se duca sa-si faca analizele sau ceva de genu . Este adevarat ?

Un cunoscut a fost oprit si amendat pentru folosirea abuziva a claxonului si a vrut sa scrie chestia asta la mentiuni dar agentul nu la lasat... e legal ? Daca asta a fost parerea lui .. sunt si ei oameni .. nu vad dc nu ar putea sa bea in timpul serviciului .

Sper ca ce am ingrosat ai zis-o in gluma. Tu ca conducator auto nu ai voie sa bei si ei, care te trag la raspundere pentru faptele savarsite la volan au voie sa bea, nu? Nu, nu au nici ei voie sa bea la servici.

Referitor la intrebarea ta nu stiu sa iti raspund nu m-am confruntat cu astfel de situatii.
__________________


Te rog voteaza-ma aici in concursul Opel Adam.
Multumesc
E-mail: cumpanici.alexandru@yahoo.ro
alexcump is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:25   #3
g-force

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 27
Default Re: Agent beat :))

politistul este obligat sa se duca la IML pt stabilirea alcoolemiei, ca proba ca nu a consumat alcool nu se admite proba cu alcooltestul. Problema e ca e o acuza destul de grava...si politistul are tot dreptul sa te dea in judecata .Daca e in bucuresti nu e treaba...poate o merge in provincie. Ideea e ca daca el nu aduce dovezi ca nu a consumat alcool in timpul programului poti sa te folosesti de asta la contestatie.
g-force is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:26   #4
darkm4n

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 154
Default Re: Agent beat :))

Am vrut sa zic ca e posibil , cum si eu ca sofer pot sa beau chiar daca nu am voie asa pot si ei sa bea, la asta m-am referit .

Edit :
Sa te dea politaiu in judecata nu prea vad de ce ... asa ai avut tu impresia .. ca e beat , a facut testu , si-a pierdut timpu ) , si gata . Tu ai fost bine intentionat , nu are voie sa profeseze sub influenta alcoolului .

Last edited by darkm4n; 15-09-09 at 20:29.
darkm4n is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:28   #5
g-force

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 27
Default Re: Agent beat :))

n-au voie...dau 2 probe cu etilotestul... una la intrare in tura una la iesire, mai ales cei de la rutiera
g-force is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:30   #6
darkm4n

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 154
Default Re: Agent beat :))

Poate nu le-a dat intr-o seara .. asta zic .... daca vrei sa-i faci probleme cred ca poti .. se duce ca berbecu la IML =))
darkm4n is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:35   #7
g-force

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 27
Default Re: Agent beat :))

poti daca vrei.. da treb sa fii constient ca e o acuza seriosa...sa te trezesti cu un proces de calomnie....e ceva...
g-force is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:38   #8
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Agent beat :))

Quote:
Originally Posted by alexcump View Post
Sper ca ce am ingrosat ai zis-o in gluma. Tu ca conducator auto nu ai voie sa bei si ei, care te trag la raspundere pentru faptele savarsite la volan au voie sa bea, nu? Nu, nu au nici ei voie sa bea la servici.

Referitor la intrebarea ta nu stiu sa iti raspund nu m-am confruntat cu astfel de situatii.
E normal ca nu au voie sa bea dar cati oameni nu au voie sa bea si ei stau cu sticla la gura ? Traim in Romania si am vazut o multime de cazuri deci de ce sa nu ne asteptam si la un politist beat ? S-a mai intamplat nu ar fi pentru prima data...
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 21:32   #9
martin21

Stage 5
 
martin21's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 531
Default Re: Agent beat :))

Poti sa faci asta dar trebuie sa scrii clar la alte mentiuni : CRED\CONSIDER ca agentul X este sub influenta bauturilor alcoolice! Eu am facut asta si am scapat de amenda
__________________
is this the life?

http://www.stoauto.ro
martin21 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 21:34   #10
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Agent beat :))

eu prefer sa bem impreuna decat sa imi dea amenda :P....era o gluma....daca ei ne trag la raspundere si au tot dreptu...noi de ce nu am avea dreptu sa scriem la observatii in amenda ce nu ne convine....aaa sunt in romania
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 23:22   #11
darkm4n

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 154
Default Re: Agent beat :))

Oamenii s-au pus pe treaba , acum pentru orice chestie te opreste si iti da amenda .. ca na .. e criza si tre sa aduca si ei bani la buget ..

Edit :

Exemplu prietenu asta al meu si-a luat amenda 1150 RON pentru ca la claxonat pe unu care nu era atent la semafor .. se puse verde de 5 secunde si el nu se misca ( asta la Victoriei ) .

Last edited by darkm4n; 15-09-09 at 23:26.
darkm4n is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 14:13   #12
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Agent beat :))

Consulta legislatia. Conform legislatiei, claxonul este folosit doar pentru avertizare in cazul evitarii unui accident. In oras claxonul este interzis. Sper ca nu s-a schimbat legislatia iar.

Deci amenda, vorbind doar teoretic - dupa legislatie, a fost aplicata corect.
Ca sunt altii care claxoneaza aiurea si nu patesc nimic... e partea a doua.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 14:48   #13
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Agent beat :))

nu cred ca te-ar da in judecata pt calomnie daca scrii la mentiuni "am impresia ca agentul este sub influenta bauturilor alcoolice"
el cand te testeaza cu aparatul etilotest si nu ai consumat...tu il dai in judecata pt calomnie ?
__________________
ex car - e46
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
0751.08.34.33/0769.18.26.99 pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro
www.parbrizeonline.ro
Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 23:58   #14
Daniel1

Stock
 
Daniel1's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default Re: Agent beat :))

Se poate obiecta ca agentul constatator emana halena alcoolica si din acest motiv nefiind deacord cu continutul procesului verbal refuz semnarea acestui inscris.
Daniel1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -