Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-09, 14:37   #1
dragutzz

Stage 1
 
dragutzz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 24
Lightbulb Tema de gandire

Cu totii vorbim de taxa auto...asa ca am sa postez si eu o idee "salvatoare".

Se stie ca diesel-urile vechi pot functiona cu ulei vegetal de rapitza,de floarea soarelui.Se spune ca atunci cand masina floseste ulei vegetal in loc de motorina motorul emana foarte putine noxe deoarece uleiul este un produs natural si e biodegradabil.

Ce vreau eu sa spun este ca daca aduci o masina diesel de afara si te duci sa iti stabileasca aia de la R.A.R. emisiile... daca folosesti ulei vegetal o sa obtii niste rezultate mai bune (emisii reduse) si implicit o taxa mai mica sau nu se observa nici o diferentza?

Uitati si un link util :https://www.youtube.com/watch?v=QEX1Y...eature=related

Astept cu interes raspunsurile voastre.
dragutzz is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 18:59   #2
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Tema de gandire

Pai in primul rand, ca cei de la Rar cand iti spun ce Euro e masina, nu se iau dupa noxe (adica nu ti le masoara ei), ci au niste cataloage speciale, deci mai pe romaneste fac ei ceva pe uleiul tau de rapita biodegradabil.

In al doilea rand, trebuie sa fie ceva omologat ca sa fie oficial, cum este cu filtrul de particule, etc.

In al treilea rand, crezi ca e mai ieftin un litru de ulei de rapita sau de floarea soarelui decat unul de motorina? Gandind la nivel industrial...
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 17:34   #3
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Tema de gandire

cand te duci la rar sa ii faci omologarea , norma de poluare se stabileste dupa codul motor exact cu norma de poluare cu care masina a iesit din fabrica si emisiile ti le calculeaza dpa norma de poluare !
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -