Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-09, 18:29   #16
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: tribunal sau nu ?

Poti sa castigi si la tribunal :

1 ) daca masina lor era in mers , marja de eroare este mult mai mare decat cea cand masina cu radar este stationata
2) orice masina trebuie sa fie inscriptionata cu semnele politiei sau sa aiba nr cu mai.

Nu iti vor da permisul inapoi pe perioada cand te judeci , ci iti vor da dovada de circulare.

ps : de acum inainte sa numai opresti cand iti face semn cineva dintr-o masina , care nu are insemne sau nr a ministerului de interne . pentru ca nu stii cine este in masina respectiva ,poate sa fie niste hoti ( vezi cazurile din bulgaria ) sau astia care stau la pleasca

aceeasi chestie mi s-a intamplat si mie , numai ca aveam viteza mai mica 109 in afara localitatii si tot la fel m-au depasit mi-au tot facut semn , si nu am oprit. m-au depasit mi-au blocat fata si s-au dat nervosi din masina , si mi-au zis ca de ce nu am oprit si .... tot arsenalul ... le-am cerut sa se legitimeze , nu au vrut , am sunat la 112 si au trimis un echipaj care a rezolvat problema. M-au lasat sa plec in secunda urmatoare .
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 18:51   #17
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: tribunal sau nu ?

motive reale ( nu aberatii din presupunerile unora) pt care poti castiga in tribunal:

1.sa nu iasa nr masinii in poza - au fost cazuri din cauza caldurii mari de afara nu se vedea nr masinii clar, sau noaptea nu au avut lumina buna . de obicei ei dau un flash scurt pt a se observa nr in poza.

2. certificatu de omologare metrologica al aparatului radar sa fie in termen . verificarea este valabila 1 an .

3. agentul constatator sa aibe atestat de operator radar valabil

4. un martor care sa vina la tribunal si sa declare ca ati mers cu viteza legala .


cam astea sunt adevaratele motive pt care un judecator iti anuleaza PV , restu e cancan .......

p.s. pe perioada procesului se restituie permisu inapoi pana la terminarea procesului
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 19:21   #18
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: tribunal sau nu ?

1.nu scrie nicaieri ca masina cu radar trebuie sa fie semnalizata , sa aibe numar MAI sau sa scrie pe ia " ba vezi ca aici e radar"
2.indiferent din ce directie te-a luat radarul este perfect valabil deoarece noile aparate radar sunt omologate sa ia si din mers si din toate pozitiile.
3.Daca la 155km/h mergeai lejer nu vreau sa ma gandesc cum mergi cand esti nervos
4.De castigat nu ai ce sa castigi decat sa pierzi niste timp aiurea in loc sa stai si sa te gandesti ca data viitoare la o asemenea viteza poate fi si mai rau
__________________

A.C.S NO SPEED LIMIT ROMANIA
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 19:29   #19
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: tribunal sau nu ?

Quote:
Originally Posted by Al3xxx View Post
Poti sa castigi si la tribunal :

ps : de acum inainte sa numai opresti cand iti face semn cineva dintr-o masina , care nu are insemne sau nr a ministerului de interne . pentru ca nu stii cine este in masina respectiva ,poate sa fie niste hoti ( vezi cazurile din bulgaria ) sau astia care stau la pleasca

.
Domnu scuzama ca te contrazic dar dumneata nu cred ca stii ce spui.In bucuresti masinile cu RADAR inscriptionate sunt foarte rare,iar cele neinscriptionate sunt: Logan Galben gen taxi cu numere de BZ ,Logan rosu cu nr de GR,Solenta verde cu nr de CT,fiat regata verde cu nr de BV si multe altele.......
Daca una din aceste masini te depaseste , iti face semn sa tragi pe dreapta si se vede clar ca acea persoana este totusi un politist nu cred ca tu nu opresti,pt ca te poate depasi, se da jos din masina si tot opresti si in momentul ala intri mai rau in belea asa ca nu compara romania cu Bulgaria.
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 19:38   #20
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: tribunal sau nu ?

Quote:
Originally Posted by Al3xxx View Post
Poti sa castigi si la tribunal :

1 ) daca masina lor era in mers , marja de eroare este mult mai mare decat cea cand masina cu radar este stationata
2) orice masina trebuie sa fie inscriptionata cu semnele politiei sau sa aiba nr cu mai.

Nu iti vor da permisul inapoi pe perioada cand te judeci , ci iti vor da dovada de circulare.

ps : de acum inainte sa numai opresti cand iti face semn cineva dintr-o masina , care nu are insemne sau nr a ministerului de interne . pentru ca nu stii cine este in masina respectiva ,poate sa fie niste hoti ( vezi cazurile din bulgaria ) sau astia care stau la pleasca

aceeasi chestie mi s-a intamplat si mie , numai ca aveam viteza mai mica 109 in afara localitatii si tot la fel m-au depasit mi-au tot facut semn , si nu am oprit. m-au depasit mi-au blocat fata si s-au dat nervosi din masina , si mi-au zis ca de ce nu am oprit si .... tot arsenalul ... le-am cerut sa se legitimeze , nu au vrut , am sunat la 112 si au trimis un echipaj care a rezolvat problema. M-au lasat sa plec in secunda urmatoare .
pune mana pe un cod rutier mai intai, apoi ai sa vezi canu e cum zici tu
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 19:38   #21
bwsmihai

Stage 3
 
bwsmihai's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 101
Member of:
[VW]
Default Re: tribunal sau nu ?

interesanta situatie Al3xxx ...
oare poti castiga in tribunal pentru motivul ca nu sa vazut clar daca in masina erau politisti sau nu, masina fiind nesemnalizata ?
asta in cazul in care treci pe langa ei fara sa ii bagi in seama
__________________
<- i love my car :X
bwsmihai is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 16:54   #22
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: tribunal sau nu ?

ma scuzati ca ma bag...am patit si eu o chestie tot din vina mea recunosc...am trecut pe rosu fara sa vreau ,stateau la panda bulangii mau oprit sa lasat cu o amenda si permisu luat pe 30 de zile,,,am doar 4 luni de permis si nu prea cunosc ce sa le spun, mi-a spus cineva ca trebuia sa ii cer martor ca am trecut pe rosu si daca nu gasea trebuia sa ma lase ,e adevarat?..asta trebuia sa fac bineinteles inainte de a semna procesul ( ...incepator na...da este adevarata treaba?
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 17:54   #23
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: tribunal sau nu ?

Quote:
Originally Posted by bwsmihai View Post
interesanta situatie Al3xxx ...
oare poti castiga in tribunal pentru motivul ca nu sa vazut clar daca in masina erau politisti sau nu, masina fiind nesemnalizata ?
asta in cazul in care treci pe langa ei fara sa ii bagi in seama
Auzi? tu nu ai vazut urmatoarele posturi? sau citesti doar ce iti place? am impresia ca ne agitam degeaba...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 17:54   #24
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: tribunal sau nu ?

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
ma scuzati ca ma bag...am patit si eu o chestie tot din vina mea recunosc...am trecut pe rosu fara sa vreau ,stateau la panda bulangii mau oprit sa lasat cu o amenda si permisu luat pe 30 de zile,,,am doar 4 luni de permis si nu prea cunosc ce sa le spun, mi-a spus cineva ca trebuia sa ii cer martor ca am trecut pe rosu si daca nu gasea trebuia sa ma lase ,e adevarat?..asta trebuia sa fac bineinteles inainte de a semna procesul ( ...incepator na...da este adevarata treaba?
Raspunsul este NU
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 23:15   #25
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: tribunal sau nu ?

Quote:
Originally Posted by p_vio46 View Post
pune mana pe un cod rutier mai intai, apoi ai sa vezi canu e cum zici tu
))))))

inainte sa vorbiti aiurea si fara sens ... si sa vb din auzite mai vedeti si voi lumea reala

nu va ofer un exemplu , pe al meu ci mai multe .
nush ce lege se face la voi ca vad ca in fiecare colt de tara e altceva

1) alea cu aparatul verificat metrologic si restu sunt trecute de acum , s-au specializat baietii
2) majoritarea radarelor sunt fixe , chiar daca sunt puse pe masini si nu au voie sa te ia din mers ( marja de eroare este prea mare )
3)cum sa opresti cand iti face semn cineva dintr-un logan de orice culoare, care nu are numere de MAI ? eu nu am mai vazut de mult masini de politie fara nr de MAI , cel putin in zona asta si pana la bucuresti . daca gresesc asta e...
4) mai vedeti si voi la tribunal cum sta treaba nu vorbiti daca nici macar nu ati trecut pe acolo
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 23:48   #26
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: tribunal sau nu ?

Quote:
Originally Posted by Al3xxx View Post
))))))

inainte sa vorbiti aiurea si fara sens ... si sa vb din auzite mai vedeti si voi lumea reala

nu va ofer un exemplu , pe al meu ci mai multe .
nush ce lege se face la voi ca vad ca in fiecare colt de tara e altceva

1) alea cu aparatul verificat metrologic si restu sunt trecute de acum , s-au specializat baietii
2) majoritarea radarelor sunt fixe , chiar daca sunt puse pe masini si nu au voie sa te ia din mers ( marja de eroare este prea mare )
3)cum sa opresti cand iti face semn cineva dintr-un logan de orice culoare, care nu are numere de MAI ? eu nu am mai vazut de mult masini de politie fara nr de MAI , cel putin in zona asta si pana la bucuresti . daca gresesc asta e...
4) mai vedeti si voi la tribunal cum sta treaba nu vorbiti daca nici macar nu ati trecut pe acolo

pune mana pe un cod rutier mai intai, apoi ai sa vezi ca nu e cum zici tu
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 25-07-09, 15:53   #27
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: tribunal sau nu ?

Quote:
Originally Posted by bwsmihai View Post
mersi pt model

oricum am renuntat deja la idee
Fratica, eu zic ca au facut foarte bine ca ti l`au luat.
Nu ca le`as tine partea, dar totusi, 155 prin localitate ? Esti sanatos ? Oriunde`ai fi (probabil ruta SM - BM), e prea mult ... sugestia mea e sa o lasi mai moale. Mai bine cu 5 min mai tarziu la destinatie decat cu 5 min mai devreme la spital (la 160 vorbim despre morga).

Ai 3 luni de gandire
__________________
Inconjurat de prosti si tarani ce fara scuza
Au caractere de cacat, ca o tastatura`n limba rusa

TRX is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 15:41   #28
bwsmihai

Stage 3
 
bwsmihai's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 101
Member of:
[VW]
Default Re: tribunal sau nu ?

maine merg sa dau examenul 13/15 ... insa sper sa nu il dau degeaba
politistul care mi-a luat carnetul (pe 3 luni) nu a spus ca trebuie sa dau un examen pentru al primi inapoi in 3 luni ... a spus doar ca dupa ce expire cele 3 luni merg la politia si ridic permisul ...

eu dau examenul in speranta ca o sa pot beneficia de o reducere a perioadei de la 90 zile la 30
nu am mai avut permisul suspendat niciodata
....
insa am permisul de numai 7 luni
oare pot beneficia de aceasta "reducere" ?

am vorbit cu un agent de la rutiera si a spus sa merg sa dau testul ... nu a specificat ca trebuie sa am vechime mai mare de 1 an sau 2 sa il primesc inapoi ...

deci cum e pana la urma ? il pot primi inapoi intro luna sau nu ?
bwsmihai is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 15:45   #29
bwsmihai

Stage 3
 
bwsmihai's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 101
Member of:
[VW]
Default Re: tribunal sau nu ?

TRX esti dus ...macar citeste topicul ...
am avut 156 pe dumul European cu limita de 110
normal nu ma incadram la peste 50km/h in + fata de limita ... dar cum sunt incepator trebuia sa circul cu -20km/h fata de limita

in localitate nu am depasit viteza de 60km/h in viata mea ...
prin afara recunosc ca nu pot sa ma rabd cand vad drumul drept si gol (European)
si + de asta drumul SM-BM nu e bun ...mai mult de 120 in depasire nam mers pe drumul ala ...
bwsmihai is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 16:30   #30
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: tribunal sau nu ?

@bmwsmihai: nu ai precizat pe ce fel de drum erai... oricum, singurul drum pe care ai fi avut voie cu "155 km/h mers lejer" era drumul de tara, nu un drum public din Romania. Ti s-au dat niste sfaturi legate de circulatia in limita sigurantei pe drumurile noastre... incearca sa le respecti. Eventual cauta pe net studii legate de distanta de franare la diferite viteze... o sa fi uimit cat de mult creste, cand totusi viteza nu creste atat de mult. Toti alergam cu masina... nu suntem sfinti, dar unde, cand si cat se poate. Si incepator... iti recomand sa te tii de limitele alea de viteza.
@Al3xxx: esti amuzant
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -