Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-09, 11:21   #1
akaware

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 480
Member of:
[4Rally]
Default Prins fara permis la volan,minor,ce se poate intampla??

Am si eu o nelamurile..ce se poate intampla daca conduc o masina ,nu am permis,nu am 18 ani si ma opreste politia?ce pot pati in cazul asta?
N-am facut-o inca,dar sunt curios ce as putea pati daca as face-o..multumesc anticipat!
__________________
LUCRARI ALPINISM UTILITAR

PLACARI POLISTIREN,TOALETARI ARBORI,CURATAT ZAPADA DE PE ACOPERISURI,SPALARE GEAMURI,CURATARI FATADE,VOPSIRI FATADE SI MULTE ALTELE

DETALII LA NR DE TELEFON 0762125625
akaware is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 20:06   #2
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Prins fara permis la volan,minor,ce se poate intampla??

nu stiu sa iti zic chair cu exactitate,
dar in principal se face dosar penal la asa ceva.
si 5 sau nu stiu cati ani de zile nu mai poti face permisul nici daca ai vrea.
deci sa nici nu incerci. implinesti 18 ani, faci scoala, iti iei permisu si de acolo ai toata viata inainte ca sa conduci cat vrei.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 21:18   #3
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Prins fara permis la volan,minor,ce se poate intampla??

dosar penal...+ amenda foarte mare

in cel mai bun caz...se face reconstituirea traseului care l-ai facut, politistul declara ca nu ai pus in pericol pe cei din jur, ca ai parcurs un traseu foarte scurt, ca stii sa conduci, bla bla...nu ti se face dosar penal, dar ti se da o amenda destul de mare. (asta DACA ai noroc...)
valib is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 10:33   #4
akaware

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 480
Member of:
[4Rally]
Default Re: Prins fara permis la volan,minor,ce se poate intampla??

ok..va multumesc pt raspunsuri..oricum nu aveam de gand sa ies pe drumurile publice cu masina,dar asa ca idee..pt ca am cativa tovarasi fara permis care nu se sfiesc sa mearga cu masina pe drumurile publice..
akaware is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 15:00   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Prins fara permis la volan,minor,ce se poate intampla??

Pe langa faptul ca N ani (nu mai stiu exact cati), nu mai ai dreptul sa iei permisul, ti se face si dosar penal, in cazul in care ai reprezentat pericol social (si nu-ti face iluzii ca politistul o sa zica ca ai "condus bine" si nu ai fost un pericol, fiindca esti pericol atata timp cat nu ai dreptul de a circula pe drumuri publice si totusi o faci).
Plus ca ii faci probleme si proprietarului masinii respective, cu care te plimbi. Daca ai luat masina fara sa stie... poti sa fi incadrat si pt furt. Daca proprietarul stia... i se face dosar penal pt incredintarea masinii si i se anuleaza permisul.
Astea sunt cazurile mai urate... in cel mai bun caz ramai doar cu un dosar si o amenda penala + interzicerea dreptului de a-ti mai lua permisul N ani.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 11:03   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Prins fara permis la volan,minor,ce se poate intampla??

staim ca in mod normal se face dosar penal si nu mai ai voie sa iti iei permisul pana la 21 ani.
daca ai provocat un accident, stiu ca nu mai ai voie sa-ti iei permisul niciodata.
e cea mai mare prostie sa conduci fara permis.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:11   #7
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Prins fara permis la volan,minor,ce se poate intampla??

E ca in bancul ala cu Bula cu masina furata...
N-o sa patesti nimic, poate chiar vei lua o diploma ceva. Eu la astia le interziceam si sa mai voteze ca-s useless
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -