Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-06, 22:23   #1
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Taxa de acces in centrul Bucurestiului

Am văzut la televizor că primarul capitalei, Adriean Videanu a luat-o pe urma lu' Radu Mazăre şi propune introducerea unei taxe pentru accesul în centrul Bucureştiului (Bvd. Magheru, Barbu Văcărescu şi nu mai ştiu care). Asta se va adăuga la reînceperea ridicării autoturismelor parcate ilegal pentru recuperarea caroră se preconizează o taxă de aproximativ 1000 RON (10 mil ROL).

Ce părere aveţi de această BUVINIETĂ?
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 22:39   #2
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default

am vazut si eu e o mare tampenie astia sunt cretini nu stiu ce sa mai faca sa scoata bani sunt niste idioti as merge la fel ca si acum si nu le as plati nici o amenda sa vedem cate o sa scrie sunt niste cretini la faza cu autoturismele parcate ilegal sunt de acord
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 22:45   #3
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Uitasem...
Cică banii strânşi din taxa asta se întorc în pământ... pardon, în carosabilul capitalei. Spun \"cică\", pentru ca 'nea Videanu are \"pe stoc\" vreo 150 mil de E (dacă nu mă înşel) atât pentru modernizarea străzilor, cât şi pentru alte proiecte (şi pentru banii ăştia, pentru că nu-i foloseşte, primăria urmează să plătească anu' ăsta, nici mai mult nici mai puţin decât 40 mil E dobândă).
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 12-01-06, 13:09   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

nu se va face asa ceva niciodata, faza cu buvineta, cu accesul in bucuresti. nu are cum, este aglomeratie prea mare ca sa stai la coada sa platesti taxa. Chestia cu masinile parcate ilegal sunt de acord nene, sunt locuri pe trotuar unde nu ai loc sa treci deloc, sa nu mai zic ca sunt sute de strazi in care cel putin o banda pe sens este irosita cu parcarea ilegala a masinilor. Eu stau vizavi de Urgenta, unde e o inghesuiala de nedescris. Cand vine o ambulanta, abia are loc de masini si taxiuri care stau pe unde apuca.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 12-01-06, 13:15   #5
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Am auzit si eu de treaba asta... dar nu e vorba de ceva similar cu ce e in mamaia....cu bariere

Ideea era ca cei care vor sa circule prin centru sa plateasca o taxa si li se da ceva gen rovinieta, pe care o pun in geam... cei care nu au asa ceva sunt opriti si amendati...


dar oricum, au zis ca e ceva pentru viitorul indepartat... in cazul in care se doreseste eliberarea centrului... sa fie ca in unele din marile capitate... unde zone centrale au circulatia limitata...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 12-01-06, 17:08   #6
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

cu ridicarea masinilor parcate ilegal sunt de acord.... dar unde sa parchez masina fratE? daca in fata blocului meu parcarea este interzisa... un de sa o parchez? sa o fac bucati si sa o iau cu mine in casa?... sunt prea multe masini... si prea putin locuri de parcare... daca vrei sa parchezi masina in bucuresti trebuie sa ai nervi de otel... si 30minute la dispozitie pt a gasi un loc si ala il gasesti exact pe trecerea de pietoni...
on topic: BUVINETA sau cum ii spune...eu zic ca este o mare tampenie... in loc sa se gandeasca cum sa degajeje traficul si cum sa astupe gropile mai repede... ei inca sunt cu gandul la bani si la taxe...
daca o sa puna in aplicare taxa asta... cred ca pe tronsonul respectiv o sa fie cam gol... si pe bulevardele si strazile invecinate o sa fie mare balamuc... nu le e de ajuns ca platim taxe de fiecare data cand bagam 1 litru de combustibil... au inebunit de tot...
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 12-01-06, 17:19   #7
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"BASU\"
[...] dar unde sa parchez masina fratE? daca in fata blocului meu parcarea este interzisa... un de sa o parchez?
Dacă această taxă ar fi introdusă, măcar banii strânşi să fie investiţi în construcţia de noi parcări.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 12-01-06, 20:29   #8
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Gabi\"
Quote:
Originally Posted by \"BASU\"
[...] dar unde sa parchez masina fratE? daca in fata blocului meu parcarea este interzisa... un de sa o parchez?
Dacă această taxă ar fi introdusă, măcar banii strânşi să fie investiţi în construcţia de noi parcări.
ar fi bine sa se investeasca in parcari si in tot ce tine de acest lucru dar nu prea dau mari sanse pentru ca nu ar mai avea unde sa mai faca parcari...decat asa cum este la magazinul Unirea supraetajata...este deja extrem de plin bucurestiul cu diferite magazine si altele...si nu prea as vedea eu sa se dea bani pe asa ceva...rovinieta totzi o avem si am platit-o si de un an nu s-a mai facut nici macar 1 km de autostrada...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 12-01-06, 20:34   #9
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"orlando\"
[...] nu s-a mai facut nici macar 1 km de autostrada...
Cică s-ar apuca acum, în primăvară, de autostrada Bechtel (sau cum se scrie ), autostrada Soarelui şi de modernizarea a 30 de km din autostrada Bucureşti-Piteşti.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 12-01-06, 20:40   #10
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Quote:
[...] nu s-a mai facut nici macar 1 km de autostrada...
Gresit... pe portiunea Bucuresti-Constanta s-a lucrat intens...

Cel putin eu am fost placut surprins sa vad inainte de anul nou cand am plecat la Cta ca au facut un sens impecabil pe portiunea de la Cernavoda.. ca stiti ca era varza pacolo... si acum s-au apucat de celalalt...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 12-01-06, 20:51   #11
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

atunci imi cer scuze de informare proasta eu nu am mai fost inspre constanta de mult da stiu ca lumea ii critica pe portocalii ca nu au facut autostrada...si in legatura cu Bucuresti-Pitesti...de pe la km 24 deja nu mai e autostrada...eu merg pe ea saptamanal si ma bufneste rasul cand o vad si cand imi aduc aminte cat au \"muncit la ea\" si acum e crater langa crater...oricum cea mai bine facuta autostrada tot A2 ramane adica unde isi baga neamtzu' coada...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 13-01-06, 11:30   #12
BabyBlue_EVO

Presedinte Evolution Crew

Stage 5
 
BabyBlue_EVO's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 504
Member of:
[Moderators]
[Evolution Crew]
Default

daca va uitatzi atentzi la alte tari europene majoritatea orashelor... in centru zic circulatia este interzisa !!!!!!! pentru mai putzina poluare shi pentru ca sunt prea multi cetateni deci.... e normal intr-un fel .... eu cu asta ash fi deacord ca centrul sa nu fie circulat evident nu se poate ca e drumul principal spre mai multe destinatzii... voi ce parere avetzi?
__________________
BabyBlue_EVO is offline   Reply With Quote
Old 13-01-06, 11:33   #13
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"BabyBlue_EVO\"
daca va uitatzi atentzi la alte tari europene majoritatea orashelor... in centru zic circulatia este interzisa [...]
Pentru că o foarte mare din centrul acestor oraşe este folosit ca zonă pietonală, ceea ce este o cu totul altă mâncare de peşte.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 13-01-06, 16:09   #14
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

un singur lucru va spun .....de fapt va asigur !
nu au cum sa dea amenda pt parcare interzisa 10 000 000 !
si nici taxa pt zona centrala nu va exista !
__________________

CDTI
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 13-01-06, 18:50   #15
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

stai linisititi ca peste 3 ani se va introduce aceasta taxa...
am auzit acum la televizor...si se vor devia Maxi-Taxi care trec prin \"inelul Bucurestiului\"
orlando is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -