Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-09, 18:02   #1
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

http://constantingheorghe.blogspot.c...de-pia-am.html
Unele sunt bune dupa parerea mea dar altele,cum sa ma oblige sa-mi iau masina cu motor de 1.4 ? Si aia din America au voie la 16 ani sa i-a permis la 16 ani,conduc masini cu motoare de peste 3000cmc si nu mai au nimic. SPUNETI NU LEGILOR PROSTESTI !
VladM is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 08:02   #2
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

in primul rand, cine dreaq e Constantin Gheorghe?
iar in al doilea rand, daca esti impotriva legilor prostesti, de ce le promovezi ?
LE: vad ca e din septembrie 2008 articolul

Last edited by Tzepozzz; 13-03-09 at 08:08.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 08:12   #3
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

@ VladM

Legea ca la 16 ani ai voie sa conduci o masina este una dintr-e cele mai proaste legi ce exista si ar trebui desfiintata si īn Romānia si īn SUA.

Īn faza adolescenta PUBERTINA este iresponsabilitatea cea mai mare.

Diferenta īntr-e Romānia si SUA este ca īn RO īn cazul unei infractiuni pe 4 roti nu esti tratat ca un om matur la nivel de cod penal dar īn SUA, esti si acolo īnfunzi puscaria pt. ani grei, ba mai mult de atīt daca omori pe careva cu masina, chit ca ai 16 ani risti sa fi condamnat PE VIATA sau chiar sa fi condamnat la moarte.
Raspunderea īn fata legii la vīrsta de 16 ani este īn SUA cea mai mare comparativ cu alte tari. Īncearca sa vezi si aspectul asta si nu numai partea pozitiva a condusului la 16 ani.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 16:17   #4
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

Da in Romania doar nu ai voie sa conduci la 16 ani. Dar,cum poate sa ma oblige sa-mi cumpar masina cu motor de 1400 ? Unde mai exista legea asta ? Depinde de om,daca esti prost si vrei sa te afirmi tu platesti,dar sunt unii care sunt la locul lor. Oricum nu o sa se aplice:copii parlamentarilor n-o sa mearga cu Polo Tzeppos eu sunt impotriva legilor acelea,ma rog unele.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 23:19   #5
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

"5. Permisul va fi, pentru primii doi ani de la obţinere, unul provizoriu. Dacă īn acest răstimp posesorul colectează cele 15 puncte de penalizare, permisul se suspendă, se repetă examenul de obţinere a carnetului, cu o taxă de 500 de euro, şi procedura se repetă. Abia după trecerea celor doi ani permisul devine definitiv.
Īn aceşti doi ani posesorului carnetului provizoriu i se interzice să conducă maşini cu cilindreea mai mare de 1400 cm cubi, SUV uri, maşini de sport. " Esti obligat doar daca abia ai luat permisul de conducere. Am citit articolul cap coada si nu sunt in totaliate de acord cu el din mai multe motive:
1. Pentru ce sa plateasca scolile de soferi acea garantie de 1mil euro?
2.Dotarile de care se vorbeste...cam cat costa?cine este dispus sa investeasca asa de mult?
3.Poligoane complexe?asta (dupa parerea mea) implica trasee off-road, drumuri de macadam, asfalt...costul de 1000euro\scolarizarea - nu stiu cati si-ar permite asa ceva avand in vedere ca pe langa aceasta suma mai trebuie clasica spaga
4. Total de acord.
5. Daca masina e a lu' mamica....cum va fi confiscata???
6."Depăşirea cu mai mult de 30 de km a limitei de viteză īn localităţi şi cu 50 de km īn afara lor duce automat la confiscarea maşinii. De asemenea se cere scăderea vitezei de circulaţie la 90 de km pe drumurile europene şi la 110 km pe autostrăzi." Daca eu nu suport sa merg cu 50 la ora prin nu stiu ce catun cu 3 case si vreau sa merg cu 100 si ma ia radarul, mi se confisca masina, eu cum mai ajung acasa? Ideea e sa fluidizam traficul, nu sa creem cozi interminabile pe sosele. Mai bine ar construi sosele de centura pentru a prelua autovehiculele aflate in tranzit si ar fi mult mai bine pentru toti. La stiri apar destul de des reportaje in care conducatori de autovehicule sunt surprinsi de radare cu peste 200km\h. Cum sa le spui lor "daca mergi cu mai mult de 160 la ora pe autostrada iti confisc masina?". Cam ce scandal ar iesi??
7.Din moment ce omul a promovat examenul....ce treaba mai are scoala? Daca va gresi va plati. Dar de ce sa plateasca si scoala?
8. Cel care greseste nu are dreptul de a se apara? Acel judecator ar trebui sa aiba o gandire de robot de genul "esti beat-go directly to jail!"
9. In ultimul an de liceu elevii se axeaza mai mult pe materiile pentru bac. De ce sa le dam un motiv in plus de chiul de la ore?

"Sunt cāteva propuneri..." nu vad nici o lege. Omul doar vine cu niste propuneri.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 18:13   #6
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

Da,dar acestea sunt in curs de discutie in parlament.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 19:03   #7
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

Tare as vrea sa nu treaca de Parlament asemenea tampenii
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 09:24   #8
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

tare as vrea sa treaca! mai bine scandaluri,masini confiscate, oameni necajiti, soferi suparati ca au numai motoare 1.4 si etc, decat accidente, cadravre sfartecate,vieti distruse, familii destramate, etc
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 09:51   #9
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

Si la motoare de 1.4 crezi ca nu ai sa vezi asa ceva? Se va gasi unul sa fie mai tare decat un tren, un copac, o casa,un tir....
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 10:30   #10
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

Multa lume o sa modifice masini,si accidente tot timpu o sa fie,ori cu masina cu motor de 2000 ori cu 1400 tot merge 160 si intra cu ea intr-un gard,sau orice altceva.Dar gandeste-te ca un om munceste cativa ani ca apoi parlamentarii astia imputiti sa-i conviste masina ? Eu creca le-as da foc la case...
VladM is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 12:02   #11
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

da, intodeauna se va gasi unul, dar vor fii MULT MAI PUTINI aia care se fac praf cu motor de 1.4 decat astia cu motoare de peste 2.0 care se fac praf acum. asta e scopul legii, sa REDUCA accidentele, nu sa le elimine, caci e imposibil.
in alte tari, italia , franta, exista deja treaba cu confiscatul si nu a facut nimeni vreo revolutie. pur si simplu merg cu viteza legala.
nu poti sa mergi cu viteza legala, n-ai dreptul la masina! oricat ai muncit pentru ea. asta inseamna civilizatie. dar pana sa ajungem noi acolo... mai avem multe case de dat foc, nu-i asa vlad?
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 14:52   #12
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

De-asta in Germania sunt autobahn-uri fara limita de viteza...Deci este o solutie mult mai inteligenta decat a confisca masini.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 14:58   #13
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

In italia nu este lege cu confiscatu si nici prin alte tari n-am auzit N-au ei niciun drept,ai muncit,n-ai furat-o ca ti-o ia ei
VladM is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 15:06   #14
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

BA ESTE, mai informeaza-te!
o mai zic odata, atata vreme cat nu esti in stare sa-ti conduci masina in conditii de siguranta nu o meriti e treaba ta daca vrei sa muncesti ca prostul pentru ea si sa ramai fara

Last edited by Lecca; 15-03-09 at 15:10.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 15:15   #15
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Noi idei proaste vor sa fie puse in aplicare...

la noi in ROMANICA,cind se face ceva ( O LEGE,O ORDONANTA,ORICE) se incepe INTOTDEAUNA de la sfirsit nu de la inceput. de ex: prima data sosele si autostrazi calumea,semnalizate corespunzator,politia sa-si faca treaba ca la carte( fara spagi,manevre,etc),masinile cu rarul facut pe bune( fara spagi) ,scolile de soferi facute calumea( examene luate pe bune) si mai competati voi si daca nu se schimba nimic( ceea ce nu cred) ,abia atunci sa se vina cu alte legi si vrajeli ptr a oprii accidentele. prima data creezi conditii si dupa aia sanctionezi nu invers.
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -