Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-05, 12:29   #1
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Ce parere aveti despre aceasta lege ?

CF. OUG 189/2005 PENTRU STABILIREA UNOR MĂSURI PRIVIND VEHICULELE RUTIERE ÎNMATRICULATE, DE LA 1 APRILIE 2006, LA ÎMPLINIREA UNUI TERMEN DE 90 DE ZILE DE LA DATA EXPIRĂRII INSPECŢIEI TEHNICE SAU A ASIGURĂRII, SE SUSPENDĂ DE DREPT ÎNMATRICULAREA VEHICULELOR RUTIERE AFLATE ÎN ACEASTĂ SITUAŢIE.
AMENDA PENTRU CONDUCEREA VEHICULELOR A CĂROR ÎNMATRICULARE A FOST SUSPENDATĂ ÎN CONDIŢIILE DE MAI SUS ESTE DE LA 3000 LA 5000 LEI NOI.
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-05, 12:38   #2
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

3000 - 5000 lei noi ? o porcarie
mare chestie .....viva politia
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 31-12-05, 16:00   #3
dj16xxs

Vicepresedinte EXTREME RACING CLUB

Stage 5
 
dj16xxs's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,663
Member of:
[Moderators]
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
Default

pai....cei cu daciile sau oltciturile vechi pot sa le lase la politie ca e mai mare amenda decat valoarea masinii !
dj16xxs is offline   Reply With Quote
Old 31-12-05, 16:08   #4
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default

am o parere f proasta
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 31-12-05, 16:28   #5
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default

Romania...tara tuturor posibilitatilor

Asta e mah...tre' sa ne jecmaneasca si astia...
Preturi de UE, salarii de RO, saracie...mai jos de RO...

O sa fim ca lumea a treia!
Vorba persoanei de mai sus...lasati daciile si oltciturile la rechizitie
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 06-01-06, 14:08   #6
Seby_16V

Stage 2
 
Seby_16V's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 44
Default

Pai in felu asta proprietarii de masini veki mai bine renunta la masini,le vand la fier vechi si isi cumpara o bicicleta!!! ...SAU DOUA!
Ce tampenie !!!!
Seby_16V is offline   Reply With Quote
Old 07-01-06, 20:17   #7
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default .

pai nu ....pentru ca daca iti rezolvi treaba iti reda dreptul de circulatzie
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-06, 10:11   #8
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default

Nu vad diferenta. Si inainte iti lua talonul daca ITP sau asigurarea era expirata

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-01-06, 10:37   #9
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Mi se pare ok mai putin in cazul persoaneleor care pleca in strainatate pe un termen mai lung si poate care isi lasa masina in garaj in tara peperioada asta.

asigurarea oricum se plateste pe tot anul chiar daca nu mergi cu masina anumite luni din an, itp-ul oricum tre sa-l faci ca sa mergi cu masina, inainte legea prevedea parca cam acelasi lucru in cazul in care te prindea mergand in asmenea conditii cu masina pe strada, acuma s-a extins si in cazul in care o lasi sa infunde asfaltul.

practic cu astea 90 de zile te obliga sa faci asigurarea la masian si pe primele 6 luni ale anului chiar daca nu mergi cu ea, in rest toate bune, cu amenda e discutabil, din moment ce iti scot masian din circulatie iti mai dau si amenda, si revin iar la cazul persoanelor care pleaca mai mult din tara si care poate nu au cum sa se incadreze in acel termen pentru \"reinoirea\" actelor masinii.

Da mi se pare o lege OK.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-06, 23:46   #10
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default re

da asa ziceti voi? pai ia sa va intreb...daca voi ati pus un spoiler pe masina si ati pus praguri si jante si vopsea si va loveste un nene fara asigurare si te rogi de el sa iti dea banii ce faci? il bati? il dai in judecata? il omori? daca nu are bani....ce faci?...oarecum e bine ca le suspenda dreptul...si nu a zis nimeni nimic de oltict sau dacii vechi ...ideea este ....MASINA care umbla fara ASIG sau ITP mai mult de x zile numai are drept sa o inmatriculeze.... sunt multe pe care nu le stie lumea..ca nu intreaba..la asig la pol pe ici pe colo...de ex....eu plec din tara 1 an...nu fac asig sau itp si expira...cand vin am voie sa le fac si e totul ok ...deoarece nu am circulat cu masina...legea este special facuta pentru a evita circulatia pe sosele a masinilor fara itp si a celor fara asig...nu cred ca ii convine cuiva sa il loveasca unu fara rca ...sa tragi de ala sa iti dea banii pe bara pe vopsea pe manopera etc ....sal
__________________
Hang On, Not Done Accelerating
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 09-01-06, 00:28   #11
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: re

Quote:
Originally Posted by \"CT99WUW\"
ideea este ....MASINA care umbla fara ASIG sau ITP mai mult de x zile numai are drept sa o inmatriculeze....
Mai are dreptul - dar numai dupa ce si le face pe amandoua

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 10-01-06, 17:20   #12
_2FaST4U

Stage 1
 
_2FaST4U's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 16
Default

Bravo CT99WUW. Asa este, subscriu celor afirmate de tine mai sus. Eu am patit-o - m-a lovit unu` fara RCA - si nu mi-a convenit - (omu` a zis ca nu are bani si mi-am facut-o din banii mei, ca doar nu era sa ma judec cu el pentru asta - atunci aveam un oltcit si paguba a fost de vreo 3,5 milioane ROL, in 2000). Mai mult, am impresia ca multi din cei care nu-si fac RCA, nu sunt zdraveni la cap, sincer. Pai daca este obligatorie de ce sa fii tu mai presus de legea care prevede aceasta asigurare? Le place sa se certe/judece cu oamenii nevinovati si indreptatiti (orice masina are omu` ii place s-o aiba intacta - mie de exemplu - poate sa mi-o faca societatea de asigurari la cel mai tare service - imi creeaza o stare de disconfort psihic faptul ca stiu eu ca in zona x masina mea a fost lovita si reparata chiar daca ceilalti nu observa. Asa, sau cei care nu-si fac RCA se cred prea buni soferi? Oricat de bun ai fi, poti sa ai o zi mai proasta, sa fii mai neatent, suparat, distrat sau pur si simplu sa ai ghinion si cand se intampla, se intampla .. E O LEGE EXTREM DE BUNA pacat ca nu sunt mai multe astfel de legi bine gandite. Cine nu isi permite, sa nu mai circule cu masina ca si-asa e prea mare aglomeratie peste tot ... si prin parcari si pe strazi si peste tot. E adevarat ca in Romania salariile sunt mici, si taxele mari si multe, dar un RCA anual si un ITP la 2 ani, orice posesor de autoturism poate plati. Pentru cei care pleaca din tara pe perioade nedeterminate exista notariate, unde se pot duce si pot face o procura pe numele unei rude sau al unui prieten care sa se ocupe de masina in cazuri extreme. Numai bine!
_2FaST4U is offline   Reply With Quote
Old 10-01-06, 17:38   #13
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Se pare ca nu cititi cu atentie!!!

Aici nu era vorba de cei care circula fara asigurare sau fara ITP, pentru care existau sanctiuni dure si pana acum....

E vorba de faptul ca \"LA ÎMPLINIREA UNUI TERMEN DE 90 DE ZILE DE LA DATA EXPIRĂRII INSPECŢIEI TEHNICE SAU A ASIGURĂRII, SE SUSPENDĂ DE DREPT ÎNMATRICULAREA VEHICULELOR RUTIERE AFLATE ÎN ACEASTĂ SITUAŢIE\"

Adica... daca sa zicem primele 3 luni din an nu ai de gand sa misti masina (din orice motiv, sa zicem ca esti plecat din tara)... dupa ala 3 luni se suspenda automat inmatricularea!!! Deci.. evident va fi nevoie de cel putin un drum in plus pentru a anula suspendarea...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 10-01-06, 20:36   #14
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default .

nota 10 pt ROSONIC .....se vede ca a citit bine
si eu sunt impotriva celor care umbla cu cazane pe strazi (fara frane, cu fumu' de 2 metri in spate, fara directie etc etc ) si fara RCA dar
legea asta nu face mai nimic impotriva astora
Eu nu sunt de acord cu aceasta lege pentru ca (in cazul meu) ITP-ul mi-a expirat in iunie 2005. Atunci am zis ca ....mai bine o repar si apoi imi fac ITP-ul pentru ca nu vreau sa fiu chiar nesimtit sa dau spaga pt o epava (nu era cazul dar...)asa ca m-am apucat de treaba si...am facut un pic de tinichigerie, am revopsit masina (interior - exterior) mi-am schimbat galeria de admisie+ carb-ul (din Carfil in Weber ...ca la carte), garniturile la pompa de frana schimbate + div alte trebushoare care mi-au luat f mult timp (pt ca am lucrat numai dupa ce veneam de la serviciu si in weekend ) Eeee acum de ce ar trebui sa m-i se suspende mie dreptul de inmatriculare ??? ca am vrut sa fiu corect s isa imi fac masina .... De ce sa fortezi omul sa isi faca ITP-ul daca nu circula cu masina cateva luni ???
Ar trebui sa mareasca amenzile pentru cei care merg fara ITP sau RCA
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 02:24   #15
NOS

Stage 5
 
NOS's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 381
Default

Intr-un fel \"suspusii\" nostrii alesi vor sa ne integreze in UE... cam asa se intampla in Vest, unde taxele pentru o masina veche te omoara si nu iti convine sa ti una... asadar avand in vedere ca banii nu sunt o problema esentiala, prefera sa achizitioneze o masina noua la care are si garantie si la care statul le ofera si mici avantaje. In schimb in cazul nostru... mai avem mult pana la nivelul de trai din Germania, Olanda, etc. deci... ESTE O LEGE BUNA DAR NU PENTRU ROMANIA.
Si sa fim cinstiti acum... cum crede statul ca o persoana cu un salariu minim de 3,2 mil / luna poate plati ameda de 30 - 50 mil daca nu achita la timp asigurarea sau daca nu face ITP-ul??? Sunt de acord cu ideea de amenda pe aceasta idee dar cifra amenzii e una mult peste posibilitatile multor romani. (sau e doar o metoda de stimulare)
__________________
Norocul este mult in lumea asta mare... s-a impartit egal, dar nu la fiecare
NOS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -