Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-08, 22:34   #1
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Alfa 147 vs Fiat Stilo

Salut! Care dintre cele doua auto credeti ca sunt mai convenabile,atat ca fiabilitate cat si costuri de intretinere si exploatare.Ambele costa in jur de 5000, bugetul alocat este undeva la 6000 cu tot cu taxa de prima inmatriculare.Vreau argumente concrete mai ales de la posesori daca se poate,...mentionez ca masina va fi utilizata normal...fara tuning si alte chestii...Multumesc mult!

Alfa Romeo 147 1.6 16 v Twinspark/ 77kw/105 cp/ 4doors
vs
Fiat Stilo 1.6 16 v 76kw/103 4doors
__________________
img]https://img245.imageshack.us/img245/5937/tdusignum5.jpg[/img]
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 22:47   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

e greu de facut o diferenta intre ele.
Eu unul as alege Alfa, dar daca as gasi in banii astia un Stilo cu trapa panoramica, as lua Stilo
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 23:13   #3
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
e greu de facut o diferenta intre ele.
Eu unul as alege Alfa, dar daca as gasi in banii astia un Stilo cu trapa panoramica, as lua Stilo
salut ionut!...sunt exact modelele pe care mi le-ai aratat tu...(am discutat pe mess)...am deschis topicul pt ca vreau sa ma conving si eu cat si prietenul meu care ar vrea sa achizitioneze una dintre ele...

P.S...stiu care-i alegerea ta..
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 23:22   #4
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

pai practic alfa e marca sport a lui fiat......deci iti dai si u seama ce inseamna asta:
alfa 147: dak o vrei pt sportivitate
fiat stilo: pt o intretinere mai ieftina( ma refer la consumu de carburant)
life=car is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 23:22   #5
A_L_I_N

Stage 5
 
A_L_I_N's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 352
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

Sal am Stilo 1.6 si am mers cu Alfa 1.6 al unui prieten.....platforma tehnica din cate stiu e este aceeasi motorizarea deasemena ramane designu sa castige in ochii tai.....din auzite deci nu sunt sigur piesele la alfa sunt putin mai scumpe oricum amandoua sunt frumoase si bafta la alegere
A_L_I_N is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 23:25   #6
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

desi ai grija k unii spun de alfa k nu e chiar o masina pt condus zilnic....asta iti zic pt k si mie imi palceau ambele masini.....iar la fiat stilo stiu ca mai sunt unele probleme cu partea electrica. Oricum ceea ce am retinut e k la masinile astea e un pic o loterie...dak ai noroc sa gasesti una buna sau nu........depinde cum a fost intretinuta
life=car is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 23:40   #7
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

Multumesc baieti.....astept si un posesor de alfa 147 sa-si dea cu parerea mai ales un 1.6 16 v ts



P.s...la cat tre schimbata distributia?...la ambele modele..?
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 00:16   #8
A_L_I_N

Stage 5
 
A_L_I_N's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 352
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

din 60.000 in 60.000 de mii de km..
A_L_I_N is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 20:14   #9
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

Quote:
Originally Posted by A_L_I_N View Post
din 60.000 in 60.000 de mii de km..
Da-mi si mie mai multe detalii despre Stilo...ma refer la costuri de intretinere...nu consumul de carburant.... Ce probleme pot avea...?....pretul la piese,etc.....
Multzam
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 11:18   #10
A_L_I_N

Stage 5
 
A_L_I_N's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 352
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

Eu am masina din martie am schimbat distributia + curea alternator+curea de clima 8 milioane cu tot cu manopera la un service de incredere filtru de aer 300 de mii parca si cam atat am schimbat eu...urmeaza placutele de frana din cat m-am interesat pana acum fata+spate vreo 4-5 milioane..........daca vrei informatii despre fiat intra pe forum la fiat...dai pe google fiat forum si gasesti multe informatii acolo

Last edited by A_L_I_N; 17-09-08 at 23:45.
A_L_I_N is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 16:11   #11
pinjackass

Stage 2
 
pinjackass's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 67
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

despre alfa 147 poate da cineva mai multe informatii?
pinjackass is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 22:16   #12
ro.maniak
Dacia Driver

Stage 4
 
ro.maniak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

eu am stilo si sunt super multumit de el, motorizare jtd care si de altfel o recomand cu incredere desi tu te gandesti la benzinara. mergi cu 5-6 % destul de sportiv, extraurban, si ai si o rezerva destul de serioasa in pedala pentru depasiri si nebunii. pe benzina nu am apucat sa conduc. ca intretinere nu prea am apucat sa schimb prea multe in afara de consumabile, bucsi pe spate si un telescop, din cauza ca am carat cu ea mult fiind varianta breck, parbrize si o portiera da asta e alta mancare alfa am un prieten care are si la fel de buna e numai ca e mai scumpa la intretinere din cate mi-a zis, iar sansele ca sa gasesti o alfa mai alergata sunt mult mai mari cred, dupa cum ziceau si colegii sunt gama sportiva a fiatului (80% din cutiile pieselor de schimb scrie: alfa/lancia/fiat).
ro.maniak is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 18:00   #13
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Alfa 147 vs Fiat Stilo

Am avut alfa 156 jtd si pot spune ca pretul pieselor il faci tu singur(iti trebuie un pic de documentare ca gasesti pe net foarte multe consumabile la bani putini,eu am dat pe distributie 4 milioane la jtd cu tot cu manopera deci se poate,colegu de sus a dat 8 milioane......pt.stilo benzina)
Mergi pe alfa 100%,toti care au fiat vor sa isi ia alfa si asa se va intampla si in cazul tau(vei regreta in caz ca iti iei stilo).Motorizarile sunt aceleiasi(doar ca la alfa au mai multi cai,ca e divizia sport din grupul fiat)asa ca nu ai de ce sa iti iei fiat.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -