Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-08, 21:36   #46
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: taxa de inmatriculare

Explica-ne si noua mai detailat te rog. De unde sti? Ai trecut prin asta? Multumesc
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 10:54   #47
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: taxa de inmatriculare

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Explica-ne si noua mai detailat te rog. De unde sti? Ai trecut prin asta? Multumesc
NU poti inmatricula o masina care nu e radiata, e la mintea cocosului! Daca o luam asa, eu fac un contract de vanzare-cumparare pe masina ta, si-o inmatriculez si eu
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 22:45   #48
chuckye2005

Stage 2
 
chuckye2005's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 31
Default Re: taxa de inmatriculare

Eu am un Ford Sierra , prima inmatriculare 1993 cu motor de 2000 injectie cu catalizator si sonda lambda.
In amandoua brief-urile am trecut euro 2 dar la RAR la Valcea si dupa ce am facut scandal cu ei nu l-au recunoscut si mi l-au bagat la non-euro.Asa ca din taxa de 330e cat era pe calc de la ministerul de finante m-am trezit cu 1800e de platit.
noroc ca m-a lovit un prost si acum astept banii de la asigurare sa ma duc sa-mi iau alta masina.O omega.
Va salut.
chuckye2005 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 08:20   #49
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: taxa de inmatriculare

nu cred ca tine cont RAR de ce e trecut in brief, daca la ei e trecuta masina non euro, poate sa aiba si catalizatorul catalizatoarelor si cea mai bestiala sonda lambda, nici nu o pun la testul de gaze, trec direct non euro si la finante sa dai bani la stat, sa puna pomi pe marginea drumului sa dam peste ei cand vine nenea cu tirul pe contrasens in depasire fara nici un fel asigurare.
faina tara avem, fara drumuri, fara nimic, dar taxe cat mai multe si cat mai perfide apar zilnic.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 10:00   #50
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: taxa de inmatriculare

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Explica-ne si noua mai detailat te rog. De unde sti? Ai trecut prin asta? Multumesc
De fapt asta e principala conditie pentru a inmatricula o masina. Aceasta nu poate fi inmatriculata simultan in 2 locuri/de 2 persoane/2 tari etc. Pentru identificarea rar nu este necesara radierea, in schimb pentru inmatriculare da. Masinile importate trebuie sa faca dovada radierii, altfel ar putea fi furate, etc.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 14:40   #51
I.N.A.

Stage 2
 
I.N.A.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 72
Default Re: taxa de inmatriculare

asa e cu rar-ul...a mai patit-o cineva...de fapt...am spus si mai sus...
I.N.A. is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 17:12   #52
MeGaMaN

Stage 4
 
MeGaMaN's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 248
Cool Re: taxa de inmatriculare

Eu jtiam k , dak la tine in Brief scrie Euro 1 , 2, 3 , etc , aja iti iese , dar dak scrie doar D1,2,3 sau E1,2,3 , etc ... Calculatoru` knd ti calculeaza noxele si iti scoate masina in functzie de cum gazeaza ... de exemplu` ... eu am un Ford Focus si m`am dus cu el la RAR ... Am crezut k mi`l va scoate Euro 2 ... Kre ma cam golea de bani pt k imi gazeaza , adik imi scoate un fum mare si negru de la 3000 T/m ... Si Nu jtiu de ce ... Dar atunci knd am fost cu ea la RAR , mi`a iesit Euro 3 , adik exact ceea ce scrie in Brief`ul ei original !!!!! Alte pareri ???
__________________
Contact - 0766.27.97.16

MaiL : MeGaDeMeGa@Yahoo.Ca
MeGaMaN is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 17:39   #53
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: taxa de inmatriculare

RAR iti determina norma de poluare pentru prima inmatriculare in functie de o baza de date oferita de producatori si in conformitate cu legislatia rutiera. Se iau si emisiile dar astea sunt pentru ITP si nu au nici o relevanta la stabilirea taxei de prima inmatriculare. In brief scrie ce au vrut nemtii sa scrie, si D1,2,3,4,5 sunt corespondente pt normele euro. Diferenta e ca la ei o masina non-euro catalizata ulterior poate fi si d5 si in ro, conform acelei baze de date tot non-euro ramane.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 21:22   #54
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: taxa de inmatriculare

Quote:
Originally Posted by MeGaMaN View Post
Eu jtiam k , dak la tine in Brief scrie Euro 1 , 2, 3 , etc , aja iti iese , dar dak scrie doar D1,2,3 sau E1,2,3 , etc ... Calculatoru` knd ti calculeaza noxele si iti scoate masina in functzie de cum gazeaza ... de exemplu` ... eu am un Ford Focus si m`am dus cu el la RAR ... Am crezut k mi`l va scoate Euro 2 ... Kre ma cam golea de bani pt k imi gazeaza , adik imi scoate un fum mare si negru de la 3000 T/m ... Si Nu jtiu de ce ... Dar atunci knd am fost cu ea la RAR , mi`a iesit Euro 3 , adik exact ceea ce scrie in Brief`ul ei original !!!!! Alte pareri ???
cred ca e importanta si cantitatea de noxe altfel de ce s-ar mai face si inca se mai trece si in CIV de la E3 in sus. pana si in calculatorul de tace de la finante se trec gramele pentru fiecare km.e vorba de cativa zeci de euro dar conteaza si acest nivel al noxelor. verificati aici cu 135 g/km si cu 155 g/km si veti vedea ca pretul difera pentru aceeasi masina.

http://www.mfinante.ro/calculator_ta...auto_2008.html


se trece acel euro de pe brief daca il recunosc si ei in baza de date, dar taxa de poluare este diferita in functie de nivelul noxelor. nu le iau ei astea la RAR de nebuni

Last edited by ondin; 10-11-08 at 21:24.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 13-11-08, 14:58   #55
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: taxa de inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
De fapt asta e principala conditie pentru a inmatricula o masina. Aceasta nu poate fi inmatriculata simultan in 2 locuri/de 2 persoane/2 tari etc. Pentru identificarea rar nu este necesara radierea, in schimb pentru inmatriculare da. Masinile importate trebuie sa faca dovada radierii, altfel ar putea fi furate, etc.
Eu inteleg, dar masina inmatriculata pe numele meu definitiv. Deci nu are cum sa fie furata si nici inmatriculata de doua persoane diferite. Eu pur si simplu ma mut din Spania acasa si imi iau tot ce am incluzand masina. Am vb cu multe persoane care s-au mutat dintr-o tara in alta (Anglia - Spania sau Ungaria - Spania) si nici unul nu si-a radiat masina.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-08, 15:21   #56
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: taxa de inmatriculare

Depinde de legislatie pentru ca e posibil ei sa predea actele si numerele la inmatriculare, si politia sa trimita aceste acte in tara de provenienta solicitand radierea. Acest lucru depinde de comunicarea intre tari si alte chestii. La noi in schimb trebuie prezentata dovada radierii, pentru ca nu poti tine masina inmatriculata simultan in 2 tari.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 13:09   #57
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: taxa de inmatriculare

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Eu inteleg, dar masina inmatriculata pe numele meu definitiv. Deci nu are cum sa fie furata si nici inmatriculata de doua persoane diferite. Eu pur si simplu ma mut din Spania acasa si imi iau tot ce am incluzand masina. Am vb cu multe persoane care s-au mutat dintr-o tara in alta (Anglia - Spania sau Ungaria - Spania) si nici unul nu si-a radiat masina.
si circuli cu 2 numere de inmatriculare?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 14:53   #58
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: taxa de inmatriculare

nu are cum sa circule cu 4 numere de inmatriculare, cu 2 oricum circula, doar nu are numai in fata numar
stiu ca inainte de aderare erai obligat intr-un anumit termen de la intrarea in tara daca nu erai doar in tranzit si doreai fiind totodata posibil sa te stabilesti in Romania sa inmatriculezi obligatoriu aici masina.
acum cred ca este posibil sa circuli cu masina inmatriculata si in oricare din statele membre ale uniunii, daca masina are toate taxele platite in tara in care este inmatriculata, mai ales daca persoana care se plimba cu masina pe aici este si proprietarul acesteia si daca indeplineste conditiile tehnice cerute de a circula pe drumurile publice.
ondin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -