Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-08, 16:02   #1
Saleem

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2
Exclamation Ce sfaturi imi dati :)?

Salut,fac in curand 18 ani si vreau sa cumpar o masina cam pana in sau in jur de 3000 de euro(cam cu tot cu inmatriculare ca vreau sa o iau din Germania ca am auzit ca nu o sa mai fie mare problema cu taxa auto de la 1 Iulie),sa fie mai tinereasca asa,consumul sa fie acceptabil(adica 9-10 max.si sa fie Diesel),costurile de intretinere sa nu fie prea mari,in fine...sa fie in stare buna adica sa nu stau toata ziua sa bag prea multi bani in ea.Ca sa va orientati si voi va spun asa cam la ce m-as gandi :
1.Audi A4 din 97-98
2.Ford Focus 99-2000
3.Mazda 323 99

mai am o nelamurire...daca as putea gasi un vW Golf 4 la cerintele mele ...
daca stiti voi cam ce modele s-ar incadra in cerintele mele nu ezitati sa-mi ziceti

Last edited by Saleem; 17-06-08 at 21:39.
Saleem is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 16:13   #2
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Ce sfaturi imi dati :)?

Golf 4 sigur nu gasesti in banii astia.........Ford Focus inmatriculat nu stiu daca gasesti in banii astia.......doar asa sa aibe multi km........si Audi e greu de intretinut, daca tu crezi ca poti sa o intretii alege Audi

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 18:31   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ce sfaturi imi dati :)?

Nu-ti gasesti niciuna din cele trecute de tine, in stare buna. Prin ceva mare minune iti gasesti cu peste 250.000 de km.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 01:12   #4
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Ce sfaturi imi dati :)?

la ce pret ai spus tu acolo cred ca nu ai noroc la nici una nici macar cu 250 mii km la bord nu gasesti


cred ca cel mai bine te orientezi la un Opel Astra F 1.7 td (82 cp) fab. 1995-1998
masina in sine este destul de rezistenta daca ai grija de ea si o intreti cum trebuie consumul este d e asemenea pe masura si eu cred ca in acei bani cauti una de acest gen care s a fie buna si pe masura asteptarilor tale
bafta
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 01:16   #5
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Ce sfaturi imi dati :)?

mai bine cauta ceva 1.4-1.6 benzina. mi se pare o alegere mai buna decat un diesel.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 01:18   #6
Saleem

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2
Default Re: Ce sfaturi imi dati :)?

aha..ok....deci nu am prea mari sperante ...dar ce parere aveti de bmw ? pot sa gasesc una in banii astia dar sunt costurile de intretinere si consumul mari pt asa o masina ? sau ar fi mai bine un bmw? ca stiu ca Opelurile au probleme la motor
Saleem is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 01:32   #7
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Ce sfaturi imi dati :)?

de und e sti ca opelurile au probleme la motor |?????????? cine te minte in halul asta , ar fii mai bine s a nu mai apleci urechea la ce spune X sau Y pt ca defecte pot avea toate daca este sa aiba si daca te gindesti la consum si intrebi de el atunci este clar ca bmw nu te aranjeaza !!! un consum mai bun decat acel de 1.7 nu cred ca gasesti pe piata in acei bani
cel mai bine iati gindul de la bmw si audi pt ca sunt masini mai scumpe la intretinere si mult mai consumatoare decat iti poti permite (asta pt ca ai intrebat de consum)

zic ca ar fii cea mai buna varianta si cu siguranta daca masina o cumperi de afara iti mai raman si bani de inscris
bafta...

Last edited by FIGHET; 18-06-08 at 01:38.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 01:59   #8
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Ce sfaturi imi dati :)?

Frate, sincer, cu 3.000€ nu prea ai sanse la o masina buna luata din afara. Tine cont ca te ajunge doar transportu' vreo 600€, apoi cazare + mancare, ramanem la vreo doua mii si ceva de euro. Scade taxa de vreo 3-400€ (asa in mare) ramai cu o mie si ceva .

Eu sincer as mai strange ceva acolo, macar cateva sute, ca oricum o masina luata din afara e cu totul altceva. Eu spun ca o masina care are 100.000km rulati in tara, e egal cu vreo 200.000km cu una care a rulat in afara.

Eu unul, dupe ce as mai strange ceva, as opta pt.:
-Opel Astra 1.4i/1.6i
-Opel Vectra 1.6i
-Vw Golf II/III 1.4i/1.6i
-Bmw 316i/318i

Astea au costurile de intretinere relativ mici, fata de alte marci.

Cauta ceva pe benzina, intretinerea e si mai mica plus ca daca pui o finala de unge la inima la ce sound are.

Eu nu m-as grabi, esti tanar, ai timp... fi cu ochii in patru pe site-uri poate gasesti ceva adus de afara neinscris ieftin.

Succes!
__________________
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20V 200CP Q-Tronic
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 11:05   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ce sfaturi imi dati :)?

Calibra daca vrei, iti pot aduce de afara in bugetul tau.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 13:39   #10
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Ce sfaturi imi dati :)?

Un 206 ar fi bun!
Pugralph is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -