Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-08, 12:43   #1
Luchiano

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 34
Default VW Golf III GTI

Salutare tuturor. Astept cu nerabdare sa vina 1 Iulie ca sa se ieftineasca taxa asta de prima inmatriculare. Sunt total dezamagit fiindca se vehicula ca , cu cat masina e mai veche cu atat vei plati mai putin. Din pacate , la un Golf 3 GTI cu euro2 , trebuie sa platesti pe la 1000 E , asa ca m-am axat pe acelasi model de masina dar cu Euro 3. Rostul acestui topic este sa aflu pareri despre acest model. Am sa dau niste detalii esentiale : motor 2000 cmc, 116 CP , an 1995. Restul nu cred ca are importanta. As dori sa stiu ce posibile probleme are acest model si daca are niste probleme frecvente. Am vazut destule golfuri 3 cu rugina la haion , mai exact sub luneta ( la garnitura). Deci banuiesc ca tablaria ar fi putin cu cantec. La motor/cutie de viteze , sistemul electric ( inclusiv fire) are probleme cunoscute ? Tin sa mentionez ca ma axez doar pe modelul acesta de masina pentru noua achizitie. Multumesc anticipat de raspunsuri si va rog sa raspundeti doar cei care sunt in tema cu topicul.
Luchiano is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 13:10   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: VW Golf III GTI

unde ai gasit tu golf 3 cu norma euro 3?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 15:10   #3
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: VW Golf III GTI

Asta ma intreba si eu!Nu stiam ca golfu 3 are euro 3!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 15:59   #4
snopy's brother

Stage 5
 
snopy's brother's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 434
Default Re: VW Golf III GTI

golf 3 nu are euro 3 doar euro 2!
snopy's brother is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 18:29   #5
Luchiano

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 34
Default Re: VW Golf III GTI

pe mobile . de . Este acolo un criteriu de selectare printre care si norma de poluare. Deasemenea in anunt scria ca are euro3. Si sunt mai multe. Deci nu e un caz izolat. Sincer nu stiu daca e adevarat sa nu , dar tind sa cred ca e adevarat deoarece sunt mai multe anunturi de golf3 euro3.
Luchiano is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 18:36   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: VW Golf III GTI

Nu sunt euro 3, sunt fie D3 (adica euro 2), fie au montat un asazis "mini catalizator" euro 3, dar care nu este recunoscut de RAR.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 19:28   #7
DonShaguar

Stock
 
DonShaguar's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 7
Default Re: VW Golf III GTI

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu sunt euro 3, sunt fie D3 (adica euro 2), fie au montat un asazis "mini catalizator" euro 3, dar care nu este recunoscut de RAR.
Am auzit si eu de treaba asta cu catalizator neomologat R.A.R. , insa am vb cu u prieten zilele trecute despre asta...si a zis ca in germania poti sa iti montezi catalizatorul respectiv cu circa 400 Euro , iar cei care-l monteaza iti trec in talon Euro 3....acuma sincer nu prea imi vine sa cred nici mie....ar fi prea usor si prea frumos...dar cine stie ? poate poate
DonShaguar is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 20:25   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: VW Golf III GTI

la identificare la RAR tot euro 2 va iesi. Eu zic ca nu merita riscat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 20:52   #9
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: VW Golf III GTI

Din cate stiu in talon nu poate modifica decat marca producatoare respectiv VW. Stiu k o astfel de problema a avut si tata la un camion dak nu ma insel. Nu sunt sigur.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 20:57   #10
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: VW Golf III GTI

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Din cate stiu in talon nu poate modifica decat marca producatoare respectiv VW. Stiu k o astfel de problema a avut si tata la un camion dak nu ma insel. Nu sunt sigur.
gresit...sunt autoritatile care modifica daca ai actele de la producator de mini catalizator etc. INSA , eu nu sunt sigur ca are euro 3 in germania chiar daca are mini catalizator...mai degraba D3
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 21:59   #11
v.King

Stage 3
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 86
Default Re: VW Golf III GTI

apropo de Golf III, ca sa nu mai deschid alt thread, cam care ar fi pretul minim/mediu(real) in Germania pt un Golf III 1.6 sau 1.8(versiunea de 90cp) din '92-'94 care sa aiba ca dotari geamuri electrice, ABS, servo si trapa electrica care sa arate binisor dpdv estetic si sa fie intro stare acceptabila/buna?

intrebarea e mai mult pt cei care sunt la curent cu preturile de acolo..
v.King is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 22:45   #12
ajaccio

Stage 3
 
ajaccio's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 116
Default Re: VW Golf III GTI

Quote:
Originally Posted by v.King View Post
apropo de Golf III, ca sa nu mai deschid alt thread, cam care ar fi pretul minim/mediu(real) in Germania pt un Golf III 1.6 sau 1.8(versiunea de 90cp) din '92-'94 care sa aiba ca dotari geamuri electrice, ABS, servo si trapa electrica care sa arate binisor dpdv estetic si sa fie intro stare acceptabila/buna?

intrebarea e mai mult pt cei care sunt la curent cu preturile de acolo..
Un priten a luat un Golf III GT (nu GTI) cu 2250euro din '92.Are pe el suspensie sport ,aer conditionat ,computer bord,nu are ABS.Masina e super intretinuta DAR motorul de 1.8 90cp e naspa de tot..zici ca e motor de 1.4
__________________
HD-07-NKC
ajaccio is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 01:35   #13
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf III GTI

daca vrei gti de ce nu cauti un 1.8 16v este peste cel de 2.0 16v
bafta
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 22:55   #14
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: VW Golf III GTI

Quote:
Originally Posted by ajaccio View Post
Un priten a luat un Golf III GT (nu GTI) cu 2250euro din '92.Are pe el suspensie sport ,aer conditionat ,computer bord,nu are ABS.Masina e super intretinuta DAR motorul de 1.8 90cp e naspa de tot..zici ca e motor de 1.4
Chiar asa naspa nu e motorul de 90 CP...e tehnica invechita si cu siguranta nu poti compara cu 1,4-1,6 din tehnica noua. Motoarele de 1,8 cu 90CP sunt de pe vremea golfului 2 sau passat jetta etc si tin 3-4-5 sute de mii de km
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 14:09   #15
C-jay_VSS

Stage 2
 
C-jay_VSS's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 63
Default Re: VW Golf III GTI

100% nu o sa-ti recunoasca astia de la noi euro3, am patit-o cu un suzuki. pe brif(acte nemtesti), avea e2 dar "competentii" nostrii nu au recunoscut asta spunand ca in listelele lor, acel tip de masina are e1...
cat despre 2.0 gti, mai bine un g60..
daca vrei si putine economie la combustibil poti opta pt un 1.6 101cp..
asta din urma are injectie multipunct.. (acelasi motor k si 1.6 de pe g4)
C-jay_VSS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -