Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-08, 00:30   #1
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default masini din import, dar TU decizi!

Situatia sta in felul urmator:
-Vrei sa-ti achizitionezi o masina de afara?
-Vrei s-o vezi la fata locului, s-o verifici personal inainte de a o cumpara?
-Vrei sa-ti controlezi cat mai atent bugetul?
-Ai 3 zile libere si iti place sa calatoresti?
Nimic mai simplu!
Mergem impreuna in Germania/Belgia/Franta/Olanda/Luxembourg/Austria cu avionul, vizitam masina, negociem la pret si facem impreuna o afacere buna. Daca nu stii ce masina vrei, sau nu esti sigur ca te pricepi indeajuns incat sa te opresti la 1-2 variante, atunci caut eu pentru tine si gasim cele mai bune oferte.
In cazul in care nu putem negocia nimic cu vanzatorul, comisionul meu este de 300 de euro. Daca reusim sa obtinem o reducere de peste 200 de euro, sau primim numerele de zoll in pret sau alte variante, atunci comisionul meu creste la 400 de euro (doar in cazuri avantajoase pentru tine. nu iti voi cere 100 de euro in plus pt. o reducere de 50 de euro).
Daca doresti detalii, spre exemplu, cursa Wizz-Air Cluj-Dortmund costa doar 195 de ron/pers (cu toate taxele incluse, mai putin asigurarea care este optionala).
Tragand linie, o masina in zona Dortmund (continuand exemplul) te va costa: pretul masinii + 150 de euro numere si asigurare pe 30 de zile + ~150 de euro transportul nostru pana la masina + comisionul meu 300 + transportul in tara (MAXIM 150), deci 700-750 de euro peste pretul afisat al masinii.
Acestea fiind spuse, astept sa colaboram si multa bafta la cumparaturi!
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 00:33   #2
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

Wow, unul dintre cele mai practice posturi din cate am citit pe forum.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 01:02   #3
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

si am inceput cu dreptu..uitati ce bijuterie s-a adus
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3ad4_27.JPG
Views:	183
Size:	66.2 KB
ID:	552838   Click image for larger version

Name:	364d_27.JPG
Views:	235
Size:	95.6 KB
ID:	552839  
hellker is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 19:18   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

Quote:
Originally Posted by hellker View Post
si am inceput cu dreptu..uitati ce bijuterie s-a adus
a ajuns in barlad masina. m am cam holbat azi putin la ea. e frumoasa si intretinuta, iar jantele alea sunt criminale. ce dimensiune sunt ?
sunt si eu curios, ce motorizare are masina, un an de fabricatie, nr de km, pret eventual ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 19:32   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

2.0 8 v 116 cp, 1993, km parca 195.000, pretul a fost de 2.750 pe net, am negociat pana la 2.300 + 150 de euro numere si asigurare.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 19:34   #6
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

merci frumos..
cel care a postat pozele cu masina, e actualul proprietar ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 22:29   #7
DARE_DEVIL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 71
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

Pe proprietar il cheama calistru....dar nu sunt sigur daca asta e si userul lui....oricum masina arata foarte bine pentru varsta ei...si pentru banii care ia dat....e destul de dotata...ce sa mai zic...sa o stapaneasca sanatos si fara incidente...
DARE_DEVIL is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 22:55   #8
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

Quote:
Originally Posted by DARE_DEVIL View Post
Pe proprietar il cheama calistru....dar nu sunt sigur daca asta e si userul lui....oricum masina arata foarte bine pentru varsta ei...si pentru banii care ia dat....e destul de dotata...ce sa mai zic...sa o stapaneasca sanatos si fara incidente...
da, il stiu din vedere. a invatat la acelasi liceu cu mine.aveam vreo 2 propuneri pt el, daca este curios cum ii trage masina. 2 masini de puteri apropiate.
in fine...
inchei cu offtopicul.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 22:58   #9
DARE_DEVIL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 71
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

Am un prieten care sa gasit cu el azi....si a zis ca motorul trage foarte bine pentru cei 116 cp ai lui.Masina se vede atat din poze cat si din realitate ca e ingrijita....o comparatie?...se tine bine de masinile de clasa medie de 120-130 de cai....
DARE_DEVIL is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 23:23   #10
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

Quote:
Originally Posted by DARE_DEVIL View Post
Am un prieten care sa gasit cu el azi....si a zis ca motorul trage foarte bine pentru cei 116 cp ai lui.Masina se vede atat din poze cat si din realitate ca e ingrijita....o comparatie?...se tine bine de masinile de clasa medie de 120-130 de cai....
azi se plimba cu un tip care are o vectra neagra gts, daniel parca. despre el e vorba ?
ma gandeam sa se dea cu o octavia de 105 cai, iar daca o face cu o vectra 1.8 de 125. daca dovedeste astea 2 ,il asteapta un passat de 150.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 23:54   #11
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

succes ionut cu masinile na ca am vazut si eu opelu , faina masina.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 00:01   #12
DARE_DEVIL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 71
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
azi se plimba cu un tip care are o vectra neagra gts, daniel parca. despre el e vorba ?
ma gandeam sa se dea cu o octavia de 105 cai, iar daca o face cu o vectra 1.8 de 125. daca dovedeste astea 2 ,il asteapta un passat de 150.

Asta e prietenul despre care ziceam poreclit si WUW.Dan il cheama si are modelul ala vectra GTS negru din oras, dar iti zic cu mana pe inima nu a fost in stare sa il depaseasca un Focus 2 tdci de 115 cai ( fostul XNH), asa ca octavia tdi de 101 cai nu are sanse cat despre modelul de 1.8 si 125 depinde de greutate si skill ul soferului si iti zic eu ca daca apuc sa ma urc la volanul gts ului nu prea are sanse nici cel cu motor de 1.8 de 125 dar nu sunt atat de nesimtit incat sa ii cer lui dan acest lucru..si el le are cu condusul dar e o fiire mai linistita asa ca nu cred ca il vei convinge.Din anturajul nostru eu si exe suntem cei mai dusi la capitolul asta urmand aproape yul[xnh] si wuw .Eu inca nu iti prea pot dovedi acest fapt deoarece masina mea personala va aparea undeva dupa 2 luni ( un golf V GT tdi de 170 de cai).Exe nu are masina puternica dar scoate tot ce e mai bun din ea..nush cine ii poate face fatza .Avem facute vreo doua trei filmulete ...nu sunt cine stie dar sunt un preview ..lasami un pm cu id ul tau de mess si mai vb acolo


PS: un exemplu amuzant WUW ne-a poreclit PITICI MANIACI )))).....de ce? stie el cel mai bine .Vestile circula repede prin oras.Cat despre motorul de 1.8 turbo am eu ac de cojocul lui, dar mai intai voi vorbi cu proprietarul sa vad ce zice ok?

Last edited by DARE_DEVIL; 03-06-08 at 00:05.
DARE_DEVIL is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 00:25   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

va rog frumos mutati-va discutiile. incerc sa castig un ban cinstit aici
!41! multumesc frumos, bafta si tie
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 00:35   #14
DARE_DEVIL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 71
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
va rog frumos mutati-va discutiile. incerc sa castig un ban cinstit aici
!41! multumesc frumos, bafta si tie

Imi cer scuze pt off topic ionutz. i-am trimis un pm cu id de messenger.Oricum felicitarile si aprecierile mele...cand o sa mai am prieteni sau amici doritori de masini sh si un om de incredere si cunoscator am sa ii indrum spre tine [fara ironie sau gluma]
DARE_DEVIL is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 00:40   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: masini din import, dar TU decizi!

iti multumesc frumos. Nu vreau sa tzepuiesc pe nimeni, vreau sa facem afaceri impreuna
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -