Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-08, 11:15   #1
ionut1987

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 11
Default Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

Salutare!
Peste putin timp vreau sa fac un credit undeva la 20000 ron (~5400 euro ) (adica rata sa nu depaseasca 400 ron).
Habar nu am ce masina as putea sa aleg. Vreau ceva incapator cel putin in fata, care sa consume putin in oras si sa aibe costuri de intretinere mici, si sa pot merge si la un gratar cu ea adica sa nu o las la marginea drumului ca atinge toba (vreau garda cat de cat inalta ca un prieten care are un focus model 2002 cred, nu poate merge nicaieri cu ea decat pe drum asfaltat).
Orice sugestie e binevenita!
ionut1987 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 11:47   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

ti-as sugera un Ford Fusion sau Renault Kangoo. Nu ca ar fi cele mai bune, dar altele nu-mi vin in cap.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 15:40   #3
ionut1987

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 11
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

intrebare: de Solenza ce parere aveti ca loganu am inteles ca e foarte prost conceput, nu am inteles de ce. Astept in continuare pareri si sugestii.
ionut1987 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 19:16   #4
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

Cred ca un Opel Astra 1.4i ar fi perfect.

Consuma putin iar consturile de intretinere sunt mici.

Succes!
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 20:00   #5
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

opel corsa 1.7 dti e buna de oras..consum mic...

opel astra.. renault clio symbol ,daewoo matiz,fiat punto,ford fiesta...etc
peter is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 20:19   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

omul a zis ca vrea sa fie putin mai inalta si astra sau corsa sau matiz nu sunt.
tot cel mai bine un fusion SH. daca gasesti unul bun in banii astia e foarte bine.
desi, totusi, 5400 sunt cam putini
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 21:00   #7
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

eu sincer ti`as recomanda un clio symbol sh ... 1,5 dci 65 sau 80 de cai .. .depinde care varianta o gasesti ... consumul in oras n`ar trebui sa sara de 7 ... iar in afara undeva in jur de 5... altceva nu stiu la pretul asta si la ce vrei tu.
bafta
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 21:31   #8
ionut1987

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 11
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

Multumesc !

M-am uitat putin pe net dupa ford fusion si cred as putea sa imi permit unu din 2002 (preturile merg cam la 6500 euro). Nu stiu ce consum are si cat e de fiabil, pe forumuri parerile sunt impartite si te baga de tot in ceata.Pana acuma nici nu stiam cum arata , si din ce am vazut arata chiar foarte bine in pretul asta.
ionut1987 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 22:13   #9
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

Quote:
Originally Posted by ionut1987 View Post
intrebare: de Solenza ce parere aveti ca loganu am inteles ca e foarte prost conceput, nu am inteles de ce. Astept in continuare pareri si sugestii.
iti spun din start ca loganu e mai bun decat solenza.u zici ca ai inteles de la anumite persoane( care mai zic ca alea nemtesti sunt cele mai tari) ca loganul e prost conceput.prost conceput o fii dar chestia e ca in banii aia iti iei un logan printre primele si mai cheala....solenza e durere mare cu 1.9 dieselul sa il eviti daca vrei motorina>da-mi pm si spunemi ce stii tu despre faptul ca e prost conceput loganul(s-class nu e dar ce vreti fratilor pt un pret 6500 euro pt inceput????)
__________________
singura diferenta dintre diesel si benzina astazi este pretul de achizitie
extasy_cristU is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 00:32   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

Quote:
Originally Posted by ionut1987 View Post
Multumesc !

M-am uitat putin pe net dupa ford fusion si cred as putea sa imi permit unu din 2002 (preturile merg cam la 6500 euro). Nu stiu ce consum are si cat e de fiabil, pe forumuri parerile sunt impartite si te baga de tot in ceata.Pana acuma nici nu stiam cum arata , si din ce am vazut arata chiar foarte bine in pretul asta.
e un Fiesta mai inaltat si e o masina foarte ok, dupa parerea mea. Nu-i cea mai performanta/luxoasa/fiabila/economica masina din lume, dar se achita bine de sarcini. Plus ca are garda la sol mai mare, cum vrei tu.Eu ti-o recomand.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 09:00   #11
ionut1987

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 11
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

Quote:
Originally Posted by extasy_cristU View Post
iti spun din start ca loganu e mai bun decat solenza.u zici ca ai inteles de la anumite persoane( care mai zic ca alea nemtesti sunt cele mai tari) ca loganul e prost conceput.prost conceput o fii dar chestia e ca in banii aia iti iei un logan printre primele si mai cheala....solenza e durere mare cu 1.9 dieselul sa il eviti daca vrei motorina>da-mi pm si spunemi ce stii tu despre faptul ca e prost conceput loganul(s-class nu e dar ce vreti fratilor pt un pret 6500 euro pt inceput????)
Eu nu am inteles mare lucru, daca intelegeam nu mai deschideam thread-ul asta Ideea e ca asta am auzit-o de la un mecanic auto (care se zice ca e bun), si ca ar prefera o dacia 1300 decat un logan. Dar asta nu e neaparat si parerea mea, eu doar ma informez.

Apropo de fusion ca dimensiuni e ca fiesta? Am inteles ca garda la sol e mai inalta si e ok. Sa facem o comparatie cu Loganu de exemplu spatiul interior e mai mare sau mai mic? nu am avut ocazia sa conduc decat Coelo, Dacia 1410, si sa merg in taxi cu Solenza si Logan deci experienta mea lipseste cu desavarsire.
ionut1987 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 09:11   #12
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

daca te bagi al ford fusion (multi s-au plans ca e cam "barca"_ trebuie neaparat casco...sfatul meu este pt orice masina ti-ai lua sa iti faci casco pt ca preturile din service-urile ford nu sunt chiar mici.stai linistit ca loganu e de conceptie mai buna ca solenza doar ca e mai dulap.nu mai crede ce zice mecanicu si testeaza tu masina pana sa tragi o concluzie pripita
o zi buna!
cristi
extasy_cristU is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 11:25   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

oricum e bine sa ai casco indiferent ca ai logan sau ford.
fusion mie mi se pare totusi putin mai mare ca fiesta, si garda la sol e foarte ok pentru drumuri de orase romanesti) si pentru gratare. e genul de masina cu care nu ti-e frica sa nu "harjai" cu scutu de pietre. eu zic s-o iei pe asta, merita
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 09:05   #14
ionut1987

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 11
Default

Daca ar fi sa alegeti intre un logan nou preference de 1.6 si un fusion de 6 ani ce ati alege? Intrebarea asta ma cam macina pe mine.
ionut1987 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 13:10   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa imi cumpar o masina de pana in 20000 RON

ce dotari are preference? daca n-are aer si abs mai bun un fusion
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -