Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-08, 09:03   #1
ziemenz

Stage 5
 
ziemenz's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 701
Member of:
[BMW]
Default Intrebare cumparare Pisic din RO cu acte din EU.

M-am pus in fata unei probleme si nu vreau sa iau tzeapa.

Am gasit ieri un pisic 320i, ma duc sa-l vad ... lasand la o parte ca arata varza, tipul avea actele originale din italia, nici nu mai stiu cum se cheama, mai pe romaneste avea Cartea masinii si Talonul pe numele unui strainez. Cand l-am intrebat de procura sau de act vanzare cumparare a tot dadea cotita ca merge s-o vanda si fara. Mi-am dat seama ca e tzeapa si am zis pas.

Intrebarea mea este urmatoarea ... e plin autovitul de masini cu numere valabile 2009 - 2010 si masinile au de fapt tot numerele vechi
Daca tipul care a cumparat-o a facut doar contract de vanzare cumparare cu cel din EU, o poate vinde mai departe direct .. sa zicem catre mine, sau trebuie s-o inscrie obligatoriu si pe urma sa o vanda catre mine.

Ce acte mai trebuie sa primesc cand cumpar o masina din afara obligatoriu pentru inscriere? De ex in ro nu poti inmatricula o masina daca celalalt nu iti da dovada ca a radiat masina de la impozit.

Autentificarea e de ajuns ca sa aflu daca masina nu a fost furata, sau are actele false?

Cine ma poate ajuta si pe mine cu cateva raspunsuri sau cativa pasi de urmat.
Multzam!
ziemenz is offline   Reply With Quote
Old 17-05-08, 01:35   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Intrebare cumparare Pisic din RO cu acte din EU.

daca cel care ti-o vinde nu este proprietarul masinii (deci sa fie trecut in carte) NU O LUA, oricat de buna ti se pare afacerea.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -