Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-08, 22:43   #1
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Pisica sau Calibra

As vrea din vara daca se adopta noua lege cu taxa auto adik 500 de euro la euro 2 as dorii sa achizitionez ori o Calibra ori o Pisica in jur de 3000 neinmatriculata. Ce ma sfatuiti sa fac?
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 22:50   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Pisica sau Calibra

eu te-as sfatui sa-ti iei o pisica sau o calibra glumesc.
Sincer sa fiu, si subiectiv pe deasupra, in banii tai mi-as lua Lancia Delta 1,8 sau 2,0 sau Honda Prelude. Dar daca ar fi sa ma rezum doar la astea 2, as lua pisica.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 22:54   #3
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Pisica sau Calibra

Lancia Delta 1,8 e o masina extraordinara dar cu slabe posibilitati de tuning din punctul meu de vedere. In ceea ce priveste Prelude nu imi place. Mi-ar fi placut Eclipse 1996 dar e mai scumpa una in stare acceptabila. Pisica are tractiune spate ceea ce ma demoralizeaza un pic inca nu sunt un as al sofatului dar nu cred k ar fi o problema rar depasesc 100-110 km/h. Calibra imi place foarte mult designul exterior e superb in banii astia dar interiorul este execrabil de la vitezometru pana la bordul efectiv.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 23:34   #4
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Pisica sau Calibra

Cred Ca Tot Un Pisic Mic Pt Ca La Calibra Daca Vrei 2.0 Ai Un Consum Mare Si Fiabilitate Mai Scazuta Fata De Bmw Care Ai Mai Multe Optiuni La Motorizare 1.6, 1.8 Asta Numai Daca Vrei Motoare Mici Si Cuminti
Tot Pe Un Bmw Trebuie Sa Te Orientezi Piese Gasesti Mai Peste Tot
Acum Depind E Pt Ce Vrei Tu Sa O Cumperi Pt A Te Bucura De Ea Sau Pt Cox
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 23:46   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Pisica sau Calibra

Ceva Poze Cu Un Pisic Mic
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	driverside.jpg
Views:	76
Size:	30.5 KB
ID:	536881   Click image for larger version

Name:	frontpasscorner.jpg
Views:	110
Size:	46.0 KB
ID:	536882   Click image for larger version

Name:	mycar4.jpg
Views:	77
Size:	25.4 KB
ID:	536883  

FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 23:50   #6
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Pisica sau Calibra

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
In ceea ce priveste Prelude nu imi place.
interesant acum cateva saptamani ma oprit unu cu calibra sa i vand preludele, da fiecare cu gusturile lui..
!41! is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 00:44   #7
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: Pisica sau Calibra

Deci de cand este o pisicuta mai fiabila decat o calibra? interesant.. n-am stiut dar ma bucur ca am aflat

Oricum, daca ar fi sa gasesc ambele masini la 3k euro intr-o stare buna si sa-mi si placa aspectul lor eu as alege calibra, este 'mult mai sport' chiar si decat o pisi coupe, se conduce usor si de mers..merge, chiar daca nu este motorul de 2000 16v sau c20let-u.

Bafta
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-08, 18:30   #8
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Pisica sau Calibra

Calibra, nu pt ca am eu, dar in general sunt fiabile, piese ieftine, plus ca fiind pe platforma de Vectra A gasesti absolut orice, motorizari de la 115 la 204 cai, daca ai noroc gasesti si 4x4, si daca gasesti una facuta in Finlanda, e perfect.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-08, 18:37   #9
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Pisica sau Calibra

daca gasesti un c20let 4X4 in banii astia - desi nu cred... nu mai sta pe ganduri. toata lumea stie cat de periculoase pot fi
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 16-05-08, 19:00   #10
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Pisica sau Calibra

Ia calibra, e si mai frumoasa si mai ieftin de intretinut.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 14:33   #11
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Pisica sau Calibra

matza.....nu se compara cu nimik de la OPEL.BMW ramane BMW chiar daca te costa mai mult intretinerea.Nu se intampla in schimb sa cada des ceva.....in conceptia mea nu se compara cele 2 masini.BMW ramane masina....
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 02:58   #12
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: Pisica sau Calibra

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
matza.....nu se compara cu nimik de la OPEL.BMW ramane BMW chiar daca te costa mai mult intretinerea.Nu se intampla in schimb sa cada des ceva.....in conceptia mea nu se compara cele 2 masini.BMW ramane masina....
Deci pe bune incep sa ador persoanele cu o mentalitate ca a ta.
Spune-mi te rog ce o face pe o pisica mai performanta decat pe o calibra? Sa nu vorbim de un Pis M3, sa vorbim despre un 325 si de un c20let de exemplu, oare sa fie pisica mai puternica? Nu neaparat..atunci ce? Sa fie pisicul mai fiabil? Nu prea cred...sa fie mai frumos pisicul? Poate in ochii unora...Deci te rog frumos explica-mi de ce nu se compara chiar 'nimic' de la Opel cu BMW?
Iar.. cum poti spune ca "Nu se intampla in schimb sa cada des ceva" cand vorbim de masini cu o vechime intre 10-17( 18 ) ani ?
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 03:14   #13
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Pisica sau Calibra

Pai logic, BMW e BMW, restul nu sunt masini. E de firma, ce mama naibii! Restul nu sunt masini. Deja mi se face scarba de BMW, marca pe care de altfel o admir, numai pt cat de mult e ridicata in slavi. Uite ce iti recomand eu: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...n&pageNumber=1
Eventual pune-i si o sigla de 1.6 sa rada toti "jmekerii" cu BMW de tine, si sa nu apuce nici sa te vada cand pleci de langa ei.
Am spus-o, imi place BMW, dar mi-e din ce in ce mai sila de cei care considera ca e singura masina. Imi cer scuze daca jignesc pe cineva, dar m-am saturat de parerile astea infantile. Si asta nu pt ca am Opel, nu sustin Opel, nu sunt cele mai tari masini, dar la banii astia sunt multe altele peste BMW si peste Opel. Pana la urma tu decizi ce vrei, la 3000 de euro oricum n-o sa ai o masina care sa te mai tina 20 de ani fara sa bagi bani in ea, dar o sa ai o masina pe care o s-o tii minte si peste 50 de ani daca te orientezi spre categoria asta de masini.

Last edited by TzuTzu77; 22-05-08 at 03:18.
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 04:00   #14
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: Pisica sau Calibra

Quote:
Originally Posted by TzuTzu77 View Post
Pai logic, BMW e BMW, restul nu sunt masini. E de firma, ce mama naibii! Restul nu sunt masini. Deja mi se face scarba de BMW, marca pe care de altfel o admir, numai pt cat de mult e ridicata in slavi. Uite ce iti recomand eu: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...n&pageNumber=1
Eventual pune-i si o sigla de 1.6 sa rada toti "jmekerii" cu BMW de tine, si sa nu apuce nici sa te vada cand pleci de langa ei.
Am spus-o, imi place BMW, dar mi-e din ce in ce mai sila de cei care considera ca e singura masina. Imi cer scuze daca jignesc pe cineva, dar m-am saturat de parerile astea infantile. Si asta nu pt ca am Opel, nu sustin Opel, nu sunt cele mai tari masini, dar la banii astia sunt multe altele peste BMW si peste Opel. Pana la urma tu decizi ce vrei, la 3000 de euro oricum n-o sa ai o masina care sa te mai tina 20 de ani fara sa bagi bani in ea, dar o sa ai o masina pe care o s-o tii minte si peste 50 de ani daca te orientezi spre categoria asta de masini.
Sunt de acord cu tine. Nu cred ca este vreo persoana cat de cat pasionata de masini caruia sa nu ii placa marca BMW sau sa nu isi fi dorit vreodata un BMW, dar la noi in Romania multi inca merg pe mentalitatea si principile unui taran prost care gandeste in felul urmator : Imi i-au BMW ca e cea mai tare, imi i-au BMW ca vreau sa ii dau in gura si sa fac cerculete ca doar is mare raicer, imi i-au BMW ca e BMW si sa ma vada lumea intr-un BMW, si asa mai departe.
Nu cred ca are rost sa mai continui ca m-as intinde pe inca o pagina si chiar nu are rost.. dar dupa cum zicea si TzuTzu la un moment dat chiar ajungi sa nu mai ai urechi cand e vorba de 'BMW' din cauza necunoscatorilor care iti impuie capul cu prostii, in fine..

Last edited by SLV3; 22-05-08 at 04:02.
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 04:00   #15
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Pisica sau Calibra

vectra respectiva este buna dar putine sunt ca asta
FIGHET is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -