Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-08, 00:53   #1
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default probleme cu actele

poate cineva sa ma lamureasca cu o situatie?am gasit un opel calibra in romania..inmatriculat in germania..omul are la el brief mare brief mik si asigurarea..NU ARE in schimb nici un act care sa ateste faptul ca este proprietar al masinii...mi-a spus ca proprietara e o verisoara din germania...care i-a lasat lui masina sa o vanda aici...pot cumpara cumva masina aia si sa devin proprietar de drept ..mi-a zis ca da orice declaratie pe propria raspundere la notar cum ca lui i-a fost incredintata masina cu orice drept asupra ei..mersi mult
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 08:58   #2
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: probleme cu actele

Ti-am raspuns in PM.
Masina trebuie sa fie verificata/radiata... declaratia de la notar te poate ajuta sa o inmatriculezi in Romania (dupa radiere).
Marson is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 10:52   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: probleme cu actele

Quote:
Originally Posted by hellker View Post
poate cineva sa ma lamureasca cu o situatie?am gasit un opel calibra in romania..inmatriculat in germania..omul are la el brief mare brief mik si asigurarea..NU ARE in schimb nici un act care sa ateste faptul ca este proprietar al masinii...mi-a spus ca proprietara e o verisoara din germania...care i-a lasat lui masina sa o vanda aici...pot cumpara cumva masina aia si sa devin proprietar de drept ..mi-a zis ca da orice declaratie pe propria raspundere la notar cum ca lui i-a fost incredintata masina cu orice drept asupra ei..mersi mult
trebuia sa dea declaratia aia inainte sa incerce s-o vanda. parerea mea...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 16:39   #4
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: probleme cu actele

cum atesta el ca proprietara din brief este cu adevarat verisoara lui ?
suna mult prea dubios..tot trebuia sa aiba act vanzare-cumparare.. nu conteaza ca sunteti rude..pot face act vanzare cumparare si cu un membru al familiei.. cu verii este chiar necesar
cel mai simplu lucru de facut in situatia asta? WALK AWAY ..nu suna a bine..de ce sa te complici cu o masina dubioasa?
nu merita bataia de cap
sa aiba el actele in regula 100% si dupa aia discutati
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 16:06   #5
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: probleme cu actele

masina avea si TUV-ul expirat si nici nu puteam gasi proprietarul german..in concluzie cu ea nu se mai poate face nimik..stati deoparte de masinile cu TUV expirate...si cu proprietari germani
hellker is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 18:02   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: probleme cu actele

Este clar ca lumina zilei:
feriti-va de asazisele numere valabile de germania. Nu este posibil sa cumperi o masina cu numere normale de germania, si sa crezi ca sunt valabile. In momentul cand masina trece in proprietatea ta, aceasta e 100% radiata in germania.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -