Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-08, 18:22   #1
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default VW Jetta

Urmeaza sa achizitionez un VW Jetta 1.9 tdi . Orice pareri, sfaturi, opinii pro sau contra de la cunoscatori (eventual fosti sau actuali proprietari) sunt binevenite. Mentionez ca masina va fi noua,luata de la reprezentanta
__________________
Eu ii spun DiaBLo
Prietenii imi spun DeBiL
Beware of the DBL
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 18:25   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: VW Jetta

din start iti spun ca e slab motorul.
In alta ordine de idei... de banii de Jetta imi iau 407, asa ca ma retrag din discutie
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 23:51   #3
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Jetta

masina in sine arata destul de bine pt o familie linistita dar aici depinde pt ce cumperi aceasta masina
motorul este unul de 105 cp care iti da impresia ca este destul de fasnet dar reealitatea este alta putin cam slabut pt cilindria lui mai ales in conditi in care in masina circuli cu 5 persoane nu te prea mai ajuta ,dar este un campion la consum daca circuli cu ea in conditi destul d e bune si nu iti bati joc de el

incearca sa cumperi varianta cu 6 trepte va fi cu totu alceva fata de cea cu 5
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 01:00   #4
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: VW Jetta

Motorul e slab intr-adevar, si cam zgomotos, dar consumul este pe masura adica f redus, totusi ar fi mai bine sa te incadrezi spre masini cu motoare mai puternice, ptr ca acest motor e facut ptr un stil de condus linistit si ptr un consum redus (pe scurt pensionari), dar daca asta cauti e perfecta, daca nu vezi mai sunt si alte masini gen Ford Focus, Peugeot 407 etc. cu motoare de 2.0 mult mai puternice. Bafta cu achizitionarea masinii.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 11:31   #5
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Re: VW Jetta

Pai cam asta caut consum redus,stil de condus linistit; masina va fi condusa de mama
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 12:18   #6
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: VW Jetta

Cu riscul de a imi lua multe injuraturi as fi mers pe o Corrola mi se pare mult mai interesanta si ca design si e Toyota fiabilitate recunoscuta.
In cea ce priveste Jetta nu prea o simpatizez oricum e mai mult Golf 5 Sedan.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 07:57   #7
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: VW Jetta

Daca vrei masina mai buna Ia-ti un 407 si n-ai treaba!Si HDI-u e d 1000 d ori mai bun decat TDI
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 10:24   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: VW Jetta

Quote:
Originally Posted by Pugralph View Post
Daca vrei masina mai buna Ia-ti un 407 si n-ai treaba!Si HDI-u e d 1000 d ori mai bun decat TDI
Ai spus un mare adevar in ce priveste HDI.
Punctele forte ale 407 sunt:
-motorul foarte sprinten si puternic (cel de 2,0 136 cp).
-confort deosebit, dublat de materiale de foarte buna calitate
-izolare fonica excelenta, practic la 230 km/h zgomotul exterior e extrem de scazut.
-masina este foarte foarte stabila, si din pricina garzii la sol.
-klimatronic in standard
-sa recunoastem: arata excelent
Mai putin bine (pentru Romania), 407 sta la:
-garda la sol, cel putin botul e putin prea jos, dar odata ce te-ai obisnuit te descurci
-unele piese nu sunt tocmai ieftine
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 11:44   #9
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: VW Jetta

imi vine greu sa cred k un motor de 136 de cai, merge 230.
abia duce motor meu de 150 pe vw, 230 pe bord si ma gandesc k are eroare destul de mare.

on topic: am condus o octavia cu motorul de 1.9 tdi si mi s a parut multumitor. eu care zi de zi conduc un 1.8t. cel putin in primele 2 trepte e destul de sprinten. sa nu uitam totusi k are doar 105. ca o concluzie, pt o femeie este mai mult decat bun.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 11:47   #10
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: VW Jetta

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
din start iti spun ca e slab motorul.
In alta ordine de idei... de banii de Jetta imi iau 407, asa ca ma retrag din discutie
Sa fim seriosi si nu compara jetta cu 407 in primul rand motorul e bun , am avut un golf mk4 cu 1.9 tdi si mergea super bine nu am avut treaba cu el , mie unul nu-mi place la jetta ca e idcentic cu golfu 5 numa ca e sedan , consumul e destul de mic 5-6 % , bafta!
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 13:44   #11
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: VW Jetta

Mie imi place jetta foarte mult, tine de gustul fiecaruia alegerea.
E o masina corecta din toate punctele de vedere.
WNS is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 18:53   #12
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: VW Jetta

Pune o Jetta lana un 407 uita-te cat de bine arata 407 si cat de bine arata jetta!Eu aleg 407 din toate punctele de vedere !Primul ar fi ca am si Golf si 407!SI hai sa fim seriosi Jetta este golf sedan!Eu aleg 407 la fiabilitate la consum,putere si design!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 20:16   #13
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Jetta

Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
Pai cam asta caut consum redus,stil de condus linistit; masina va fi condusa de mama
atunci daca va fii condusa d e mama ta nici nu mai sta pe ginduri pt ca ma gindesc ca nu va face raliuri cu ea in oras sau pe autostrada ( ca orcum nai unde so alergi)
este poate perfecta pt ea iti spun de pe acum so stapaneasca sanatoasa si fara incidente
bafta
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 00:54   #14
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: VW Jetta

Chiar daca o sa le pun una langa alta (jetta si 407) tot jetta o sa-mi placa mai mult, e chestie ce tine de gusturile fiecaruia.
De asta se vand atatea marci si modele diferite, pt ca gusturile, modul de percepere a frumosului, parerile, etc difera de la un individ la altul.
Si sa stii ca sunt foarte serios cand spun ca imi place jetta si mi-as dori una, tocmai pt ca este un golf sedan. Personal ma atrage mai mult decat un golf tocmai pt ca e in trei volume.
Design-ul masinilor frantuzesti mi se pare ca este frumos doar pt o perioada scurta dupa aparitie, iar dupa ceva vreme cand te obisnuiesti cu prezenta masinii pe strazi, personal mi se pare chiar respingator. Acesta este motivul pt care design-ul masinilor germane cu toate ca e mai sobru, nespectaculos la aparitie isi pastreaza eleganta si atractivitatea o perioada mare de timp.
Am putea discuta la nesfarsit in contradictoriu pe tema masinilor germane versus cele frantuzesti, dar nu intentionez acest lucru, plus ca am fi si off-topic.
Numai bine.
__________________
WNS is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 00:11   #15
DaNy>DmN

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 455
Member of:
[2 Roti]
Default Re: VW Jetta

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ai spus un mare adevar in ce priveste HDI.
Punctele forte ale 407 sunt:
-motorul foarte sprinten si puternic (cel de 2,0 136 cp).
NU vad cu ce motorul este superior unui 1.9 TDI( exista si versiunea de 131 cp cat si de 150 cp) sau daca tot vorbim de motoare de generatie noua 2.0 de la vw( 140cp sau 170 cp)
In plus ca fiablilitate si consum mi se pare mai bun TDI-u

Ca design fiecare cu gusturile lui , eu personal prefer Jetta (si chiar am avut de facut aceasta alegere, achizitionand o Jetta)...
DaNy>DmN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -