Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-08, 15:03   #1
soaarecu

Stage 4
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 289
Default Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

Am Un Fiesta Din 2006,motor 1,3 Benzina...si As Vrea Sa Il Dau La Buy-back Si Sa Imi Iau In Schimb Un Fiesta St...ce Ziceti? Se Merita? Ceva Sfaturi Daca Mi-ati Da As Fi Recunoscator...de Asta Va Intreb Pt Ca Nu Cunosc Pe Nimeni Care Sa Aiba Un St...ms Mult
soaarecu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 00:10   #2
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

de meritat se merita ca doar ST este alceva fata de acel 1.3
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 00:49   #3
B-13-FFA

Stage 5
 
B-13-FFA's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 666
Member of:
[VW]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

am condus ST si initial nu mi s-a parut mare sfaraiala. pe urma am mers in dreapta cu seful meu (pilot VTM) si atunci mi-am dat seama ce poate masina aia. merita toti banii. sa nu o iei fara scaune recaro.
__________________
B-03-UAU
B-13-FFA is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 10:18   #4
soaarecu

Stage 4
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 289
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

ms mult de raspunsuri....astazi tre sa imi dea raspuns cei de la ford daca se face buy back...si sper sa se faca ca sa comand masina
soaarecu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 12:36   #5
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

Dupa parerea mea mai bine iti vinzi Fiesta 1,3 (oricum iei mai multi bani decalt la buy-back) si mai iei in calcul si alte variante cum ar fi Corsa OPC sau Clio RS care eu desi sunt posesor de Ford pot spune k sunt peste Fiesta ST
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 13:05   #6
florentin84
Dacia Driver

Stage 5
 
florentin84's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 362
Member of:
[DACIA]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

mai bine iti iei Clio Sport 197, din cate am vazut la tv este cel mai cel. e aiurea ca sta cel mai prost la calitatea interiorului dar in rest
mai intereseaza-te
sper sa faci o alegere buna, care sa te bucure pe viitor.
florentin84 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 16:38   #7
soaarecu

Stage 4
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 289
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

am fst azi la ford si nu pot sa faca buy back numa dupa ce este masina platita integral deoarece masina mea este luat in rate si mai am 2 ani de platit...da nici nu stiu cum sa fac mai bine: sa astept sa treaca perioada asta de timp pana ce platesc masina si pe urma sa o and eu pt ca primesc mai multi bani decat la buy back sau sa vand masina cu preluare de rate si de banii care ii primesc sa dau avans pt un fiesta st, ma gandesc ca i cea mai ieftina ...da problema este ca eu nu vreau ca sa creasca rata mai mult decat platesc acuma pt ca nu imi mai da tata bani...sfatuiti-ma cum sa fac mai bine ...ms mult
soaarecu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 20:26   #8
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

Am presupus ca din vanzarea Fordului plus banii pe care ii mai ai tu sa strangi 7500 de euro ceea ce ar inseamna un avans de 45% dintr-un Clio RS pe o perioada de 60 de luni si o valuare reziduala de 20% rata lunara ar venii undeva in jurul a 140 de euro.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 23:50   #9
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

daca totusi faci rost de bani , corsa OPC!
exista si polo gti ca alternativa .. dar dupa mine treaba sta cam asa Corsa OPC, Clio Sport 197, Polo GTI , Fiesta ST
dupa cum probabil stii sau ai auzit , la ford nu toate motoarele scot pe dyno caii cu care sunt prezentati.. eu daca as fi in locul tau - predare leasing masina , si cu banii obtinuti avansul la Corsa OPC .. daca ai ocazia sa cumperi scaune RECARO.. ia-le!! merita toti banii , am si eu in urs si sunt geniale..
Clio Sport a fost foarte apreciat de jurnalistii auto, Polo GTI arata misto si agresiv asa si cred ca poate si el sa fuga frumos .. am impresia ca o sa apara o versiune de Seat IBIZA FR dar nu stiu sigur sa iti dau mai multe detalii
nu te duce la buy back - sunt jepcari cu buyback-ul lor ..
vinde-o cum poti si cumpara o corsa opc - mi se pare genial motorul de 1.6 turbo
192 de cai pe buburuza aia..
si mai este si mitsubishi colt CZT cu 1,5 turbo daca nu ma insel
eu tot corsa mi-as lua..
ce parere ai de treaba asta, soaarecu ?
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 09:18   #10
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

Colt CZT all the way... mai intereseaza-te, ai timp
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 11:40   #11
soaarecu

Stage 4
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 289
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

ar fi o ideea si corsa opc....vad ca esti tare multumit de ea...la colt m-am gandit si eu...acuma incercsa imi vand masina cu predare de leasing,numa ca nu prea sare nimeni s o cumpere...si in acelai timp mai strang si bani caatunci cand o vand sa am de avans pt lta masina mai puternica.....o sa ma duc zilele astea la opel sa ma interesez de opc....va dau un exemplu de ce vreau o masina puternica...aseara stateam cu un prieten la o poveste si l un moment dat i zic hai sa facem i linie....eu cu fiesta el cu un opel kadet din 80 pe carburator....am fct de 4 ori si mo fct de fiecare data...si credetima ca stiu sa ii dau la o masina...cei drept ii ca am si jante mai mari si cuciucuir de 195/60/r15 si sunt mai iesit in afara da asta nui scuza....am sa va tin la curent cu ce s va mai intampla si cand imi voi vinde masina
soaarecu is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 12:51   #12
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

Stai putin... 70 CP, 1100 kg, 0-100 in 17.3??? Corsa 1.3i. + Jante mai late... Cu asta nu faci nici un matiz macar. Ce iti sugerez eu e sa iei un suzuki swift, 0-100 in ~10 secunde. E mai mult decat suficient, platesti mai putin pe el, iar la consum nici nu se compara cu ST. Ce sunt 2 secunde in plus la 0-100.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 13:45   #13
soaarecu

Stage 4
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 289
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
Stai putin... 70 CP, 1100 kg, 0-100 in 17.3??? Corsa 1.3i. + Jante mai late... Cu asta nu faci nici un matiz macar. Ce iti sugerez eu e sa iei un suzuki swift, 0-100 in ~10 secunde. E mai mult decat suficient, platesti mai putin pe el, iar la consum nici nu se compara cu ST. Ce sunt 2 secunde in plus la 0-100.

aaaa si am uitat sa zic ca am cronometrat sa vedem in cat timp prinde suta,fiesta mea...si exact ca si in carte...plus minus cateva sutimi....foarte mult...si de suzuki nu zici tu rau dar nu prea imi place...ma mai gandeam la un audi tt de prin 2001,1.8 turbo,ala de 179 de cp...cum suna? si arata si bine.adica mie imi place tare mult tt
soaarecu is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 13:52   #14
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

suna foarte "consumacadracudemult" si 'arenumadoualocuri' de bine.
Zic si eu asa.. ca e 45 de mii benzina si creste pretul

PS: gandeste-te cat o sa coste si asigurarea + intretinere cand iti iei masina.

Last edited by Crisskro; 07-05-08 at 13:54.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 16:23   #15
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vreau Sa Imi Iau Fiesta St

Quote:
Originally Posted by soaarecu View Post
ar fi o ideea si corsa opc....vad ca esti tare multumit de ea...l
nu am corsa opc.. am mers cu o corsa de 1,2 si consider ca ar fi bomba opc-ul cu 1,6 turbo!
ti-ai gasit cu cine sa te dai! lasa ca iti iei tu masina tare
nu iti lua tt ..daca nu iti permiti ratele fara probl ,nu te baga la o masina cu intretinere scumpa precum tt ..intra in clasa de intretinere cu slk - in materie de bani ma refer
nu se merita ..
si 179 cai tt-ul ... corsa opc 192 !!!!! suzuki swift gti nu mi se pare cine stie ce.. 10 sec pana la suta nu consider ca este rapid..de la 10 in jos incepe sa fie treaba
sebaaa is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -