Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-08, 20:36   #1
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Renault

Deci se da urmatoarea masina
http://www2.***********/vs2cautaauto....++Cauta+%21+++

si intrebarile mele ar fi urmatoarele.
1.ce anume credeti ca vanzatorul nu a precizat despre masina si este important?
2.km dati credeti ca sunt cei parcursi cu noul motor/noua caroserie sau ce anume?
3.care sunt taxele platite anual la o masina exact ca aceaasta? an 86 , motor 1.6 diesel non-euro .deci as vrea sa stiu aproximativ banii care-i scot anual din buzunar pentru a circula cu masina asta
4.ce probleme au tipul asta de masini in general ?

La cei 1000 de euro ceruti de vanzator se merita?

Multi imi vor spune sa sun sa intreb.
Eu nu am de gand sa sun sa intreb deoarece este oarecum un fel de test de informare pentru mine .
Precizez ca momentan conduc un logan care nu este pe numele meu deci nu eu ma ocup de acte in consecinta nu prea stiu cu ce se mananca.
Sper sa nu starnesc hohote de ras
Mersi
apache is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 14:03   #2
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Re: Renault

Km parcursi sunt nereali la o masina de varsta ei,poate sunt km de cand a refacut motorul sau a uitat sa puna un 0.Taxele platite sunt asigurarea care e pana in 300lei noi motor 1400-600cc,si impozitul anual care se afla la Directia impozite si taxe.Ar trebui sa te interesezi de starea caroseriei-in principiu piesele se mai schimba,dar dak tabla e terminata nu mai ai ce face...
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 15:06   #3
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Re: Renault

De ce nu optezi pentru altceva ex benzina motor 1,3-1,4..sau mai pui cateva sute si iei ceva mai bun.
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 15:24   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Renault

pentru 1000 de euro...pana la urma e "ce-ai avut si ce-ai pierdut". Daca e in stare cat de cat ok caroseria, ia-o, ca nu e masina proasta.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 23:52   #5
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Renault

stati asa ca nu m-am facut chiar inteles.
nu intentionez neaparat sa cumpar aceasta masina sa zic asa.
vreau doar sa aflu pe acest model cam care ar fi taxele .
cineva mi-a spus mai sus cam care e treaba dar nu m-a lamurit 100 %
apache is offline   Reply With Quote
Old 20-04-08, 20:13   #6
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Renault

dar trebuie sa te interesezi totusi ca din cite am inteles se pare ca se da o lege din 2011 care se interzice circulatia pe drumurile publice al tuturor masinilor non euro care nu este o veste buna pt acea masina
dar in general masina acea este buna pt a te duce din punctul A in pct. B ,o masina destul de simpla care la partea technica seamana mult cu dacia nova
incearca sa o scoti putin mai ieftin
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 20-04-08, 20:42   #7
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Renault

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
dar trebuie sa te interesezi totusi ca din cite am inteles se pare ca se da o lege din 2011 care se interzice circulatia pe drumurile publice al tuturor masinilor non euro care nu este o veste buna pt acea masina
dar in general masina acea este buna pt a te duce din punctul A in pct. B ,o masina destul de simpla care la partea technica seamana mult cu dacia nova
incearca sa o scoti putin mai ieftin
ms de sfat...
ceva despre acte poti sa imi spui ? cifre un pic mai exacte...adica ce acte am nevoie si cam ce pret...inclusiv orice copie xerox orice..
apache is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 10:59   #8
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: Renault

salut ...daca te intereseaza neaparat renault , am pentru tine un renault clio sport , an 1993 euro1 , motor 1.4 , 86 cp , inchidere centralizata , geamuri electrice,adusa recent , 180.000 km reali , absolut tot functionabil.masina merge si arata ireprosabil , accept orice test.Nu e inmatriculata , dar cu noua lege taxa e mica ... daca te intereseaza da-mi un prv pentru poze sau posteaza aici.pret 1000 eurofix.

Last edited by kim99ab; 21-04-08 at 11:02.
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 20:15   #9
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Renault

vezi ca ai un pm de la mine
apache is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 22:14   #10
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Renault

daca accepta orice test cum zice si masina merge f bine, te-ai scos la o mie de euro ce poti sa mai ceri, si porma mai astepti pana in vara si o inmatriculezi succes cu achizitia.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 22:41   #11
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: Renault

Dap , accept absolut orice test cum am zis mai sus , masina este adusa din germania , am circulat cu ea max 200 km prin romania.Ai aici si pozele :


Mai fac daca te intereseaza cu adevarat
PS:data de pe fotografie , nu corespunde cu data cand am facut poza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	57
Size:	32.6 KB
ID:	516771   Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	61
Size:	23.6 KB
ID:	516772   Click image for larger version

Name:	a.JPG
Views:	61
Size:	804.2 KB
ID:	516773  

Click image for larger version

Name:	PICT0178.JPG
Views:	46
Size:	810.5 KB
ID:	516774  
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 22:59   #12
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Renault

ma intereseaza masina..mi-ar placea asa ceva dar pana la vara cand vad care-i treaba sigur cu inmatricularea nu achizitionez nici o masina.momentan cer ajutorul vostru si incerc sa strang informatii.ms mult
apache is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 00:57   #13
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Renault

acest clio este foarte bun in acel pret cred ca asa ieftina nu mai gasesti si daca astepti pina la vara sar putea sa o pierzi orcum merita so cumperi este totusi un model de clio care nu mai gasesti la 1000 euro
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 17:27   #14
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Renault

Uite am cateva reguli stabilite oarecum asa...
Totdeauna mi s-a parut dubios un anunt auto in care masina era pozata noaptea .
La fel totdeauna mi s-a parut dubios un anunt care are poze din unghiuri oarecum ciudate.
Adica uita-te la a2a poza.e numai jumatate de masina.care ar fi ideea?

Nu vreau sa starnesc cearta sau ceva de genul si nu insinuez ca ar fi ceva cu masina ta.spun doar ca mi se par ciudate anunturile astea.
REPET.ESTE DOAR PAREREA MEA NU VREAU SA CREEZ DISPUTE
apache is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 22:43   #15
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: Renault

eu ti-am facut o oferta ...daca ai pe cineva aici , in alba-iulia , sa o vada ar fi ok .. daca nu , vi sa o vezi cu ochii tai , nu ? ...pozele nu erau facute pentru vanzare , de aceea erau si cu pozitiile albastre aprinse.. ai vrut niste poze , ti-am dat poze , am zis daca esti interesat cu adevarat , i fac din toate unghiuriile posibile ... teapa care ar fi ? din moment ce tu vi , vezi masina , i faci ce teste vrei tu.. daca ti se pare ceva dubios , NU O CUMPERI si gata .
Oricum nu ma strofoc sa o vand , poate o pastrez pana la taxa si o fac de alergat .
kim99ab is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -