Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-08, 16:36   #1
paiccomm

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 8
Question Opel Astra vs.Ford Mondeo

Am nevoie de o parere!Ce sa aleg intre Opel Astra1.4 16V sau Ford Mondeo 1.8 TD .Amandoua au acelasi an de fabricatie si sunt break.
paiccomm is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 17:10   #2
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Opel Astra vs.Ford Mondeo

Eu as alege Astra, ptr ca arata mai bine ca Mondeo si e o masina destul de fiabila, adica ptr ce ofera e ok, si motorul trage bine chiar daca e de 1.4, Mondeo insa e mai spatioasa, e Diesel, dar e si mai puturoasa. Totusi alege Astra. Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 07:15   #3
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: Opel Astra vs.Ford Mondeo

In primul rand depinde de anul masinilor si bineinteles, starea lor.
Motorul de 1.4 16v de pe Astra are in jurul a 75-80cp daca nu ma insel iar dieselul de 1.8 turbo are 90 cai..pot sa zic ca eu unul am fost mult mai multumit de cel de 1.8 td decat de 1.4 16v avand in vedere ca am condus ambele masini (opel 1.4 16v si mondeo 1.8td combi).
Ca putere s-ar putea ca benzinarul de 1.4 'sa-i dea fum' celui de 1.8 diesel la o liniuta dar sa nu uitam de consum (urban/extra urban) si ca pe exterior dieselul este peste benzinar (vorbind de aceste 2 motoare) atat la viteza maxima cat si la accelerare!
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 16:47   #4
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Opel Astra vs.Ford Mondeo

astra este mai fiabila, aratoasa si..service-ul&piesele mult mai ieftine, daca vrei avea nevoie de ele ..!?
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 16:48   #5
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Opel Astra vs.Ford Mondeo

astra este mai fiabila, aratoasa si..service-ul&piesele mult mai ieftine, daca vrei avea nevoie de ele ..!?

+ la 1.4 80 cp consumul este foarte mic, avand in vedere pretul motorinei cu consumul relativ mai mic..nu este o dif mare, max...0.5l= 20.000 lei pe 100 km..)
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 20:26   #6
lucian secara

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 57
Talking Re: Opel Astra vs.Ford Mondeo

opel astra 1,4 benzina e bun pt k are distributie pe lant, sunt posesor: consum oras( bucuresti) 10%, afara 6 la 140/h constant. daca faci mai multe drumuri in oras decat afara si daca "procuri " motorina din alta parte decat de la pompa mergi pe diesel. In rest benzina all the way, revizii mai ieftine, pret consum mai mic, faza cu ia diesel pt distributie pe lant pica pentru k au aparut si pe benzina, motorul de 1,4 twinport are 90 de caluti( adevarat la 4000rpm) dar se simt, nu te lasa cand ai nevoie. Poti alege altenativa 1,3 tdci daca tot vrei diesel, are 80 cp, distributie pe lant, consum mic oras, dar dezavantajul e ca in afara tre' sa o ti cam la 4000rpm ca sa ai 140km/h.
lucian secara is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -