Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-08, 19:02   #1
sylver7

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8
Default Pareri Skoda Fabia

Salut.

Ma gandesc destul de serios sa merg in germania si sa iau de acolo o Skoda Fabia din 2003 pe benzina 70k km care la 5500 euro mi se pare un pret acceptabil.
Un dezavantaj mi se pare consumul destul de ridicat. Daca ati condus o astfel de masina si imi puteti da sfaturi legate de calitatea masinii sau poate stiti si alte probleme pe care le poate avea aceasta masina va rog sa imi spuneti.
Eventual poate imi dati alte variante mai bune si argumente.
Va multumesc aticipat.
sylver7 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 19:47   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Pareri Skoda Fabia

5.500 de euro cu sau fara tva? carte service are? verificare tehnica + test de poluare valabil? vanzatorul e neamt sau turc/arab/polonez/bulgar? E euro 4 sau euro 3? 1,2 htp sau 1,4 (60 sau 100 cp)?

daca e 5500 fara tva, 1,4 60 cp, euro 3 e exagerat de scumpa.
masina nu e tare fiabila, dar piesele nu-s asa scumpe. materialele sunt de calitate inferioara, dar rezistente. altceva nu stiu sa-ti spun. eu n-as lua asa ceva.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 21:00   #3
sylver7

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8
Default Re: Pareri Skoda Fabia

e motor de 1.4 68 cp de la vanzator neamtz euro 4 si mi-a recomandat-o cineva care locuieste acolo. ce credeti ca ar trebui sa fac?
mai am alte alternative privind pret achizitie/intretinere/spatiu intrior/calitate/nr km/consum?
accept pareri
sylver7 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 23:34   #4
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Pareri Skoda Fabia

Un Vw Polo ,opel Corsa, Toyota Yaris ,fiat Punto
Si Eu Cred La Fel Ca Acel Pret Este Unpic Cam Exagerat Pt Acea Fabia Mai Ales Pt. Motorasul Acel De 1.4 Dar Totusi Poate Ca Masina Este Cu Adevarat Ingrijita Si Este Un Proprietar Neamt Care
Are Carte Service Si Km Reali Verificabili Si Poate Mai Are Si Ceva Optiuni In Plus Pe Ea Cere Si Tu Poze Cu Ea Sau Mai Multe Detali (inclusiv O Reducere Daca Se Poate )
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 15:27   #5
flo06

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 6
Default Re: Pareri Skoda Fabia

Stock , sa stii ca masina este ok nu are un super motor dar este VW acelasi motor este folosit pe golf 4 asta 1.4 16 V !!!! consumul ei testat de mine este de 6,8% forjata deci ....nu este super consum, referitor la calitate eu zic ca pe 5500E nu prea ai ce sa iei aproximativ 60-70% din piesele ei sunt VW asa ca asta spune tot! Eu am aduso personal din Germania pe a mea!Skoda are motoarele pe benzina inca din anul 2000 EURO 4. Este parerea mea PROPRIE!!!!
flo06 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 10:23   #6
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Pareri Skoda Fabia

Eu stiu sa iti spun doar atat,Skoda Fabia cu motor pe benzina consuma undeva pe la 12 in oras cand am avut la firma.De aceea am trecut la VW PAssat.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 10:37   #7
flo06

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 6
Default Re: Pareri Skoda Fabia

Parerile sunt diferite dar iti pot spune ca nu ia 12 in oras !!!!Eu am 1.4 16V!Masina de la firma .....NO COMMENT
flo06 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 13:13   #8
HaRdHouse
Skoda Driver

Stage 5
 
HaRdHouse's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 809
Member of:
[SKODA]
Default Re: Pareri Skoda Fabia

eu am o skoda fabia din 2006 motor 1.4 16v 101 cp si sunt multumit de ea in mare parte . intradevar consumul este destul de ridicat , undeva pe la 10 in oras .. ca pret am vazut prin oras ca se vand cam la pretul de 6000-7000 euro cele cu motor 1.2 . Deci sa te duci in Germania si sa o iei cu 5500 euro mi se pare un pic cam mult...Asta este parerea mea
__________________
axl.ionescu@gmail.com

trance around the world..
..on the New York city night https://www.facebook.com/pages/Alex-...79726592099357
HaRdHouse is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -