Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-08, 22:12   #1
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

Am precut de primul pas in alegegea unei masini si am optat pt 206,acuma urmeaza undeva in vara una noua,as opta pt una din acestea 3,as vrea ceva pareri cu plusuri si ninusuri(performante,fiabilitate,intretinere)
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 23:30   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

Alfa 156, masina extraordinara. E cea mai frumoasa dintre toate. Masina e solida de felul ei, dar ceva probleme pot aparea la cutia de viteze. Dar la o exploatare normala, fara exagerari e o masina foarte buna.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 00:31   #3
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

la 156 as cauta varianta de motorizare 1.9 jtd undeva de prin 2002-2003
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 01:06   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

Daca vrei sa-ti aduci de afara da-mi un pm si iti rezolv masina buna la pret ok.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 17:19   #5
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

o sa tin seama de ce ai spus,daca va fi sa imi iau poate o sa te contactez,una din astea 3 modele anii 2001-2003 la ce preturi ai putea aduce?ms
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 23:13   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

depinde ce pretentii ai tu, depinde ce dotari vrei sa aiba masina. Eventual fa-mi asa un rezumat cu ce vrei si da-mi un pm.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 23:57   #7
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

Si eu as opta pentru Alfa Romeo 156, este fiabila, economica si sportiva. In plus ca design eu zic ca e cea mai frumoasa din cele 3 mentionate de tine. Succes!
__________________
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20V 200CP Q-Tronic
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 03:36   #8
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

nu inteleg ce iti doresti defapt?! laguna/octavia - masini rationale, practice, economice, solide sau alfa - sportiva, fragila, gurmanda... superba.
e o comparatie cam tampita.

ps. economica? alfa 156 1.9jtd consuma cam 11L/100KM in oras, avand in vedere pretul motorinei (>benzina) ar fi echivalentul unui 12,5L/100KM benzina. sa nu luam in considerare revizii mai scumpe, turbine care pica, trancanit si dardait. 2.0JTS-ul are 165cp care se simt foarte bine, un sunet foarte misto, e fiabil si consuma ~13L/100KM oras.

hotaraste-te ce iti doresti... daca vrei octavia sau laguna (alese din ratiune) cumpara-ti mondeo sau passat. octavia te face sa vrei sa-ti tai 3 vene la cat de batraneasca si insipida e iar laguna e cam scumpa la intretinere pentru o masina foarte banala.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 18:13   #9
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

aici ai avut dreptate,nu stiu inca ce sa fac daca sa merg pe sportivitate sau pe consum redus,deocamdata alfa are un + fata de celelalte doua in viitoarea alegere
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 07-04-08, 01:44   #10
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

Pai e simplu,

Skoda - ptr fiabilitate, spatiu interior etc.
Alfa - ptr design si ptr ca nu e comuna ca Skoda
Laguna - nu vad ce motiv ai avea sa cumperi asa ceva.

Decizia iti apartine, totusi alege Skoda. Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 07-04-08, 12:14   #11
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

Quote:
Originally Posted by teddy View Post
nu inteleg ce iti doresti defapt?! laguna/octavia - masini rationale, practice, economice, solide sau alfa - sportiva, fragila, gurmanda... superba.
e o comparatie cam tampita.

ps. economica? alfa 156 1.9jtd consuma cam 11L/100KM in oras, avand in vedere pretul motorinei (>benzina) ar fi echivalentul unui 12,5L/100KM benzina. sa nu luam in considerare revizii mai scumpe, turbine care pica, trancanit si dardait. 2.0JTS-ul are 165cp care se simt foarte bine, un sunet foarte misto, e fiabil si consuma ~13L/100KM oras.

hotaraste-te ce iti doresti... daca vrei octavia sau laguna (alese din ratiune) cumpara-ti mondeo sau passat. octavia te face sa vrei sa-ti tai 3 vene la cat de batraneasca si insipida e iar laguna e cam scumpa la intretinere pentru o masina foarte banala.
Turbine care pica la alfa???De unde ai scos-o si pe asta.Ia intra matale pe club la alfa si vezi cati spun ca au schimbat turbinele.Loool.Si consumul ala poate e alergata masina ca la mers normal un jtd chiar si in bucuresti nu ia mai mult de 9-10.Intradevar ca dardaie si trancaneste ai dreptate dar numai la cele care nu sunt intretinute.Eu unul m-am fript cu masini aduse din afara.Am avut un mondeo din 2001 si acuma alfa 156 din 2003 si amandoua au fost aduse de afara,iar dupa 10.000 km ambele au inceput sa pice la capitolul articulatii.Explicatia e cat se poate de simpla:in vest avand drumuri bune in 100.000.km nu se schimba decat ulei si filtre iar dupa ce o bagi in romania in cateva mii de km incepe sa bata articulatiile de la masina.Asa ca mai bine una din tara la care s-a schimbat tot ce tine de articulatii decat una de afara la care va trebui sa le schimbi tu.Iar una din 2002-2003 sigur va mai trebui sa inlocuiesti tu unele piese asa ca e bine sa iti lasi ceva banuti deoparte.

Octavia cea mai ieftina la intretinere,valoare buna la revanzare,usor de vandut,ca design nimic interesant
Alfa 156 ceva mai scumpa la intretinere(decat octavia,dar la fel ca laguna)valoare scazuta la revanzare,greu vandabila la noi,cea mai frumoasa si deosebita dintre toate,feeling la volan rar intalnit
Laguna,scumpa la intretinere,devalorizare mare(deja a aparut laguna noua)interior corect dar neinteresant,nu prea se mai vinde la noi intrucat romanul a inceput sa vada realitatea masinilor frantuzesti:ieftine dar scumpe rau la piese si intretinere(pentru ceea ce ofera nu comparam cu alte marci premium)
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 20:58   #12
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

Quote:
Originally Posted by teddy View Post

....ps. economica? alfa 156 1.9jtd consuma cam 11L/100KM in oras...:
Eu cred ca tu nu ai avut niciodata Alfa Romeo 156 1.9JTD. Infine nu vreau sa ma contrazic, eu am avut si am ajuns la 11l/100km cand mergeam cu 180-200 km/h.

Succes!
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 22:07   #13
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

11 % la un regim de 180-200km\h as zice sa fi super multumit,mie mi se pare un consum ok
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 15:51   #14
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

intamplator am vrut sa si cumpar un 1.9jtd. pe urma am ajuns la concluzia ca indiferent de consum o alfa diesel e o masina trista...
nu am auzit de turbine care pica la alfa dar este o problema de diesel, un stres in plus care face dieselul o alegere cu atat mai ilogica.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 19:03   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Skoda Octavia,Renault LagunaII sau Alfa 156

nu-i sta bine unei Alfe sa aiba motor diesel, asta e adevarat. Dar daca ne gandim ca acel diesel este fratele "aproape" geaman al HDI-ului, parca nu stam asa rau, nu?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -