Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-08, 21:45   #1
rookie13

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 11
Default MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

Salut, si BINE AM VENIT printre VOI!!!

Problema grava, arde tare de tot...

Cu 9000 Euro, oscilez intre:

MONDEO 2003-2004 1.8i 125CP - dezavantaj - nu gasesc cu pilot automat si ESP; - avantaj - recomandari bune la motorizarea aceasta din service-uri;

VECTRA C 2003-2004 2.0 DTI 105CP - dezavantaj - lenesa, gura lumii spune ca in afara de motor (destul de laudat alaturi de 2.2 DTI in service) restul e destul de pacatos; - avantaj - forma (exceptand fata), dotarile, spatiul interior...

MEGANE II SEDAN 2004-2005 1.9dCI 120 CP - dezavantaj - prea multe comentarii negative la adresa masinii cat si a firmei privind fiabilitatea si costurile de intretinere; - avantaj - design foarte placut (pt mine cel putin), pachet generos de dotari.

si hai sa mai fie un...

PASSAT 1.9 TDI 131 CP 2002 - dezavantaj - o masina prea comuna, cam veche la pretul la care inca se mai vinde, nu extraordinar de dotata; - avantaj - destul de laudata dpdv al fiabilitatii.


Deci, ajuns la moment greu de luat decizii, aburit de toate zvonurile, in speranta ca raspunsurile voastre ma vor mai lumina catusi de cat, nu-mi ramane decat sa astept si sa VA MULTUMESC ANTICIPAT.
rookie13 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 23:31   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

Eu in locul tau mi-as lua Mondeo. Mi se pare cea mai bine inchegata dintre toate, si dupa mine arata si cel mai bine. Scaunele fata sunt foarte foarte confortabile, masina e spatioasa. Totusi, ai putea sa mai astepti macar pana ajungi la 10.000 de euro si-ti poti lua un Mondeo 1,9 TdCi 131 cp chiar bine dotat.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 07:36   #3
rookie13

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 11
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

Da sefu, actualmente chiar gasesc 2.0TDCi bine dotat (GHIA, dealtfel), singura problema e ca din service (reprezentanta FORD) mi s-a spus sa fug de motorul asta cat ma tin picioarele, recomandand in schimb ca fiind unul dintre cele mai fiabile motoare de la FORD 1.8i.

In continuare, aburit total.
rookie13 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 08:09   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

man sa stii ca eu unul doar lucruri bune am auzit despre motorul asta. M-am dat cu asa ceva *Ghia X 2005, si mi-a placut cum se misca.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 01:03   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

eu unu as alege renault megane 1.9 dci 120 cp are si 6 trepte si este mai noua ca an fata de celelalte 3 eu cred ca acel te prinde cel mai bine acuim mergi si tu cu ele si vezi in care te simti mai bine
votat megane sedan 1.9dci
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 03:29   #6
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

mondeo e super ok din toate punctele de vedere. TOATE motorizarile sunt ok, indiferent de ce ti-au spus tie dealerii.
vectra are niste plastice de interior absolut groaznice care incep sa scartaie din toate alea dupa cateva luni de mers prin gropi. e o masina foarte batraneasca din toate punctele de vedere.
megane-ul este si el ok in afara de pozitia de condus foarte inalta, vizibilitatea relativ proasta, niste materiale mai asa si asa pe la consola si intretinere nejustificat de scumpa.
passatul iarasi e o masina super ok dar la 9000 de euro nu ai ce passat diesel de 131 cp BUN sa cumperi.

ia-ti mondeo cu incredere...
teddy is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 12:01   #7
mauLL

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 19
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

Parerea mea e sa ti iei mondeo tdci.1.8 benzina iti ia cam 10%consum si daca mai alergi cu ea se duce la 15
mauLL is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 12:02   #8
mauLL

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 19
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

Eu am un mondeo 2004 116cp si mai sus de 9 nu se duce nici cand alerg.
mauLL is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 12:33   #9
Alienware

Stage 4
 
Alienware's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 225
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

Nu inteleg cum ai putea sa te gandesti macar la Ford 1.8i sau masina aia franceza... ?! Probabil pentru ca sunt an mai bun si sunt mai ieftine...

Ie ce? R: Pentru ca asta e mentalitea romanului.

Passatul chiar daca e din 2002 (2001 chiar la 9000e dar acum depinde daca sedan sau combi) le ingroapa pe toate la ce vrei tu: motoare, fiabilitate, calitate materiale, dotari, etc. Sa zicem ca si-a pastrat pretul in comparatie cu restul deoarece in primul rand e mai scumpa pe usa fabricii (hmmm.... oare de ce ?) si in al doilea rand pentru ca e cea mai fiabila masina din clasa ei (are un prieten ford mondeo 2003 si la 130k e cazut tot, zici ca mergi in caruta ca sa nu zic de motor ca se aude ca la un tractor / tot un prieten are renault megane II 1.5 dci - singurul avantaj la aceasta masina e consumul, motorul e foarte slab si nici cu soft nu prea poti sa te bagi intr-o depasire sa fi sigur ca o si termini; materialele folosite la interior sunt de o calitate foarte slaba, ca in logan cu alte cuvinte).
PS: Vezi ca Renaul Megane nu are ce cauta in comparatia asta, poate Laguna care mi se pare mult mai rasarita si calitativa, dar in esenta tot Renault este.

De Vectra chiar nu am auzit prea multe dar oricum a fost dintotdeauna o masina foarte buna, fiabila si economica.
Alienware is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 13:23   #10
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

am condus destul de mult o vectra din 2003, dar motor 1.8 benzina.
masina se comporta foarte bine, motorul trage suficient.
are un consum putin cam mare, daca ii dai blana.
este spatioasa, sta bine pe sosea.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 14:07   #11
overclocker

Stage 3
 
overclocker's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 120
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

Am o Vectra C din 2005, motorul este 1.9 diesel de 120CP. Tinand cont ca masina este break deci implicit mai grea decat sedanul(breakul are 1600kg), consumul afara la 100 este 4,5% iar in oras poti scoate 7-8%...depinde cat de aglomerat e orasul. Eu iti recomand Vectra pentru ca e diesel, isi pastreaza mai bine valoarea decat un mondeo sau un megane, designul interior e mai rafinat iar cel exterior e si el OK, motorul 2.0DTI e foarte fiabil...eu cred ca e cea mai buna alegere.
overclocker is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 19:51   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

Alienware: din pacate passatul e groaznic in interior, motoarele alea tdi sunt slabute si zgomotoase si e inferioara calitativ lui Mondeo. in rest, total de acord.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 10:00   #13
rookie13

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 11
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

De condus, le-am condus pe toate... si am si cateva exemple de-ale prietenilor posesori de asa ceva....

MEGANE-ul, intr-adevar mi s-a parut o alegere buna la pretul asta, motor bun, dotari peste orice masina la acelasi buget, consum nesperat de mic, dar nu am putut sa nu remarc toate dezavantajele pomenite pe aici pe undeva. Plus nesiguranta in viraje. Luasem in calcule si LAGUNA, dar nu imi pot permite sa intretin aceasta masina. Prietenii de undeva de la reprezentanta, mi-au "soptit" pe un ton cam retinut ca totusi ar fi indicat sa ma orientez spre altceva.

MONDEO... TDCI-ul de 131 CP m-a uimit cu consumul de 6.5% pe ultimele 2000Km, un consum infim as zice tinand cont si de cutia automata (masina de care vorbesc este a doua la care i-a picat cutia la 180 000 Km - una e postata undeva la vinzare cu probleme la cutie) MAteriale, finisaje, performante, aspect ireprosabil. Poate cea mai stabila masina din cele mentionate. Poate. (PASSATUL nu am putut sa-l duc mai la extrem, fiind supravegheat din dreapta de proprietara ). Din nefericire, este al 3 lea MONDEO (cunoscut de mine) cu aceasta motorizare care dupa ce intra in tara si se infrupta din minunata motorina MADE IN RO isi transforma torsul motorului intr-un splendid TRACA TRACA TRACA TRACA ... Normal, am suant la reprezentanta FORD, am cerut un sfat ... 2.0 TDCI vs 1.8i. Raspunsul a fost fara nici un fel de discutii 1.8i. Ce e nasol... mai rar 1.8i cu pilot automat. Asa. MONDEO benzinar in ciuda consumului sau a ramas pe locul II in topul preferintelor mele...

VECTRA C... o masina cu un spatiu interior uimitor, proiectat mult mai bine decat celelalte modele. Pacat de calitatea materialelor. Optionale super usor de adaugat (ex: pilot automat, maneta BC, etc). Motorizarea testata, 2.2 DTI 120 CP, destul de surprinzatoare pentru gabaritul masinii... Un minus la stabilitate fata de MONDEO. Un plus la confort. Dupa discutii cu diversi oameni din diverse reprezentante OPEL, se contureaza o solutie: 2.0DTI sau 2.2 DTI. Singurele motoare care merita . As fi dorit un benzinar, totusi.
Un alt mare minus: MOACA. Are fata aia de somnambul. In contrast total cu restul masinii. Cred ca o fi fost proiectata de plodu vrunui pilos de la OPEL, si ca sa nu dea cretinu in depresie si sa se spanzure au facut masina dupa proiectul lui. Lucru corectat prin FACE LIFT, de care momentan nu ma pot apropia.

Ca fost posesor de VECTRA B 136CP m-as orienta spre sora Vectra C. Ramane pe primul loc.


PASSATUL. Dupa multa documentare si vizite prin targuri, trag concluzia ca unul ok e la vreo 12000 EURO. De prin 2003. La banii astia, multumesc, prefer AUDI.

In continuare, aburit prin targuri, astept marea revelatie.

Sa auzim de bine.
rookie13 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 17:42   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

hmmm dar de vectra gts ce zici? aia nu mai pare sa aiba fata de somnambul)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 23:25   #15
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: MONDEO vs VECTRA C vs MEGANE SEDAN Pls HELP!!!

dar cu siguranta acel GTS NU CRED CA SE POATE GASI IN ACEL BUGET DE CARE EL DISPUNE NICI MACAR AFARA!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -