Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-08, 10:06   #1
emy_dilau

Stage 2
 
emy_dilau's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 25
Default Un sfat va rog

Doresc sa imi achizitionez o alta masina si imi plac foarte mult BMW 316i,318i seria 1992-1995,sau VW GOLF III 1.6,1.8 tot din 1993-1995.Care dintre ele e o alegere mai buna (costuri intretinere,fiabilitate,etc..).Am vazut o multime de anunturi cu automobilele mentionate mai sus de vanzare pe internet majoritatea cu nr de germania si la preturi bunicele.Ce parere aveti de aceste masini ?Sunt probleme cu actele(eu vreau sa o inmatriculez ro ,majoritatea le vand cu acte valabile 2008-2009) sau sunt mai uzate ca cele de la noi?Sau mai bine imi iau una deja inmatriculata in RO.Ast un raspuns.
emy_dilau is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 13:01   #2
emy_dilau

Stage 2
 
emy_dilau's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 25
Default Re: Un sfat va rog

Cele pe care le-am vazut pe net sunt tot din ROMANIA dar cu numere straine.Si ce acte ar trebui sa-mi dea cel care o vinde,o lista cu toate actele.
emy_dilau is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 13:21   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Un sfat va rog

sfatul meu este sa ai rabdare pana in iulie, pt ca se modifica taxa. sau, daca esti nerabdator, poti sa-ti aduci de afara luna viitoare, iti iei numere provizorii din germania pe o luna, si in iunie iti iei numere rosii la noi.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 13:31   #4
emy_dilau

Stage 2
 
emy_dilau's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 25
Default Re: Un sfat va rog

Da oricum intentionam sa o inmatriculez in luna iulie,cand se schimba taxa,dar ma gandeam ca cele de la noi cu nr de germania sunt la preturi asemanatoare cu cele de acolo,de ce au probleme?-la noi un BMW 316 nr germania 1800-2500 euro,pe mobile.de,autoscout.de aceeasi masina 1300-2000 euro,ar fi mai avantajos la noi ca nu mai bati drumul,benzina,etc..dar care e de fapt situatia?
emy_dilau is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 13:36   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Un sfat va rog

ideea e ca in Germania ai de unde alege si masinile din romania sunt mari sanse sa fie manarite la km si alte alea.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 13:39   #6
emy_dilau

Stage 2
 
emy_dilau's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 25
Default Re: Un sfat va rog

K mersi.Deci e mai avantajos pe termen lung-viata masinii-sa merg acolo.Totusi intre BMW 316 si VW GOLF 1.6 aceiasi ani care ar fi alegerea mai buna?
emy_dilau is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 23:53   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Un sfat va rog

316, evident. Tie iti place cum arata Golf 3 inauntru? sa fim seriosi
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 01:02   #8
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Un sfat va rog

la fiabilitate cred ca bmw sta mai bine dar la pret de intretinere si achizitie vw este in avantaj ,eu sincer tot pe un golf as merge si cel de 1.8 16v ar fi cel mai indicat daca ai gasi unul;ar fi perfect cauta cel mai bine in germania nicidecum in romania in rom. nu am incredere in nici una .........
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -