Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: Ce ati prefera?
Seat ibiza coupe 2003 23 36.51%
Vw polo coupe(4 faruri) 16 25.40%
Opel corsa coupe(penultimul model) 14 22.22%
Ford fiesta coupe 10 15.87%
Voters: 63. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-03-08, 21:16   #1
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default achizitionare masina mica-coupe

Vreau sa-mi iau o masina relativ mica in 2 usi... second hand buget maxim 7000 si Benzina ! 1.2 sau 1.4 ( de preferat ) ... Variante care imi plac ar fi urmatoarele in ordine : Seat Ibiza, Vw polo(varianta cu 4 faruri) ---- la acestea doua ma uit in mare parte dar ibiza e favorita! apoi ar ramane corsa si fiesta ! toate coupe,benzina euro4 ...

Acum astept pareri pro/contra ... consum,intretinere,piese,fiabilitate, daca ati avut daca aveti nu stiu sunt dispus sa ascult orice daca stiti informatii la sigur nu vorbe!
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline  
Old 29-03-08, 22:27   #2
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

Deci parerea mea este sa cumperi un Opel Corsa 1.2 80 cp (parca)

Am condus toate modele mentionate de tine cu motorizarile de 1.2 la Corsa, Ibiza si Polo (doar ca era modelul nou cu facelift) si motorul diesel de 1.4 la Ford (care se infige k-lumea, parerea mea)

De ce iti spun sa alegi Corsa? Pai parerea mea e ca e cu mult peste Polo mai ales Ibiza la interior apoi la motor e cu 20 de cai mai puternic decat Polo si Ibiza si se simte diferenta asta, nu iti zic ca la Ibiza si Polo-ul cu care am mers trebuia sa turez k-lumea in a 1-a ca sa se miste decent de pe loc (nu merg ca nebunul, merg doar normal ca sa iti faci o idee) numai zic de anti-fonare.....motor mic, cai putini, trebuie turat k-lumea, te frustrezi mai mult.....alege Corsa 1.2 75 sau 80 de cai cat o avea (apropo am prins 165 pe autostrada si mai mergea) sau daca nu Ford Fiesta (pe benzina nu am probat dar diesel-ul mi-a lasat o impresie cel putin la fel de buna ca Astra G 1.7 DTI)
Legat de celelalte motoare de 1.4 sa iti zica altcineva ca n-am mers cu asa ceva

Succes cu achizitia si sper ca am fost de folos cu ceva.

Last edited by ~ EWN ~; 29-03-08 at 22:30.
~ EWN ~ is offline  
Old 29-03-08, 23:29   #3
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

ibiza- 1.2 70cp 1.4 75 cp
polo- 1.2 65cp 1.4 75cp
corsa- 1.2 75cp 1.3cdti 75cp
fiesta- 1.3 65-75cp 1.4tdci 70cp

acum naiba sa le ia ! din anunturi am luat puterea ... la unii plus 5cp la altii minus 5cp in fine ! tot pe acolo se invart! faza e ca din toate cea mai aspectuasa mi se pare IBIZA atat exterior cat si interior si e si mai spatioasa o idee decat restu.. am inteles ca se intretine la fel de usor ca si opelul... polo e vw ar trebui sa fie mai fiabil dar am inteles ca au probleme din constructie are motorul prea jos si-l atingi repede... iar despre fiesta mai multi mi-au spus sa ma feresc fiind ford si la piese e ceva mai ridicat si nu-s ok calitativ ( nu-i de mirare ca ford gasesc si 2005 la aceeasi bani la care gasesc o ibiza 2003 sau polo...)... in fine pana la urma cred ca tot pe aspect ma voi baza ca la motoare sunt cam la fel... mai astept pareri oricum !
Eugen_TL is offline  
Old 30-03-08, 21:46   #4
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

mai sunt si nissan micra ,toyota yaris destul d e bunicele pt oras
FIGHET is offline  
Old 30-03-08, 22:26   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

Toyota Yaris...vorba aia "mori tu inaintea ei". Foarte foarte reusita masina. In 7000 ai destule variante: Fiesta, Yaris, Punto, poate Stilo, ForFour(greu, dar gasesti...si totusi e Mercedes), Corsa, C2, Saxo(pittbull in caroserie de pechinez)... ai de unde alege.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline  
Old 01-04-08, 19:53   #6
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

Suzuki Swift....?Ar mai fi o varianta
Cosmin255 is offline  
Old 01-04-08, 21:40   #7
ajaccio

Stage 3
 
ajaccio's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 116
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

Prima data ca sfat : vezi ca nu orice masina cu 2 usi e "coupe" poti sa le zici masini in 3 usi asa e corect sorry de offtopic

Uita de 1.2 pentru ca nu e un motor cu care sa faci drumuri lungi sau cu masina incarcata.Chiar dc pleci de la semafor cu ceva demeraj cu un 1.2 nu prea poti de exemplu sa faci o autostrada sau sa urci penti.....o sa-ti iasa peri albi cand o sa vezi ca la orice panta masina incetineste.Incerca cel putin un 1.4 desi idealul ar fi 1.6 benzina
ajaccio is offline  
Old 01-04-08, 23:57   #8
canon

Stage 5
 
canon's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 943
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

eu mi-as lua polo 1.4..am mers si cu motor de 1.2 si cu 1.4 si se vede diferenta..cu 1.2 iti ia foarte mult sa depasesti chiar si pe autostrada..1.4 desi nu te baga in scaun, se descurca frt bine si la deal si la demaraje
__________________
canon is offline  
Old 02-04-08, 03:10   #9
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

Quote:
Originally Posted by canon View Post
eu mi-as lua polo 1.4..am mers si cu motor de 1.2 si cu 1.4 si se vede diferenta..cu 1.2 iti ia foarte mult sa depasesti chiar si pe autostrada..1.4 desi nu te baga in scaun, se descurca frt bine si la deal si la demaraje
si cam ce ai vrea tu sa depasesti cu un 1.2 sau 1.4, totusi nu deviati de la subiect poate omu vrea ceva mic de oras ( poate nu o cumpara pt a escalada dealurile si vaile tari ) care sa se strecoare printre strazile aglomerate ale bucurestiului si sa plateasca taxe si cheltuieli de intretinere mai mici
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!

Last edited by FIGHET; 02-04-08 at 03:12.
FIGHET is offline  
Old 08-04-08, 01:03   #10
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

exact... fighet! sunt interesat de o masina din cele 4 mentionate de mine ! nu ma bag la curse cu ea , nu car nici cartofi cu ea nici nimic, ma car pe mine ! si eram interesat a stii plusuri si minusuri pt fiecare model care cum cunoaste ! totusi ibiza imi place f mult ..apoi vine polo ! dar am auzit consum de 8 la motor de 1.2 ! totusi mi se pare un consum cam maricel pt un motot atat de mic ! dar nici diesel nu vreau
Eugen_TL is offline  
Old 08-04-08, 02:44   #11
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

este posibil sa ai consum de 8 la cel de 1.2 dar asta numai in oras
eu cred ca totusi daca iti place seat ibiza atunci trebuie sa mergi pe mina ei si cel mai indicat motor cred ca ar fi cel de 1.4 benzina (75 cp) care nu consuma cu mult peste cel de 1.2 poate chiar la fel dar se simte citusi de putin la mers diferenta dintre cele doua..... 1.4 este mai compact si mai bun (pretul de intretinere este relativ egal)

alege seat ibiza 1.4 (75 cp)
FIGHET is offline  
Old 03-05-08, 15:55   #12
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

te intereseaza masina de la semnatura?
ANM is offline  
Old 04-05-08, 03:11   #13
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

salut! in nici un caz.. aveam in cap si stilo dar 1.2 in nici un caz iar la ce consum am inteles ca au celelalte motorizari chiar nu ma mai intereseaza ! masina va rula de aceea ma intereseaza un consum mic!

pana una alta am gasit o fiesta 1.6 de 90cp diesel cred ca se infige iar consumul e chiar mic din cate am inteles undeva la 5.5% ! in plus arata bine,are si optiunile de care aveam nevoie, in 2 usi chiar ma incanta! Am cam ajuns la concluzia ca pt un sunet frumos dintr-o toba nu se merita benzina... si dieselul poate arata bine si chira sa sune bine din cate am inteles de la unii ! in fine ... mai sunt in cautari ...cand ma hotarasc anunt! pana atunci mai astept pareri !!! daca e sa fie benzina va fi IBIZA 1.4 ! daca e sa fie diesel FIESTA 1.6
Eugen_TL is offline  
Old 04-05-08, 13:14   #14
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

Daca doresti ceva deosebit, benzina, litraj mic, putere suficienta, poate arunci o privire prin DE dupa un Smart Roadster. Masina e o bijuterie, 0,8 litri si 83 cp.
Bafta si inspiatie maxima in alegerea ta !
Numai bine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Smart Roadster Coupe.jpg
Views:	59
Size:	42.4 KB
ID:	526094   Click image for larger version

Name:	Smart_Roadster_Coupe_005.jpg
Views:	75
Size:	56.9 KB
ID:	526096  
__________________
WNS is offline  
Old 04-05-08, 13:34   #15
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: achizitionare masina mica-coupe

iti pot garanta un consum 5% extern si 8% in oras....si motorul de 1.2 80cp....crede-ma ca se infinge destul de bine..
ANM is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -