Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-08, 12:14   #1
sylver7

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8
Default Dati-mi va rog un sfat

Salut.Povestea mea e cam asa: sunt tanar si nu cunosc prea multe despre partea tehnica a unei masini am reusit sa iau carnetul si am 3500 euro bani in mana.

va rog sa imi spuneti daca ar merita sa investesc intr-un golf 2 din '86 pe care vrea sa mi-l vanda un amic pe care il cunosc destul de bine dar in care nu stiu dak pot sa am incredere.el zice k e bun ca motorul e ok nu are rugina si ca a fost adus recent din germania.ar vrea cam 2000 euro p el si este inmatriculat ca sa descurcat el cu asta.

eu ma gandeam sa fac un credit si sa-mi iau o masina noua doar ca pt asta ar trebui sa ma limitez la dacia logan sau poate sandero dar nimic mai mult.

va rog daca vreti sa ma ajutati cu un sfat sa imi spuneti ce ar fi mai bn sa fac:sa iau golf 2 de 22 d ani cu 200k km care nu pot fi sigur ca nu o sa necesite tot felul de reparatii sau sa fac un efort sa iau una noua si cat mai ieftina care sa aiba garantie (dar sa fie de maxim 9000 euro)?
sylver7 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 12:36   #2
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: Dati-mi va rog un sfat

acu depinde ce vrei de la masina...daca vrei sa ii dai in gura si sa o tunaresti merita g2-ul daca nu logan nou e bun...eu am avut bani de masina noua si mi-am luat g3 ca nu imi trebuie masina noua gen logan(acum nu vreau sa ii jignesc pe posesorii de logan).trebuie sa te gandesti si la cheltuieli...o masina veche implica ceva cheltuieli acum depinzand si de starea ei dar in general masina veche tot veche ramane din punctul de vedere al uzurii dar ca si calitatea pieselor parerea mea e ca masinile vechi au fost facute sa dureze pe cand cele noi lasa de dorit chiar daca au o gramada de sisteme...sunt avantaje si dezavantaje...eu intre logan si golf 2 as alege golf 2
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 12:50   #3
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Dati-mi va rog un sfat

esti incepator totusi..o masina veche ti ar putea pune probleme..
o sa inghita foarte multi bani.
mai bine faci un efort si iei una noua, ai garantie si stai linistit noapte, ca a2a zi nu ai probleme cu masina.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 13:05   #4
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: Dati-mi va rog un sfat

e adevarat e noua si nu prea poti intampina probleme doar sa fie ceva defect din fabrica...ii faci casco si asta e...revizia nu costa f mult...
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 20:04   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Dati-mi va rog un sfat

Logan sau orice alta masina noua, mai ales pentru ca esti incepator. Depinde ce e masina pentru tine: jucarie sau necesitate.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 20:54   #6
andy_x3m

Stage 5
 
andy_x3m's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 356
Default Re: Dati-mi va rog un sfat

prima mea masina a fost un passat din acelasi an ca si golful dorit de tine. aveam doar 18 ani... fost o experietza placuta, dar mai mult surubaream decat conduceam. acum am dacie logan. e ok ca si masina, ai garantie, e noua, e confortabila (pentru banii care ii dai). dar trebuie sa shtii ca in momentul in care iei logan, NU iei o masina de curse, nici macar una cu veleitati de sportiva. e un family car la un pretz decent.

tu alegi.

PS ai zis ca ai 3500 e si golul e 2000. cu diferentza poti sa ii faci o capitala, sa pui un moto mai nou/puternic/economic sau ce vrei tu.
numai de bine si la multi km fara evenimente neplacute
__________________
Viteza poate fi limitata electronic, prostia nu! |#|#| Logan 1,4 MPI in curs de modificare vizuala
andy_x3m is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 21:00   #7
chitzi
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
chitzi's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 165
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dati-mi va rog un sfat

mai bine iti iei masina noua...
eu mi-am luat un logan si sunt multumit de el la bani astia :d
conteaza ce vrei tu de la o masina...
chitzi is offline   Reply With Quote
Old 16-03-08, 10:03   #8
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Dati-mi va rog un sfat

pina la urma lucru nou este lucru nou este normal un produs nou este bun dar asta nu inseamna ca atunci nu o sa mai ai cheltuieli cu acea masina gindeste .
este casco + revizia technica periodica care costa si aia nu este usor si la o masina noua sunt cheltuieli
depinde foarte mult de buget tau
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 16-03-08, 14:56   #9
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Dati-mi va rog un sfat

Golf2 sunt , adica au fost masini bune , pretul in germania e cam intre 300 si 700 euro .
Cu siguranta vei avea de reparat la el insa eu ca incepator as cauta o masina ieftina...Dupa 2 ani de mers ,invatat si strans de bani m-as gandi la ceva mai scump
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 22-03-08, 10:38   #10
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: Dati-mi va rog un sfat

GOLF 2 ....frate masina aia e cam greu sa se descurce el la inmatriculat...gandeste-te k mai mult k sigur e non-euro...sa zicem ca are un motor d 1.6....imagineaza-ti ce taxa are....eu personal as alege golful dar verifica-l la un service...verifica-i seriile si tot...eu personal am avut logan....si mi-a lasat o impresie buna pentru cat am dat pe el....nu e masina de alergat....e masina de 8000e noua! personal iti recomand o masina mai micutza asa...cu motor mic...deoarece o sa te rupa consumu...iti recomand sincer un logan 1.5dci iti garantez k dak mergi frumos cu el nu o sa ai nici o treaba! 150km/h pe autostrada te multumesc? consumul 6l/100km te multumeste? spatiu de bagaje de gagici si tot ce vrei tu sunt sigur k te multumeste. si in plus...ai garantie, ai si casco...te doare la bascheti....nu te arunca la masini foarte vechi dkt daca stii masina si ai incredere in omu de la kre o iei deoarece nimeni nu vinde o valoare la pret de gunoi!
ANM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -