Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-08, 20:17   #16
fester

Stage 3
 
fester's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 156
Member of:
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: vreau sa iau un corvette

eu am un corvette ca asta, daca vrei sa vorbim pe tema asta da-mi un mesaj. Pot sa te ajut cu informatii. festerash@yahoo.com


Bafta
fester is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 22:14   #17
raduch

Stage 1
 
raduch's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 22
Default Re: vreau sa iau un corvette

Sunt curios cat consuma un Corvette,da sincer.Toata lumea spune ca consuma 1000 de litri la 1km .Vreau sa spuna cineva care are asa ceva cat consuma.Si de a mea zice lumea ca sigur consuma 30-40 l la 100 da de fapt ia cam 21 in oras la mers finut si la mers mai nervos pana in 25-26 pe SPORT,in cel mai rau caz.
raduch is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 22:10   #18
fester

Stage 3
 
fester's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 156
Member of:
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: vreau sa iau un corvette

fara nici un fel de mit, nu cred ca stiati dar corvette-ul c4 are calculator de bord, are consumul instant si consumul mediu.
Datele din computerul de bord arata cam asa :

oricat de tare m-am dat la masina si fara nici o grija la consum .... 25.5-27%

mers normal in oras in trafic 20-21%
(cred ca daca te chinui scoti si 19% in oras)

mers cu 100-120 la drum intins 12.5 - 13.5%

Eu am pe el un motor L98 V8 TPI 5730cc
__________________
Having too much hp is like money in the bank.
You never really use them but it's nice to know it's there.
fester is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 08:48   #19
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default Re: vreau sa iau un corvette

cu alte cuvinte daca ai un motor in mintile lui o sa iti consume cat un mondeo 2.5 v6 din 2003 care nu e in mintile lui... SL-ul e cam visiniu pentru gusturile mele.. as merge pe corvette. apropo, fester, cat te costa impozitul si asigurarea? ma cam bate si pe mine gandul la o astfel de motorizare pentru o masina...
silencer is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 10:00   #20
raduch

Stage 1
 
raduch's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 22
Default Re: vreau sa iau un corvette

Quote:
Originally Posted by silencer View Post
cu alte cuvinte daca ai un motor in mintile lui o sa iti consume cat un mondeo 2.5 v6 din 2003 care nu e in mintile lui... SL-ul e cam visiniu pentru gusturile mele.. as merge pe corvette. apropo, fester, cat te costa impozitul si asigurarea? ma cam bate si pe mine gandul la o astfel de motorizare pentru o masina...
E foarte simplu sa calculezi impozitul la motoare peste 3000 CMC.Se platesc 1200000 pe fiecare grupa de 200CMC,deci imparti 5700CMC la 2 si inmultesti cu 1200000.34200000 este impozitul.
raduch is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 14:49   #21
fester

Stage 3
 
fester's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 156
Member of:
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: vreau sa iau un corvette

3400 ron impozitul. Daca platesti tot impozitul in avans pe un an ai o reducere de 7%.
RCA este in jur de 600-700 ron / an daca ai masina inmatriculata pe persoana fizica.

Oricum, nu iti recomand sa iti iei o masina de genul asta pt utilizare zilnica. E incomoda daca petreci ore in sir in trafic, consumul este destul de mare si se uzeaza mult si componente ale masinii, preponderent ambreajul si franele fiind cutie automata.
Daca ti-o iei ca o masina pentru turele de seara si plimbatul in weekend nu ai nici o problema, poate sa consume oricat, la 3-400km / luna nu prea simti costul benzinei.
Per total costurile de intretinere la o astfel de masina se ridica cam la 650 ron / luna pentru o utilizare moderata (impozit+rca+benzina +.....+...), bani in care sunt incluse si consumabilele care le mai schimbi pe la masina.

Piesele sunt foarte ieftine si relativ usor de procurat, mai putin piesele mari si voluminoase cum ar fii anvelope, parti de caroserie, etc. Oricum, ai mare grija ce iti cumperi, lucrul cel mai important la o astfel de masina este cutia de viteze. Principalul motiv al acestui lucru este ca multi nu stiu cum este construita o transmisie facuta de GM. Cutiei de viteze trebuie sa ii se faca revizie o data cu masina (ulei + filtru de ulei) ca si motorului, garniturile schimbate periodic, fara acceleratie brusca sau ambalari cand motorul este rece, etc).Caroseria este facuta integral din panouri de fibra de sticla deci crapaturile si indoiturile o sa coste mai mult de reparat decat la o masina de tabla.

Una peste alta, daca esti pasionat de astfel de masini si iti place sa auzi un V8 cum rage sub o capota care abia o cuprinzi cu ochii treci peste toate barierele financiare, daca nu, opteaza pentru o masina europeeana sau japoneza care, la costuri de intretinere mai mici ofera senzatii tari.

Last edited by fester; 27-03-08 at 14:51.
fester is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -