Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-08, 22:55   #1
SunnyDay

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 5
Default Volkswagen Passat

Buna baieti.

Sunt pe punctul de a achizitiona un Passat nou, dotare Comfortline, motorizare de 1.8 TSI, 160 cai.

As dori sa aflu parerea voastra despre noul Passat in general si despre motorizarea aceasta ! Din cate am inteles ia suta in 8.6 secunde cea ce e decent as zice eu !

Cum se aude sunetul stock in el? (Mp3 player-ul stock ma refer).

Trage bine peste 100?

O sa revin cu intrebari pe masura ce imi apar nedumeriri !

Mersi !
SunnyDay is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 22:58   #2
SunnyDay

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 5
Default Re: Volkswagen Passat

Ups, am uitat ceva.

Credeti ca acest motor este o alegere mai buna decat dieselul de 170 cai? 2.0 TDI

Mersi din nou !
SunnyDay is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 13:36   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Volkswagen Passat

depinde la ce te referi. eu am avut a6 1.8T 150 cai si pe animalul ala de masina motorul era cam o tragedie. si nu tragea cine stie ce peste 100...
daca nu te intereseaza consumul poti sa incerci pe passat motorul asta, pe passat cred ca se comporta mult mai bine. dar si dieselul ala de 170cai e foarte bun. vrei sportivitate, sau doar putere? iti place sunetul de benzina cand urca in ture, sau nu te intereseaza? sunt intrebari la care tre sa te gandesti cand esti nedumerit daca sa iei diesel sau benzina
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 15:06   #4
SunnyDay

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 5
Default Re: Volkswagen Passat

Hmm, imi place sunetul de benzina, imi place condusul pe benzina. Ideea e ca masina pe diesel e cu aproximativ 1000 euro mai scumpa decat cea pe benzina. Crezi ca motorul asta e foarte flamand? E TSI totusi.. din cate am inteles is ok ca si consum genul acesta de motoare, stii tu ceva ce eu nu stiu?

PS: Si da, consumul e o problema, nu trebuie sa fie exagerat..
SunnyDay is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 15:08   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Volkswagen Passat

nu va fi exagerat. dar nici sub 10l/100 in oras. daca iti place benzina, atunci ia benzina nu diesel pt ca vei regreta.
apropo, sunetul stock se aude foarte bine la fel ca la majoritatea masinilor straine. sa nu te astepti la bubuiala de subwoofer, dar claritate si bass o sa aiba
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 01:44   #6
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Volkswagen Passat

depinde ce vrei tu de la masina .... nu prea poti sa il compari pe cel de 160 de cai benzina cu dieselul de 170 cai pt ca e net superior dieselul ... din toate punctele de vedere. Daca te lasa buzunaru` sa pui benzina o data pe saptamana (ma refer la plin) atunci ia benzina...trebuie sa te simti tu bine in el si sa iti faca placere sa il conduci...
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 12:12   #7
SunnyDay

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 5
Default Re: Volkswagen Passat

La ce te referi cand zici superior? Acceleratia se pare ca e la fel. Iar ca tehnologie.. TSI din cate stiu eu e ceva foarte nou in materie de motoare, premiat anul trecut (sper sa nu vorbesc prostii). De ce nu poti sa le compari?

Iti respect opinia dar te rog da-mi detalii, de ce afirmi ca e superior?

Referitor la alimentare... nu stiu daca ma tine buzunarul sa alimentez odata pe saptamana. Diferenta intre cele 2 motorizari la cumparare e de aproximativ 2000 euro ( in plus la motorina).. masina urmeaza sa fie utilizata ca masina de familie, la iesiri si ca masina de oras pentru mine in rest. Va face in jur de 20-30 km/zi. Crezi ca merita diferenta aceea de 2000 euro pt TDI?

Mersi!
SunnyDay is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 09:42   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Volkswagen Passat

pentru 20-30km pe zi nici nu te gandi la diesel. nu vei face plinul o data pe saptamana. pe mine la astra ma tine plinul 3-4 saptamani cu condus destul de sportiv majoritatea datilor. asta inseamna un consum ~10-11%. pe rezervor de 50-55l, numai in oras. si distanta parcursa e tot cam aceeasi pe zi. putin mai mica. dieselul se renteaza de pe la 20.000km in sus pe an.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 15:08   #9
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Volkswagen Passat

ia-ti disel fuge mult mai bine
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 10:38   #10
SunnyDay

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 5
Default Re: Volkswagen Passat

Sa-nteleg ca motorul pe benzina nu e chiar stralucit ?
SunnyDay is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 12:04   #11
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Passat

nu mai induceti omul in eroare. Poti sa-ti iei linistit 1.8tsi. Eu asa as face.. Aceleasi performante fara sunetul de tractor si cu totul alta senzatie .
+ ca dieselul nu renteaza cum a zis si amphetamine
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 18:19   #12
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Volkswagen Passat

Am condus timp de un an un Golf 2.0 TDI 170CP (acelasi de pe Passat) si tin sa spun ca pe langa faptul ca are un consum redus, "trage grav".
Dar daca tu zici ca faci in medie 20-30 km pe zi, parerea mea e sa iti iei pe benzina.
Intretinerea la diesel este mai scumpa fata de cel pe benzina.
__________________
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20V 200CP Q-Tronic
°SFC° is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -