Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-08, 13:10   #1
tepy

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15
Default rog ajutor in cumpararea unei masini

Am gasit sa cupar un VW Golf IV variant,Motorina,capacitate 1900cmc,an 2001 inmatriculata Italia..
Cum pot sa stiu daca are km reali la bord sau daca masina nu este furata.
ce ma sfatuiti sa mai caut la ea ca sa nu am probleme mai tirziu,adica ce defectiuni mai fregvente apar la aceste masini?
Asi mai dori sa imi spuneti unde sa ma uit pe cartea de identitate a masini sa vad toate detaliile tehnice,precizez ca nu am experienta la masini si de aceea pun aceste intrebari.

Va multumesc pentru intelegere.
tepy is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 13:17   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

mai este un thread "consiliere achizitie masina SH", arunca un ochi acolo
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 14:37   #3
tepy

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

am cautat dar nu am gasit asa ceva si nici ce ma intereseaza pe mine....
tepy is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 22:38   #4
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

Nu ai zis cat costa Golful, nu ai zis numarul de KM, dotarile si asa mai departe, detalii care conteaza.

Totodata, eu personal ti-as sugera sa nu cumperi masina inmatriculata pe Italia (parerea mea).
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 08:06   #5
tepy

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15
Thumbs up Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

Quote:
Originally Posted by SLV3 View Post
Nu ai zis cat costa Golful, nu ai zis numarul de KM, dotarile si asa mai departe, detalii care conteaza.

Totodata, eu personal ti-as sugera sa nu cumperi masina inmatriculata pe Italia (parerea mea).
Masina costa 6000 eu negociabil dotari 4 aibag,geamuri electrice,incidere centraliazata+alarma,climatronic,Km 91000,dar nu cred ca sunt reali.

De ce ma sfatuesti sa nu iau o masina inmatriculata in Italia?????
(dami PM)
tepy is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 16:04   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

are 91.000 pe o roata, la banii astia. Nu-ti lua din Italia pentru ca italienii sunt escroci, ca romanii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 18:38   #7
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
are 91.000 pe o roata, la banii astia. Nu-ti lua din Italia pentru ca italienii sunt escroci, ca romanii.
chiar si mai rau ca romani..uitete de examplu la masinile aduse de toate ciorile in romania cu nr de italia....fac si aia niste magari mai mari ca ei..n ai niste poze sa pui sa vedem mai bine despre ce vorbesti ?
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 06:02   #8
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

@tepy : ionut si G0rdy deja ti-au explicat in mare parte de ce sa nu iti iei masina inmatriculata in Italia, si cum spunea si ionut, masina aia are 90.000 pe o roata..

Totusi, 6000 Euro sunt niste bani, n-ar fi o prostie sa-i arunci pe geam? Ummmm de 6000 iti poti lua ceva mult mai ok, mai ales daca dispui de restul de bani pentru prima inmatriculare..anyway, mai ceva, cu golful asta ajungi la 8000 cu tot cu taxa, eu zic ca ti-ai gasi golf gata inmatriculat dar cu ceva mai multi km (si reali) in Romania, si nu combi.

Tu stii ce vrei sa faci, bafta!
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 08:33   #9
Gabuzu
VW Driver

Stage 3
 
Gabuzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 94
Member of:
[VW]
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

Quote:
Originally Posted by SLV3 View Post
@tepy : ionut si G0rdy deja ti-au explicat in mare parte de ce sa nu iti iei masina inmatriculata in Italia, si cum spunea si ionut, masina aia are 90.000 pe o roata..

Totusi, 6000 Euro sunt niste bani, n-ar fi o prostie sa-i arunci pe geam? Ummmm de 6000 iti poti lua ceva mult mai ok, mai ales daca dispui de restul de bani pentru prima inmatriculare..anyway, mai ceva, cu golful asta ajungi la 8000 cu tot cu taxa, eu zic ca ti-ai gasi golf gata inmatriculat dar cu ceva mai multi km (si reali) in Romania, si nu combi.

Tu stii ce vrei sa faci, bafta!
ai dreptate .. decat sa dai 6000 euro pe golf inmatriculat in it .. nush mai iati o masina noua in leasing ... parerea mea dai un ban mai mult dar merita .. si totusi masina e noua nu iti faci atatea griji .. opteaza pt o skoda octavia 2
Gabuzu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 14:33   #10
tepy

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

Am comvenit cu cel de la care cumpar masina sa merg sa mio puna pe tester si sa merg la rar sa vad daca nu e furata si sa o testeze si am negociat la un pret de 5300eu pina la urma.
Urmeza sa vad daca totusi o iau.
tepy is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 14:38   #11
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

golf la 5300 cu 90.000 de km? sigur nu e SDI?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 19:14   #12
tepy

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15
Default Re: rog ajutor in cumpararea unei masini

este TDI....
tepy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -