Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-08, 19:50   #1
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Exclamation Masini inmatriculate in Germania?

Am intalnit mai mult anunturi in care sunt prezentate masini spre vanzare in Romania cu nr de Germania valabile pana in 2008-9
Care e trickul cu aceste masini ? se pot reinnoi(eventual prelungi) actele de Germania ? sau dupa expirarea perioadei specificate masina trebuie inmatriculata in ro ?
__________________
Eu ii spun DiaBLo
Prietenii imi spun DeBiL
Beware of the DBL
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 20:30   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

cu numere normale de germania? Alea sunt inmatriculate cum sunt la noi, deci proprietarul in acte al masinii are domiciliul acolo. Nu se pot prelungi, decat cu procura aceea de utilizare permanenta sau daca esti trecut tu in asigurare ca utilizatorul masinii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 20:33   #3
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

Da,este vb de nr normale de germania. Si ce ar trebui sa`i cer romanului care mi`o vinde sa fiu sigur ca pot circula cu ea si dupa ce expira nr de germania ?(exclus inmatriculare ro,cel putin pana se mai umbla la taxe)
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 20:35   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

Actele masinii trebuie sa fie la tine, chiar daca e trecut el in acte. Ai 2 variante: ori faceti o procura la un notar, act in care se specifica ca tu esti utilizatorul permanent al masinii), ori (mult mai simplu) faci asigurarea pe numele tau.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 20:45   #5
Corsaru'

Stage 5
 
Corsaru''s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 443
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

stiti ceva tarife la asigurari si impozite in germania? M-ar bate gandul sa-mi iau un audi 200, an 1991 - motor 2226cm - 220 CP
Corsaru' is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 22:03   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

de asigurari chiar nu stiu, sorry
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 19:07   #7
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Cool Re: Masini inmatriculate in Germania?

Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
Da,este vb de nr normale de germania. Si ce ar trebui sa`i cer romanului care mi`o vinde sa fiu sigur ca pot circula cu ea si dupa ce expira nr de germania ?(exclus inmatriculare ro,cel putin pana se mai umbla la taxe)
...nu poate sa ti-o vanda decat daca este proprietar
, sau in procura primita de la neamt este specificat faptul ca poate sa si vanda masina (taxele aferente trebuie achitate in Germania de catre proprietar)... fii atent la acte... o masina furata (actele in masina) nu e legal vanduta mai departe
...numerele nemtesti... nu expira (se poate insa sa ai probleme daca nu mai ai verificarea tehnica valabila - TUV)

Quote:
Originally Posted by Corsaru' View Post
stiti ceva tarife la asigurari si impozite in germania? M-ar bate gandul sa-mi iau un audi 200, an 1991 - motor 2226cm - 220 CP
...de ce te intereseaza taxele de aici? o inmatriculezi in Germania?
...asigurarile au un coeficient in functie de vechimea permisului, varsta proprietarului, accidente anterioare plus coeficientul masinii care se calculeaza dupa un tabel anume... in plus nemtii mai platesc anual o taxa pentru masina la finante care se calculeaza astfel -> http://www.kfz-steuer.de/
...acum recent s-a introdus o noua taxa, un fel de rovigneta pe care toate masinile trebuie sa le aiba (costa 5-10 euro) - pe moment valabila doar in marile orase, in curand in toata Germania.

Servus
Marson is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 23:36   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

banuiesc ca vrea s-o tina inmatriculata in germania, cu procura sau astea.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-02-08, 01:01   #9
Corsaru'

Stage 5
 
Corsaru''s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 443
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

Quote:
Originally Posted by Marson View Post
...


...de ce te intereseaza taxele de aici? o inmatriculezi in Germania?
...asigurarile au un coeficient in functie de vechimea permisului, varsta proprietarului, accidente anterioare plus coeficientul masinii care se calculeaza dupa un tabel anume...

Servus
sa inteleg ca trebuie sa fiu la zi cu verificarile tehnice, si normal dupa parerea mea...dar cat ar trebui sa platesc...nu m=ai lamurit - nu stiu germana ca sa ma lamuresc de pe acel site
Spune-mi in cateva cuinte merita sa tin o masina inmatric in germania sau in romania daca e veche...la noi taxa de prima inmatriculare era http://www.autobizz.ro/taxa-inmatric...o2&vechime=max si pe an mai platesc impozit ca la orice masina + asigurare care e mai usturatoare, dar merita.
Acum am vaz ca modifica iar taxa...mai vedem
Corsaru' is offline   Reply With Quote
Old 17-02-08, 01:12   #10
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

...daca se schimba taxa... cu siguranta poate fi inmatriculata in Romania (iar in Germania trebuie sa fii rezident sa poti inmatricula pe numele tau)
Marson is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 00:27   #11
klaudiu81

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 7
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

Daca ai cartea de identitate si talonul exista vreo posibilitate sa poti inmatricula o masina adusa din germania in tara.(nu exista contract de vanzare cumparare)
klaudiu81 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 10:17   #12
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

... o inmatriculezi daca este radiata in Germania si nu apare pe calculator ca fiind furata. (contractul de vanzare-cumparare il downloadezi de pe siteul meu in alb si "risti" un fals in acte (il completezi cu date fictive) pentru ca cei de la inmatriculari iti vor cere si acest contract)
Marson is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 00:54   #13
klaudiu81

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 7
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

masina e radiata.nu am gasit contractul pe site-ul tau.mersi
klaudiu81 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 10:21   #14
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

Downloadeaza de aici contractul de vanzare-cumparare
Succes.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 17-03-08, 20:01   #15
janu`

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 66
Default Re: Masini inmatriculate in Germania?

eu am un golf cu nr de austria..din 92..la fel nu am contract de vanzare-cumparare..l-am luat din timisoara ..am carte,talon si asigurare pana in 11-2009..proprietar e un roman..daca se scoate taxa sau scade la un pret acceptabil..pot sa o inmatriculez?
janu` is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -