Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-08, 08:57   #1
Ahdam

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 5
Default Vreau masina

Sal,

Sunt nou pe forum, si am nevoie de ajutor. Vreau sa-mi iau si io masina. Nu am nici un ban, am depus actele pt. un credit, si o sa fac rost de 7000 de eur (cu atata sa raman in mana dupa ce platesc alte taxe)

As dori o masina care sa nu consume f mult, si cu motor de max 1.6.
Si daca se poate una care sa nu coste f mult intretinerea la ea :P. Am auzit numai lucruri bune despre Ford...ce parere aveti?

pls. help me !!!
Nu prea ma pricep la masini, si nu vreau sa fac vreao prostie....mai ales ca banii pe care o sai dau, sunt bani imprumutati..la care o sa platesc si dobanda...nu vreau sa iau o masina care sa se defecteze dupa 1 an...si io sa platesc in continuare la ea desi nu pot sa o folosesc...sau sa nu am bani sa o repar pt ca piesele sunt f scumpe.

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Ahdam is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 21:28   #2
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Vreau masina

....Dak vrei second hand nush ce sa zic de Ford....
....Dak vrei consum mic iati ceva pe motorina.....
.....si pe benzina ar merge lund in considerare preturile.....
....Eu zic sa iti ei Opel sau Skoda....au consumuri mici si costurile mi se par cat de cat ...cam dupa aceleasi criteri consum/costuri de intretinere
-Eu miam loat skoda 1,2 16 valve 64cp 07/2006(cea din semnatura) full option la 30.000 de km de la reprezentanta cu 8.000!Si De la Cluj- Tulcea mia loat 4,5 extraurban"motor 1,2"
-Deci eu zic un opel sau skoda si nu te grabi!!cauta eu pe asta am gasito intro saptamana.
-Evita masinile aduse din afara....a mea e de la reprezentanta.pote gasesti asa ceva e super okk cele din afara se aude multe vb despre ele...
__________________

Înscrie-te aici
În baze de date pentru toate mașinile rapide din Romania pe 1/4 mile

Geox` is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 00:03   #3
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Vreau masina

opel corsa 1.2 - 1.4 sau 1.7 dti
renault clio 1.5 dci sau 1.4
skoda fabia 1.2 -1.4
dacia logan 1.5 dci
vw polo 1.2 -1.4 sau 1.4 tdi
seat ibiza 1.2-1.4
ford fiesta 1.4 tdci
eu iti recomand in special vw polo 1.4 tdi pt ca are un consum destul de redus si este o masina fiabila daca tu nu iti bati joc de ea
oferta de piata pt acei bani de care dispui este foarte mare deci mai bine cauta atent !!!!
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!

Last edited by FIGHET; 08-02-08 at 00:06.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 00:17   #4
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Vreau masina

FIGHET vezi k sa mutat subiectul https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/66153-masina-sami-iau-7000-eur/page-2.html
am vaz si eu tarziu
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 01:53   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Vreau masina

mersi mult ...
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 11:01   #6
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Vreau masina

Daca iti cumperi masina din tara e de preferat sa o cumperi noua... daca te intereseaza ceva din Germania... piata auto este deschisa... in ciuda unor carcotasi locali
Marson is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 10:15   #7
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Vreau masina

...pentru toti cei interesati de achizitionarea unei masini care doresc sa vina personal in Berlin... bilete de avion incepand cu 1 Euro - din 30 martie 2008
http://www.blueair-web.com/index.php...=index&LANG=RO
Marson is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 20:41   #8
ibiza

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 8
Default Re: Vreau masina

Quote:
Originally Posted by Ahdam View Post
Sal,

Sunt nou pe forum, si am nevoie de ajutor. Vreau sa-mi iau si io masina. Nu am nici un ban, am depus actele pt. un credit, si o sa fac rost de 7000 de eur (cu atata sa raman in mana dupa ce platesc alte taxe)

As dori o masina care sa nu consume f mult, si cu motor de max 1.6.
Si daca se poate una care sa nu coste f mult intretinerea la ea :P. Am auzit numai lucruri bune despre Ford...ce parere aveti?

pls. help me !!!
Nu prea ma pricep la masini, si nu vreau sa fac vreao prostie....mai ales ca banii pe care o sai dau, sunt bani imprumutati..la care o sa platesc si dobanda...nu vreau sa iau o masina care sa se defecteze dupa 1 an...si io sa platesc in continuare la ea desi nu pot sa o folosesc...sau sa nu am bani sa o repar pt ca piesele sunt f scumpe.

Multumesc anticipat pentru ajutor.
am un ford fiesta din 2003 la 73000 km cer 7400 poate mai las putin,e super intretinuata masina oricum dak vrei si te intereseaza iti las un id love_again_fiesta si intri si iti arat si poze
ibiza is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 22:20   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau masina

ibiza e enorm pretul pt masina ta
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 15:32   #10
ibiza

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 8
Default Re: Vreau masina

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
ibiza e enorm pretul pt masina ta
dc sa fie mult..fa comparatie cu o masina din germania si cati km are si mai vb apoi
ibiza is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 00:47   #11
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Vreau masina

Si eu doresc sa cumpar o masina in curand dar nu stiu ce sa aleg.. Golf 2 GTI 8v sau 16v. Acu' o luna am gasit o baza de date cu masinile VW pana in 2002-2003 si acolo dadeam click pe un VW, si imi arata cate KG are, BHP, in cat timp face 0-100, torque, RPM, etc. problema este ca s-a ars HDD si am pierdut bookmark-ul, si nu mai stiu cum l-am gasit. Ma poate ajuta cineva cu un astfel de site unde da specificatiile masinilor VW?
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 21:30   #12
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Vreau masina

mda.. dupa cum am citit, 8v are mai multa putere in oras (higher torque at lower RPM), iar 16v pe autostrada. Cred ca raman pe 8v, ptr ca e mai bun la sprint. Oricum ceva tuning pe acolo il va ajuta sa fie bun si pe afara...
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 14:56   #13
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: Vreau masina

un fiat punto 2002 full la nivelul sau de dotari te-ar interesa? 1.2L 16V HLX INMATRICULAT!
ANM is offline   Reply With Quote
Old 11-05-08, 23:04   #14
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Vreau masina

Quote:
Originally Posted by norbi_nw View Post
mda.. dupa cum am citit, 8v are mai multa putere in oras (higher torque at lower RPM), iar 16v pe autostrada. Cred ca raman pe 8v, ptr ca e mai bun la sprint. Oricum ceva tuning pe acolo il va ajuta sa fie bun si pe afara...
nu e adevarat...16v este net superior 8v-ului in orice situatii....(8 v adica 8 valve nu motor v8 ))) )
apache is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 00:49   #15
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Vreau masina

sincer, alege un clio 1.5dci. consum 4% facut pe autostrada la viteza de 120-150 km/h. mie mi se pare ok, si e destul de sprintena masinuta. un bicorp facut in Franta.
Detman is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -